Yeni sızıntı Snapdragon 8 Gen 2 için farklı yapılandırmayı gösteriyor

Yeni sızıntı Snapdragon 8 Gen 2 için farklı yapılandırmayı gösteriyorÜnlü duyumcu Digital Chat Station, haziran ayında yaptığı bir paylaşımda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemcinin 1+2+2+3 çekirdek konfigürasyonuna sahip olacağını belirtmişti.

İşlemcide bir adet Cortex-X3, iki tane Cortex-A720, iki tane Cortex-A710 ve üç adet Cortex-A510 çekirdeğinin bulunacağı anlatım edilmişti. Ancak yeni bir sızıntı değişik bir yapılandırmayı gözler önüne seriyor.

Bu yeni sızıntıyı da başka bir ünlü duyumcu olan Ice Universe paylaştı. Bu paylaşıma göre, Snapdragon 8 Gen 2’de iki adet Cortex-A720 yerine iki adet Cortex-A715 işlemci bulunacak. Cortex-X3’ün ise en çok frekans hızı 3.2 GHz olacak. Cortex-A510’un hızı ise 2 GHz’e yükselecek. Cortex-A715 ve Cortex-A710 çekirdeklerinin en çok hızının ise 2.8 GHz olduğu belirtildi.

Snapdragon 8 Gen 2’de görsel yükü Adreno 740 GPU’nun üstlenmesi planlanıyor. Ancak henüz bu konuda pek fazla malumat mevcut değil. Qualcomm’un bu işlemcinin daha yüksek süratli bir versiyonunu çıkarabileceği de konuşulanlar içinde yer alıyor. Bu versiyonda ana çekirdeğin frekans hızının 3.4 veya 3.5 GHz olabileceği belirtiliyor.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 hemen hemen resmiyet kazanmış değil. Ancak resmi duyurunun yapılacağı tarih biliniyor. Şirketin 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği Snapdragon Summit etkinliğinde Snapdragon 8 Gen 2’yi tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın