İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasası üzerinde bir şifreleme çıkışı beliriyor

Şifrelemeyi bozan Çevrimiçi Güvenlik Yasasına karşı tepki artmaya devam ediyor ve Birleşik Krallık’ın yakında büyük bir göçle karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. güvenli mesajlaşma uygulamalar.

İlk olarak Mayıs 2021’de hazırlanan Çevrimiçi Güvenlik Yasası, Birleşik Krallık hükümetinin herhangi bir ağa arka kapı erişimini zorlamasına izin verecekti. uçtan uca şifreleme sistem. Hükümet, karmaşık mevzuatın sosyal medya devlerinin intikam pornosu ve nefret söylemi gibi yasa dışı ve zararlı çevrimiçi içeriği kaldırmasını zorunlu kılarak interneti daha güvenli hale getireceğini iddia etse de, yasa tasarısı teknoloji devleri, güvenlik uzmanları ve gizlilik savunucuları tarafından yaygın eleştirilerle karşılandı. .

Eleştiriler büyük ölçüde, İngiltere’nin iletişim düzenleyicisi Ofcom’un teknoloji devlerinin uçtan uca şifrelenmiş mesajlarda çocuklara yönelik cinsel istismar materyali (CSAM) taraması yapmasını zorunlu kılacak bir yasa değişikliği etrafında toplanıyor. Bunu yapmanın mahremiyete önem veren bir başka yolu da, görüntülerin şifrelenmeden önce bir kullanıcının cihazında incelendiği istemci tarafı taramadır.

Daha önce 2021’de iMessage’da benzer bir özellik sunmaya çalışan Apple kararını geri almak – Salı günü, önerilen mevzuata karşı konuşan en son teknoloji devi oldu. verdiği açıklamada BBCiPhone üreticisi, uçtan uca şifreleme için koruma sağlamak üzere faturanın değiştirilmesini istedi.

Apple’dan yapılan açıklamada, “Uçtan uca şifreleme gazetecilerin, insan hakları aktivistlerinin ve diplomatların mahremiyetini koruyan kritik bir yetenektir” denildi. “Ayrıca sıradan vatandaşların kendilerini gözetleme, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve veri ihlallerinden korumalarına yardımcı oluyor. Çevrimiçi Güvenlik Yasası, bu koruma için ciddi bir tehdit oluşturuyor ve Birleşik Krallık vatandaşlarını daha büyük risk altına sokabilir. Apple, hükümeti herkesin yararına güçlü uçtan uca şifrelemeyi korumak için yasa tasarısını değiştirmeye çağırıyor.”

İki iPhone arasında gönderilen mesajlar her zaman uçtan uca şifrelenir, yani Apple dahil hiç kimse onları okuyamaz.

Apple’ın tasarının uçtan uca şifrelemeyi zayıflatma gerekliliğine uyup uymadığı net değil ve teknoloji devi TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi. Tasarının gerekliliklerine uymayan şirketler, küresel cironun %10’una varan ağır para cezalarıyla ve tehditle karşı karşıya kalabilir. kanunları çiğneyen üst düzey yöneticilere hapis cezası son zamanlarda genişletilmiş cezai sorumluluk kapsamında.

Apple’ın uyarısı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulamalarının ardından geldi. Signal ve Meta’ya ait WhatsAppyaklaşmakta olan Çevrimiçi Güvenlik Yasasına karşı konuştu.

WhatsApp başkanı Will Cathcart, platformun, kullanıcılarına sunduğu şifreleme düzeyini zayıflatmak için Birleşik Krallık yasal gerekliliğine uymayacağını ve bunun yerine Birleşik Krallık yetkilileri tarafından engellenmeyi tercih edeceğini söyledi.

“Gerçek şu ki, dünyanın her yerindeki kullanıcılarımız güvenlik istiyor. Kullanıcılarımızın yüzde doksan sekizi Birleşik Krallık dışındadır. Ürünün güvenliğini düşürmemizi istemiyorlar ve basit bir konu olarak, ürünün güvenliğini bir durumda düşürmeyi seçmemiz bizim için garip bir seçim olur. Cathcart, “Kullanıcıların %98’ini etkileyecek bir yol” dedi. o zaman.

Signal başkanı Meredith Whittaker, yasa tasarısının uçtan uca şifrelemeyi zayıflatması durumunda güvenli mesajlaşma platformunun Birleşik Krallık’tan ayrılacağı konusunda da uyardı. İçinde Blog yazısıWhittaker, platformun “özel ve güvenli iletişime yönelik tehditlere karşı sağlam duracağını” ve kullanıcılarının güvenliğini ve mahremiyetini zayıflatmak yerine Birleşik Krallık’tan “kesinlikle, %100 uzaklaşacağını” yazdı, BBC’yi bildirdi.

Artan tepkilere rağmen Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın bu yaz yasalaşması bekleniyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın