ABD istihbaratı, Amerikalıların kişisel verilerini satın aldığını doğruladı

rent a car 34

yeni sınıflandırılmış Hükümet raporu, ABD istihbarat ve casus teşkilatlarının Amerikalılar hakkında, aralarında bağlantılı araçlardan, web tarama verilerinden ve akıllı telefonlardan alınan veriler de dahil olmak üzere, ticari olarak mevcut çok büyük miktarda bilgi satın aldığını ilk kez doğruluyor.

ABD hükümetinin kendi itirafına göre, satın aldığı veriler “açıkça istihbarat değeri sağlıyor” ama aynı zamanda “özel yaşam ve sivil özgürlüklerle ilgili önemli sorunları gündeme getiriyor.”

Milli İstihbarat Dairesi Başkanlığı (ODNI) gizliliği kaldırdı ve Ocak 2022 tarihli raporu yayınladı Cuma gününde, Senatör Ron Wyden’ın (D-OR) istihbarat topluluğunun ticari olarak mevcut verileri nasıl kullandığını ifşa etme talebinin ardından. Bu tür veriler, internete bağlı cihazlardan üretilir ve telefon uygulamaları ve araçlar gibi veri aracıları tarafından satın alınabilir hale getirilir. ayrıntılı konum verilerini topla ve kullanıcıları internette gezinirken izleyen web tarama verileri.

Gizliliği kaldırılan rapor, ABD hükümetinin, hasımlar ve düşman uluslar da dahil olmak üzere herkes tarafından kolaylıkla satın alınabilen, Amerikalıların ticari olarak mevcut verileriyle ilgili riskleri ortaya koyan ilk kamu açıklamasıdır. Birleşik Devletler bulunmamaktadır Amerikalıların özel bilgilerinin paylaşılmasını veya satılmasını düzenleyen bir gizlilik veya veri koruma yasası.

“Çok daha az Amerikalının anladığı ve hatta daha azının kaçınabileceği bir şekilde, [commercially available information] Rapora göre, arama emirleri, telefon dinleme ve gözetleme gibi diğer istihbarat toplama yetenekleri tarafından tarihsel olarak elde edilebilecek türde ve hassasiyette neredeyse herkes hakkında bilgiler içeriyor.

Raporun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada Wyden, “Bu inceleme, hükümetin mevcut politikalarının Amerikalıların mahremiyeti için gerekli korumaları sağlamada veya kurumların kişisel verileri nasıl satın alıp kullandığına ilişkin gözetim sağlamada başarısız olduğunu gösteriyor” dedi.

Wyden, “Bu rapora göre, ODNI hangi federal istihbarat teşkilatlarının Amerikalıların kişisel verilerini satın aldığını bile bilmiyor” diye ekledi.

Rapor, ABD hükümet kurumlarının Amerikalılar hakkında devasa veri kümeleri satın aldığını tespit eden bir dizi medya haberini doğruluyor. İç Gelir Servisi satın alınan erişim benzer telefon konum verileri İç Güvenlik tarafından kullanılırken, vergi hilelerini yakalamaya çalışmak için milyonlarca Amerikalının telefonunun konum verilerini depolayan devasa bir veritabanına göçmenlik yaptırımı için.

Devlet kurumları, Amerikalıların özel verilerini doğrudan bir telefondan veya özel mesajlar gibi teknoloji şirketinden almak için genellikle mahkeme onaylı bir izin belgesi almalıdır. Ancak ODNI’nin raporu, Amerikalıların bilgilerinin – konum verileri gibi – genel halka açık bir şekilde satıldığı durumlarda, ABD istihbarat teşkilatlarının bunları satın alabileceğini belirtiyor. (Yine de, bu teori henüz federal mahkemede incelenecek.)

Bu veriler genellikle toptan satılsa da – genellikle bir seferde milyonlarca veri noktası – ODNI’nin raporu, Amerikalılar da dahil olmak üzere bireyleri tanımlamak için ticari olarak mevcut verilerin kolayca anonimleştirilebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Örneğin konum verileri, telefonlarının ve araçlarının günün belirli saatlerinde nerede olduğuna bağlı olarak insanların nerede yaşadığını ve çalıştığını anlamak için kullanılabilir.

Rapora göre, ticari olarak temin edilebilen bilgiler, “siyasi, dini, seyahat ve konuşma faaliyetlerini ifşa eden, bireylerin ve grupların ayrıntılı hareketlerini ve derneklerini” ortaya çıkarabilir, örneğin “bir protestoya veya mitinge katılan her kişiyi belirlemek için kullanılır. akıllı telefon konumu veya reklam izleme kayıtları.

“Yanlış ellerde, hassas içgörüler yoluyla kazanılan [commercially available information] şantaj, takip, taciz ve kamuoyunda utandırmayı kolaylaştırabilir” dedi. Raporda, 2021’de, ticari olarak mevcut konum verilerinin bir eşcinsel flört uygulamasından toplandığı belirtildi. kullanıldı daha sonra istifa eden bir Katolik rahibi dışarı çıkarmak için. Raporda ayrıca şunlara atıfta bulunuldu: toplama ve satış Bir Müslüman dua uygulamasından ABD ordusuna konum verileri.

Wyden, Kongre’yi “hükümet alımlarının etrafına korkuluklar koymak, bu verileri toplayıp satan özel şirketleri dizginlemek ve Amerikalıların kişisel bilgilerini düşmanlarımızın elinden uzak tutmak” için yasa çıkarmaya çağırdı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın