Apple’ın Vision Pro kulaklığı gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor – çünkü temelde

Apple açıkladı yeni Vision Pro artırılmış gerçeklik kulaklığı ile birlikte yıllık WWDC açılış konuşması sırasında Pazartesi günü vizyonOS, ona güç verecek işletim sistemi. Donanım son derece etkileyici görünüyordu ve yazılımın nasıl çalışacağına dair son derece gösterişli demolar, şahsen kullanmanın nasıl bir şey olduğunu yansıtıyorsa, o zaman bu, performansı ve gelen her şeyin beklentilerini gerçekten aşan harika bir cihaz olacaktır. AR’de ondan önce. Ancak, tam olarak Apple’ın çok üretilen ilk çıkışından beri sizi inandırdığı kadar iyi çalışsa ve planlandığı gibi gelecek yıl piyasaya sürülse ve insanlar devam edip satın alabilse bile, Apple’ın burada sattığı vizyon gerçekten yok. temel bir şekilde – yırtılma sayesinde Apple Vision Pro’nun taşıdığı 3.499 $ fiyat etiketi etkileyici özelliklerin çamaşırhane listesinin yanı sıra.

Apple’ın bu etkinliğe giden kulaklığının nihai fiyatı için beklentiler yüksekti, ancak ‘yüksek’ genellikle tahminlerin 2.000 $ civarında veya bazıları için 2.500 $’a kadar çıkması anlamına geliyordu. 3.499 $, temel olarak tüm tahminleri aşıyor ve haber odasında etkinliği canlı olarak izleyen ve paylaşılan Slack kanalımız aracılığıyla haberler hakkında yorum yapan bizlerin heyecan ve beklentilerinin çoğunu anında söndürme etkisine sahip oldu. Apple, liderlikle harika bir iş çıkardı – o kadar ki, birkaçımızdan fazlasını bunun hayatımızda istediğimiz (“gerekli” dedik) bir ürün olduğuna ikna etti. Ancak fiyat açıklaması, odadaki herhangi bir “satın alır” ifadesini tereddüt etmeden “kesinlikle hayır” ifadesine dönüştürdü.

Apple’ın Reality Pro için fiyattaki perdeyi indirmeden önceki sunumunda detaylandırdığı teknik özelliklere baktığınızda, neden bu kadar pahalı olduğunu kesinlikle anlayabilirsiniz. Tek başına ekranlar, gerçek 4K çözünürlük sağlayabilen iki mikro-OLED ekran, süslü özel dahili hoparlörler, lidar alan algılama, çift yerleşik özel işlemciler ve çok daha fazlasını bir kenara bırakın, muhtemelen dudak uçuklatan derecede pahalıdır. Apple Reality Pro, Apple’ın sunum sırasında ifade ettiği gibi “şimdiye kadarki en gelişmiş kişisel elektronik cihazdır”, başka bir slayt, şimdi değerlendirildiğinde, kesinlikle fiyatlandırmanın etiket şokunun bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için oraya konmuştur.

Fiyatlandırma, bunun yalnızca, Apple’ın kendi kabulüne göre, iPhone ve Mac de dahil olmak üzere diğer pahalı kitinizin kullanımını artırmayı ve tamamlamayı amaçlayan bir şeye cömertçe harcamayı karşılayabilecek bir alıcı kadrosuna hitap edeceği anlamına gelir (yine de en azından işleyiş için ikisine de bağlı değildir). Yeni ve heyecan verici bir şeyin zemin katına girmek isteyen birçok ileri teknoloji ürünü erken benimseyenler için zorlayıcı aralığın bile ötesinde.

Tüm bunlar, gelecekte herkes için esasen temel hale gelen teknolojinin temelini atan çoğu kişi için erişilemeyen bir şeyin emsali yok gibi değil: 1981’de piyasaya sürülen orijinal IBM PC, 1.565 dolara (veya neredeyse iki katına) satıldı. Bugünün dolarında 5.000 doların üzerinde olan, uygun şekilde belirtilmiş bir sürüm için). Kişisel bilgisayarlar, popülariteleri arttıkça fiyatlandırma eğrilerinden yararlanmadan önce bir süre oldukça pahalıydı.

Apple burada özel, son derece gelişmiş ve şu anda mevcut olan üretim yöntemleri göz önüne alındığında karşılanabilir bir şekilde ölçeklenemeyen çok şey yapıyor. Tüm bunlar, özellikle güçlü bir geliştirici hikayesiyle değişebilir – bu duyurunun ve bu donanımın ilk satış listesinin kesinlikle teşvik etmesi amaçlanan bir şey. Ancak tüm bunlar, Apple’ın bugün resmi lansmanı sırasında gösterdiği şeyin, herhangi birimizin yakın zamanda bilebileceği bir gerçeğin doğru bir yansıması olmadığı anlamına geliyor; en iyi ihtimalle, gerçek kitlesel pazar çekiciliği açısından muhtemelen beş yıl sonra bir vizyon, şu an ile o zaman arasında tüm parçaların doğru bir şekilde yerine oturması şartıyla.

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın