Bakanlıktan İskenderun’da iptal edilen kentsel dönüşüm hakkında açıklama

Bakanlıktan İskenderun’da iptal edilen kentsel dönüşüm hakkında açıklamaBakanlıktan meydana getirilen açıklamada bir gazetede, “Deprem bölgesi riskli değilmiş” başlığıyla piyasaya sürülen asılsız, mesnetsiz ve aslı astarı olmayan bir haber sebebiyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

“2013’TE RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ”

Açıklamada, yüzde 65’i ruhsatsız yapılardan oluşması nedeniyle Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Meydan, Esentepe, Cumhuriyet, Numune, Pınarbaşı ve Modernevler mahallerinin Bakanlar Kurulu kararıyla 2013’te riskli alan ilan edilmiş olduğu aktarıldı.

Depreme hazırlık amacıyla meydana getirilen kentsel dönüşüm çalışmalarına bazı kesimlerin itirazı kararı bu kararın mahkemeye taşındığı aktarılan açıklamada, itiraz üzerine “riskli alan kararının” Danıştay tarafınca iptal edildiği bildirildi.

Açıklamada, bunun üzerine alandaki ruhsatsız yapıların herhangi bir can ve mal yitirilmesine yol açmaması için Bakanlar Kurulu kararıyla bu alanların yine riskli alan duyuru edilmiş olduğu anlatılarak, şu ifadelere işaret edildi:

*İkinci kez yargıya taşınan bu kararın mahkeme tarafınca yeniden iptal edilmesi üzerine kentsel dönüşüm süreci tıkanmış, sürecin önünü açmak için, bilimsel ve teknik raporlar da dikkate alınarak alan bazlı kentsel dönüşüm yerine parsel bazlı dönüşüm periyodunun başlatılmasına karar verilmiştir.

*Nitekim Hatay’da TOKİ eliyle yürüttüğümüz kentsel dönüşüm emek harcamaları kapsamında yurttaşlarımızın yüzde 80’i ile anlaşarak 460 konutun ihalesine başlanmış olup, süreç devam etmektedir.

*Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak asrın felaketini yaşadığımız böylesi bir dönemde vatandaşlarımızın acılarını istismar edenlerle, her türlü tezviratla, mesnetsiz iddia ve siyasi manipülasyonla mücadele etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

*Depremden etkilenen 11 ilimizi en kısa müddette ayağa kaldıracak, yeni yerleşim yerlerimize yeni yuvalarımızı kuracak, güvenli ve sağlıklı konutlar inşa etmeye devam edeceğiz. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın