Apple, 2022’de App Store ticaretinde 1,1 trilyon dolar ve dijital satışlarda 104 milyar dolar kazandı

rent a car 34

Apple’ın önünde Dünya Çapında Geliştirici Konferansı şirket önümüzdeki hafta teklif geçen yıl boyunca uygulama kazançlarını ayrıntılandıran yeni bir raporun yayınlanmasıyla uygulama ekosisteminde bir güncelleme. Bugün yayınlanan analizde Apple, App Store ekosisteminin 2022’de %90’ı komisyonsuz olan geliştirici faturaları ve satışlarında 1,1 trilyon dolar oluşturduğunu söylüyor. bazı istisnalar dışında, uygulama içi satın almalarda ve ücretli indirmelerde genellikle %15 ila %30 komisyon alan bir pazarda iş.

Bu 1,1 trilyon dolar, fiziksel mal ve hizmetlerin satışından 910 milyar dolar, uygulama içi reklamlardan 109 milyar dolar ve dijital ürün ve hizmetlerden 104 milyar dolar olarak ayrılıyor.

Rakamlar, Apple’ın App Store’un sahip olduğunu söylediği 2019 verilerine göre oldukça büyük bir artış. ticarette 519 milyar dolar kolaylaştırdı, dijital ürün ve hizmetlerden gelen “sadece” 61 milyar dolarla.

Görsel Kaynakları: Elma

Apple ayrıca, iOS uygulama geliştiricilerinin 2008’den 2022’ye App Store’da 320 milyar dolardan fazla kazandığını söyledi. 2021’de bildirilen 260 milyar dolar.

Bugünün yeni çalışması, Apple’ın 2020’den itibaren çalışmaya başladığı aynı analist grubu olan Analysis Group’tan geliyor. App Store verilerini sıkıştırın – ve düzenleyiciler, teknoloji devinin iOS uygulama ekosistemi üzerindeki hakimiyetini ortadan kaldırmak için yeni kurallar üzerinde çalışmaya başladıkça, Apple’ın uygulama pazarında gerçekleşen oldukça büyük ticarete ışık tutmak için.

Kategoriye göre geniş toplamlar bugünkü raporun ana çekiciliği olsa da, Apple, App Store’un büyümesiyle ilgili diğer rakamları da paylaştı. Buna, önceki iki yılda %27 büyümenin görüldüğü 2021 ile 2022 arasındaki geliştirici faturaları ve satışlarındaki %29’luk hafif artış da dahildir. Apple, özellikle küçük geliştiricilerin kazanç artışının 2020 ile 2022 arasında %71 büyüyerek büyük uygulama geliştiricileri geride bıraktığını belirtti. (Bununla birlikte, daha küçük geliştiriciler genellikle daha küçük gelirler elde ettiğinden, bu rakam daha büyük geliştiricilerin gelirleriyle karşılaştırıldığında ikiye veya üçe katlanması çok daha kolay olduğundan, bu rakam çok daha gösterişli bir ölçüdür.)

Şirket ayrıca faturalandırmaları ve satışları coğrafyaya göre ayırdı ve ABD’li geliştiricilerin faturalandırmalarının ve satışlarının 2019’dan bu yana %80’den fazla arttığını, Avrupa’da ise bu rakamın %116 olduğunu belirtti. Özellikle, Avrupa, App Store’un çalışma şekline ilişkin katı yeni gereklilikler uygulayacak yeni düzenlemelerin merkezi olmuştur. AB ile Dijital Pazar Yasası (DMA), 2024’te yürürlüğe girecek olan büyük teknoloji şirketleri, platformlarında alternatif uygulama mağazalarına izin vermek zorunda kalacak. son zamanlarda Bloomberg rapor önerilen Apple şimdiden temellerini atıyordu aslında bu işlevselliği etkinleştirmek için.

Görsel Kaynakları:

Buna ek olarak, yeni rapor, gıda ve market, seyahat, araba çağırma ve diğerleri gibi çeşitli kategorilerdeki uygulama faturaları ve satış artışının bir analizini sunuyordu. Analistler, 2022’de kategoriler satışlarda sırasıyla %82 ve %45 artış gördüğünden, Covid sonrası iyileşmenin seyahat ve araba çağırma uygulamalarının toparlanmasına yardımcı olduğunu buldu. satışlar üç kattan fazla arttı.

Görsel Kaynakları: Elma

Raporda, kurumsal uygulamaların aynı zamanda “en hızlı büyüyen” kategorilerden biri olduğu ve örneğin ABD’de en çok indirilen 25 uygulamanın 5’ini iş uygulamalarının temsil ettiği belirtildi. Ayrıca, yaratıcı ekonomi gibi trendler sayesinde eğlence uygulamaları dijital ürün ve hizmetlerde “en yüksek büyümeyi” gördü. İkincisi, üçüncü taraf uygulama zekası sağlayıcısı data.ai tarafından zaten tespit edilen ve eğlence ve sosyal uygulamaları kaynak olarak gösteren bir eğilimi yansıtıyor. 2022’de en iyi küresel uygulama alt türleri.

Rapor, iOS indirmelerine de bir göz atarak, kullanıcıların 2008’den 2022’ye kadar 370 milyardan fazla uygulama indirdiğini doğruladı. App Store’da yaklaşık 1,8 milyon uygulama var, yani 2008 sonundaki rakamın 123 katı. Dikkat çekici bir şekilde, “yaklaşık 1,8 milyon” rakamı, şu şekilde hafif bir düşüşü temsil ediyor gibi görünüyor: Apple, bir yıl önce 1,8 milyondan “fazlasına” sahip olduğunu söyledi.)

Apple’ın birinci taraf verileri yararlı olsa da, yalnızca daha geniş uygulama ekonomisine açılan bir pencere sunar. Apple’ın rakamları her zaman canlı, pembe bir uygulama ekosisteminin resmini çizse de, gerçek şu ki bazı geliştiriciler komisyon fiyatları ve katı kurallardan bıktı – hatta birçoğu DoJ avukatlarıyla oturup şikayet etmek için oturuyor. ABD bir antitröst davası oluşturuyor. Şu anda hatırı sayılır miktarda gelir sağlayan uygulamaların çoğu, aynı zamanda “fleeceware” olarak adlandırılabilecek uygulamalardır; yani, tüketicileri minimum işlevsellik için yüksek fiyatlı abonelikler konusunda kandırmaya çalışan uygulamalardır. Hatta bir 2021 raporu, bu uygulamaların 400 milyon doların üzerinde gelir elde etti Uygulama ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan App Store ve Google Play’de. Washington Post da o yıl bildirildi En çok hasılat yapan App Store uygulamalarının yaklaşık %2’si dolandırıcılıktı ve tüketicilere 48 milyon dolara mal oldu.

Bu arada, Android uygulama mağazaları da dahil olmak üzere uygulama ekosistemi gördü 2022’deki ilk yavaşlamasıdata.ai, “Mobil Durumu” yıllık raporunda tüketici harcamalarında %2’lik bir düşüşle ortaya çıktı.

Apple’ın tam raporu, daha fazla bölgesel ve kategori dökümü, tarihsel analiz ve güven ve güvenlik önlemleri hakkında (uygulama reddi gibi) ek bilgiler dahil olmak üzere ekosistemi hakkında daha fazla veri sunar. ayrıca yakın zamanda ayrı bir raporda detaylandırılmıştır bu ayın başlarında yayınlandı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın