Yapay zeka girişimi kritik mineral keşfine yönelirken piller petrol ve doğalgazı geride bıraktı

çok şey oldu nasıl olduğu hakkında konuşmak enerji geçişi petrol ve gaz gibi ekonominin kilit sektörlerindeki işlere mal olabilir. Ancak genellikle söz edilmeyen şey, süreçte kazanılabilecek işlerin sayısıdır.

Örnek olarak bir Kanada girişimini ele alalım. Jeolojik AI petrol ve gaz müşterilerine hizmet vererek farklı bir isim altında hayata başladı. Bu müşteriler, yerin derinliklerinden karot numuneleri çıkaracak ve bunları Calgary’deki tesisine gönderecek, burada numuneleri taramak için gelişmiş ekipman kullanacak ve müşterinin önemli bir rezervuara yönelip yönelmediğine ilişkin değerlendirmesini sunacaktı.

GeologicAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Grant Sander, TechCrunch+’a verdiği demeçte, “Bir danışmanlık işi yapmak ve büyük petrol şirketleri için araştırma yapmak için verilerde iyi olan üst düzey bir profesyonelseniz, bu çok kolay,” dedi. “Biz de öyle yaptık.”

Ancak başlangıç ​​dünyasındaki birçok kişinin bildiği gibi, danışmanlık işleri iyi ölçeklenmiyor. İyi para kazanabilirler, ancak gerçekten ölçeklenebilir bir işletmenin sahip olduğu türden bir potansiyele sahip değiller.

Sander, “Sonra Toronto’dan çıkan ilginç bir hızlandırıcı olan Creative Destruction Labs’a dahil olduk” dedi. Şirket, sensör takımını ve makine öğrenimi algoritmalarını büyük miktarda çekirdek örneği işlemek üzere ölçeklendirmek de dahil olmak üzere teknolojiyi uygulamanın başka yollarını keşfetmeye başladı.

Bununla birlikte, petrol ve gaz şirketleri nispeten küçük miktarlarda kaya tararlar ve bunun ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi için cömertçe ödemeye hazırdırlar. Bu bir danışmanlık için iyi, ancak ölçeklendirmek isteyen bir girişim için değil. Çok büyük madenler ise her yıl 400 kilometrelik bir karot kazıyor. Bu sadece bir mayın için. Sander, “Dünyada taramamız gereken 75 milyon metre kaya var” dedi.

Sorun şu ki, madenciler petrol ve gaz şirketlerinin ödediği oranları ödemekle ilgilenmiyorlardı. “Bu yüzden, hangi maliyetin işe yaradığını yeniden değerlendirdik ve maliyeti düşürdük, böylece hiç akıllıca olmadı” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın