Apple, klonlara karşı önlem almak için App Store kurallarını güncelliyor

rent a car 34

Devam eden Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nın (WWDC) oturum aralarında Apple, App Store İnceleme Yönergeleri uygulama klonlarına ve taklitçilere karşı önlem almak için.

İçinde bir blog yazısışirket, bir uygulamanın kimliğine bürünmenin artık App Store kurallarının ihlali olarak kabul edildiğini söyledi:

“Başka uygulamaların veya hizmetlerin kimliğine bürünen uygulamaların gönderilmesi, Geliştirici Davranış Kurallarının ihlali olarak kabul edilir ve Apple Geliştirici Programından çıkarılmayla sonuçlanabilir.”

Güncellenen yönergeler, geliştiricilerin uygulamanın kodunu veya kullanıcı arayüzünü kopyalamaması veya başka bir popüler uygulamaya benzer bir ada sahip olmaması gerektiğini belirtir.

“Kendi fikirlerinle gel. Onlara sahip olduğunuzu biliyoruz, bu yüzden sizinkini hayata geçirin. En son popüler uygulamayı basitçe kopyalamayın. Uygulama mağazası, veya başka bir uygulamanın adında veya kullanıcı arayüzünde bazı küçük değişiklikler yapın ve kendi uygulamanızmış gibi yayınlayın,” yönergelerdeki yeni bölüm okur. “Fikri mülkiyet ihlali iddiasını riske atmanın yanı sıra, Uygulama mağazası gezinmek daha zor ve geliştirici arkadaşlarınız için adil değil, ”diyor kurallar.

Apple’ın değişimi birçok kişinin ardından geliyor ChatGPT klonları, bu yılın başlarında App Store’a (ve Play Store’a) akın etti. Ancak bu münferit bir olay değil. Önceki yıllarda bu tür oyunlar kelime, Ambalajdan çıkarma, uçan kuşVe üçlü klon savaşlarının ortasında.

Şirketin her zaman karşı kuralları vardı diğer geliştiricilerin çalışmalarını kopyalamak, Yine de. 2017 yılında şirket, uygulamaların müşteriler adına “uygulama oluşturma hizmetleri” tarafından sunulmasını engelleyen bir madde ekledi. O zamanlar, şirketin bir şirket tarafından küçük işletme müşterileri için yapılan uygulamaları nasıl ele alacağına dair sorular vardı. Kongre’nin dikkatini çekti.

Yeni kural değişikliği, diğer uygulamaların görünümünü ve terminolojisini kopyalayan uygulamalara odaklanıyor. Ancak Apple’ın bu kuralları nasıl uygulayacağına dair hala sorular var. Örneğin, AppLovin, Wordle adlı eski bir mobil oyunu satın aldı! Geçen yıl hiçbir ilgisi olmayan Artık The New York Times’a ait olan Wordle. Ve uygulama gözden geçirenler, bir oyunu başka bir oyunun klonu sanabilir. Bunlar iyi bilinen uygulamalar olsa da, yanlış kaldırmaları önlemek için Apple’ın benzer adlara sahip farklı uygulamaları yakından incelemesi gerekecektir.

Yeni yönergelerdeki en büyük değişiklik, klonlarla ilgili kuralların eklenmesi olsa da Apple, ilkenin diğer alanlarını da revize etti.

Reklam içeren uygulamaların, kullanıcıların uygunsuz veya yaşa uygun olmayan reklamları bildirme ve operatör uygulamaları tarafından sağlanan aboneliklere ilişkin kısıtlamaları da içermesi gerektiğini belirtti. İkincisi için, Apple artık müşteriler yeni bir hücresel plan satın aldıklarında abonelik paketleri sağlayan tüm operatör uygulamalarını onaylaması gerektiğini söylüyor; “tüketilebilir öğelere erişim veya indirimler” ekleyemeyeceklerini ekler; ve müşteri cep telefonu sağlayıcısı ile hizmeti sonlandırdığında aboneliklerin sona ermesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, uzantıları olan uygulamalara, Uygulama Uzantısı Programlama Kılavuzu, Safari Uygulama Uzantıları Kılavuzu veya Safari Web Uzantıları belgelerine uymaları ve mümkün olduğunda yardım ekranları veya ayarlar gibi işlevler içermeleri gerektiği söylendi. Safari uzantısı, Safari’nin geçerli sürümünde de çalışmalıdır.

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın