Dikey AI: Dikey SaaS’ın bir sonraki mantıksal yinelemesi

Index Ventures’tabelirli endüstriler için özel olarak hazırlanmış bulut tabanlı yazılım olan dikey SaaS’ın (vSaaS) ortaya çıkışını, üstün teknoloji ürünleri talep eden son kullanıcıların giderek artan daha geniş bir eğiliminin parçası olarak görüyoruz.

Tüketiciler, iş sorunlarını tam olarak çözmek için özel olarak üretilmiş çözüm odaklı yazılımlar istiyor. Yazılımla dolup taştığımız bir ortamda, dar ve spesifik, geniş ve genelleştirilmiş karşısında iyi konumlandırılmıştır.

Konsept yeni değil: En büyük yatay teknoloji şirketleri bile mantıklı bir yaklaşım olması için her dikeyde yeterli ölçeğe sahip olduklarında satış organizasyonlarını ve ürün özelliklerini dikeyleştiriyor.

Bulut devleri AWS, Azure ve Google Cloud Platform, tıpkı Salesforce, ServiceNow, Snowflake ve Workday gibi diğer büyük platformlarda olduğu gibi, özel satış ekipleriyle dikey sektör çözümlerini öne çıkarıyor.

Bu teknoloji liderleri, tekliflerini zaman içinde dikey hale getiriyor çünkü bir teknoloji satıcısı sektörü derinden anladığında, satış ve destek temsilcileri kullanıcılarla aynı konferanslara katıldığında ve ürünü müşteriye uyacak şekilde hızla geliştirdiğinde müşteriler ve son kullanıcılar için yüksek kaliteli bir deneyim oluyor. ihtiyaçlar.

Yapay zeka kategorisi hızla gelişiyor ancak üç katmana ayrılıyor: temel modeller, yapay zeka altyapısı ve yapay zeka uygulamaları.

Yapay zeka platformunun üzerimize kaymasıyla birlikte, dikey SaaS’ın bir sonraki mantıksal yinelemesinin, sektöre özel veri kümeleri üzerinde benzersiz bir şekilde eğitilmiş modellerin üzerine inşa edilmiş iş akışı SaaS’nin yanı sıra dikey odaklı yapay zeka platformları olan dikey yapay zeka olacağına inanıyoruz.

Neden dikey yapay zeka?

Yapay zeka kategorisi hızla gelişiyor ancak üç katmana ayrılıyor: temel modeller, yapay zeka altyapısı ve yapay zeka uygulamaları.

Yapay zeka yığın şirketlerine örnekler

Yapay zeka yığını başlatma örnekleri. (Index Ventures, Causaly, Cohere, Scale, ServiceTitan ve Weaviate’de bir yatırımcıdır.) Görsel Kaynakları: Endeks Girişimleri

Temel modeller, yapay zeka yığınının temelidir. Bu alandaki liderler şunları içerir: antropik, TutarlıVe OpenAI. Modelleri oluşturmak ve eğitmek için yüksek sermaye gereksinimleri göz önüne alındığında, temel LLM alanında sınırlı sayıda satıcı olması muhtemeldir.

Yapay zekanın “kazıkları”, veri geliştirme, ince ayar, veritabanları ve model eğitim araçları dahil olmak üzere çeşitli kategorileri içeren her şeyi kapsayan bir altyapı katmanında yer alır. Örneğin, vektör veritabanları gibi çam kozalağı Ve Weaviate önemli ölçüde benimsenmektedir.

Diğer şirketler gibi Ölçek veri üretimi, etiketleme ve eğitim için kullanılmaktadır. Sarılma Yüz model keşfi ve çıkarım için bir lider olarak ortaya çıkmıştır. Ağırlıklar ve Önyargılar MLOps içinde yaygın olarak tanınmaktadır. Dil Zinciri LLM’leri kullanarak yeni uygulamaların oluşturulmasını basitleştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir geliştirme çerçevesidir. Bunlar, şirketlerin modelleri ve verileri ürünlere dönüştürmesine yardımcı olan birçok şirketten birkaçıdır.

Temel modeller ve altyapı, yapay zeka işinde patlamaya olanak tanıyor uygulamalar. Yapay zeka destekli bu uygulamalar, herhangi bir sektördeki herhangi bir son kullanıcı tarafından bir dizi görevi gerçekleştirmek için kullanılabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın