Reka, kuruluş için özel yapay zeka modelleri oluşturmak üzere gizlilikten çıkıyor

OpenAI’ler gibi büyük dil modelleri (LLM’ler) GPT-4 metin analiz etme ve oluşturma konusundaki benzersiz yetenekleri sayesinde bugünlerde çok revaçta. Ancak belirli görevler için LLM’lerden yararlanmak isteyen kuruluşlar için – örneğin, bir markanın tarzında reklam metni yazmak – genelci yapıları bir yükümlülük haline gelebilir.

Talimatlar çok kesinleştiğinde, en iyi LLM’ler bile tutarlılıkla mücadele eder. İnce ayar yapmak veya bir LLM’nin kapsamını daraltmak bir çözümdür. Ancak, maliyeti bir yana, genellikle teknik açıdan zorlayıcıdır.

Daha kolay bir yol bulmak için motive olan DeepMind, Google, Baidu ve Meta’dan bir araştırma ekibi kurdu. Reka, bugün gizlilikten 58 milyon dolarla ortaya çıktı. DST Global Partners ve Radical Ventures stratejik ortak Snowflake Ventures’ın yanı sıra eski GitHub CEO’su Nat Friedman’ın da dahil olduğu bir grup melek yatırımcının katılımıyla dilime liderlik etti.

San Francisco merkezli Reka, Dani Yogatama, Cyprien de Masson, Qi Liu Head ve Yi Tay’ın buluşudur. DeepMind’s dahil AI sistemleri üzerinde çalışırken Alfa Kodu Ve ozandört kurucu ortak, tüm olası kullanım durumları için büyük bir LLM’nin konuşlandırılmasını beklemenin pratik olmadığını fark ettiklerini söylüyorlar.

TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​Yogatama, “Yapay zekanın dönüştürücü gücünü anlıyoruz ve bu teknolojinin faydalarını dünyaya sorumlu bir şekilde getirmek istiyoruz” dedi. “Reka, insanlığa, kurum ve kuruluşlara fayda sağlayacak modeller geliştiren bir araştırma ve ürün şirketidir.”

Reka’nın ilk ticari ürünü Yasa, bu yüce emelleri pek karşılamıyor. Ancak girişimin erken yaklaşımını örnekliyor. Metnin ötesine geçen Yasa, kelimeler ve ifadelere ek olarak resimleri, videoları ve tablo verilerini anlamak için eğitilmiş çok modlu bir yapay zeka “asistanıdır”. Yogatama, fikir üretmek ve temel soruları yanıtlamak için kullanılabileceğini ve ayrıca bir şirketin dahili verilerinden içgörüler elde etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Bu sayede kapalı betada olan Yasa, GPT-4 gibi metin ve görselleri de anlayabilen modellerden farklı değil. Ancak ilginç olan, Yasa’nın özel veri ve uygulamalara göre kolayca kişiselleştirilebilmesidir.

Yogatama, “Teknolojimiz, işletmelerin LLM’lerdeki ilerlemeden, şirket içi uzman yapay zeka mühendislerinden oluşan bir ekibe ihtiyaç duymadan dağıtım kısıtlamalarını karşılayacak şekilde faydalanmalarına olanak tanıyor” dedi.

Yasa sadece başlangıç. Daha sonra Reka, dikkatini daha fazla veri türünü kabul edip üretebilen ve yeniden eğitime ihtiyaç duymadan güncel kalarak sürekli kendini geliştirebilen yapay zekaya çevirmeyi planlıyor.

Bu amaçla, şimdilik yalnızca belirli müşterilerin kullanımına sunulan Reka, geliştirdiği LLM’leri özel veya tescilli şirket veri setlerine uyarlama hizmeti de sunuyor. Müşteriler, uygulama ve proje kısıtlamalarına bağlı olarak “saflaştırılmış” modelleri kendi altyapılarında veya Reka’nın API’si aracılığıyla çalıştırabilir.

Unutulmamalıdır ki Reka, kurumsal kullanım durumları için daha uygun modellerin peşinden koşan tek girişim değil. yazar müşterilerin LLM’lerde kendi içerik ve stil kılavuzlarına göre ince ayar yapmalarına olanak tanır. Bağlamsal AI Ve LamaIndexyakın zamanda gizlilikten ortaya çıkan , şirketlerin kendi verilerini mevcut LLM’lere eklemelerine olanak tanıyan araçlar geliştiriyor. Ve Tutarlı LLM’leri müşterilerin özelliklerine göre eğitir.

OpenAI gibi yerleşik şirketler, geride kalmamak için artık modellerde ince ayar yapmak ve güncel kalmalarını sağlamak için bunları internete ve diğer kaynaklara bağlamak için araçlar sunuyor.

Ancak Reka’nın satış konuşması, Snowflake müşterilerinin hesaplarından Yasa’yı dağıtmasına izin vermek için girişimle ortaklık kuran bir eski müşteri (ve yatırımcı) Snowflake’i kazandı. Büyük veri analitiği şirketi Appen de kısa bir süre önce, işletme için özel olarak tasarlanmış çok modlu model destekli uygulamalar oluşturmak üzere Reka ile birlikte çalıştığını duyurdu.

Radical Ventures’ın ortaklarından Rob Toews, Reka’ya neden yatırım yaptığı sorulduğunda şunları söyledi:

Toews, e-posta yoluyla, “Reka’yı benzersiz kılan şey, her işletmeye bir LLM’nin gücünü ve potansiyelini birçok ödün vermek zorunda kalmadan nasıl sunduğudur” dedi. “Reka’nın damıtılmış Yasa modelleri, verileri kuruluş içinde tutar, maliyet ve enerji açısından inanılmaz derecede verimlidir ve sıfırdan modeller oluşturan maliyetli araştırma ekipleri gerektirmez. Her işletme bir ‘AI’ işletmesi haline gelecekse, Reka’nın hedefi bu işletmelerin her birine kendi üretim kalitesi temel modelini vermektir.”

Yogatama, şu anda gelir sağlamayan Reka’nın bugüne kadarki fonunu Nvidia’dan bilgi işlem gücü almak ve bir iş ekibi oluşturmak için kullanacağını söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın