Airmo, uzay ve iklim teknolojisini emisyon izleme uydularıyla birleştiriyor

Alman başlangıç Airmo gezegen genelinde sera gazı (GHG) emisyonlarını izlemek için on iki uydudan oluşan bir takımyıldızı başlatma planlarıyla iklim değişikliğini hedefliyor.

Şirket, hırslarını artırmak için bugün, girişim yatırımcılarından 1,5 milyon Euro ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile 3,7 milyon Euro’luk bir sözleşme dahil olmak üzere 5,2 milyon Euro’luk (5,7 milyon $) tohum öncesi finansmanı kapattığını duyurdu.

2022’de kurulan Airmo, fonu sera gazlarını gerçek zamanlı olarak tespit etmek ve ölçmek için spektrometre ve ışık algılama ve menzil (lidar) teknolojisi ile donatılmış ilk uydusunu fırlatmak için kullanacağını söylüyor. Şirket, spektrometre ile birleştirilmiş “mikro-lidar” çözümünün atmosferik rüzgarları ve aerosolleri düzelterek ölçümlerinin doğruluğunu artırdığını söylüyor.

rent a car 34

Airmo’nun kurucu ortağı Harriet von Kügelgen, TechCrunch’a şirketin ilk uydusunu 2024’ün sonunda fırlatmayı planladığını ancak fırlatma sağlayıcısının adını vermeyi reddettiğini söyledi. Airmo’nun gelirinin, emisyon verileri için ödeme yapan şirketlerden elde edileceğini de sözlerine ekledi.

Başlangıç, aralarında Aramco, BP ve Chevron’un da bulunduğu dünyanın en büyük on iki enerji şirketinden oluşan bir endüstri grubu olan Petrol ve Gaz İklim Girişimi’nin “Sıfır Hedefleme” programının resmi ortağıdır. Bu ortaklık, hiç şüphesiz Airmo’ya temel bir müşteri sektörünün ihtiyaçları hakkında önemli bilgiler verecektir.

Tur, Ananda Impact Ventures, Pi-Labs, E2MC, Antler ve birkaç melek yatırımcının ek katılımıyla Findus Venture tarafından yönetildi. ESA sözleşmesi, ajansın Dünya gözlem alanındaki ticari girişimleri finanse etmeyi amaçlayan InCubed programının bir parçası olarak verildi.

ESA yatırım yetkilisi Michele Castorina yaptığı açıklamada, “Toplumdan ve yatırımcılardan iklim ve sürdürülebilirliğe artan bir ilgi görüyoruz” dedi. “Dünya Gözlemi bu manzarada önemli bir rol oynayacak.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın