Speakeasy, API oluşturma ve dağıtımını otomatikleştirmek için AI kullanıyor

Hemen hemen her geliştirici, diğer şirketlerin hizmetlerine daha kolay bağlanmasına yardımcı olmak için API’ler oluşturmak ister, ancak bir API oluşturmak ve belgelemek zaman alan bir süreçtir. konuşkanerken aşamada bir girişim, bunu daha kolay ve daha otomatik bir dizi faaliyet haline getirmek istiyor.

Bugün, şirket gizlilikten 7,6 milyon dolarlık bir tohum yatırımıyla çıktı.

Speakeasy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Sagar Batchu, girişimini bir API altyapı şirketi olarak tanımlıyor ve bu, bir geliştirici olarak kendisi için yakın ve değerli olan API’leri oluşturmayı ve dağıtmayı kolaylaştıran araçlar geliştirdiği anlamına geliyor. Batchu, TechCrunch’a “Benim için önemli bir sorun üzerinde çalışmaya başladık, bir geliştirici olarak ben de çokça karşılaştım ve bu, geliştiricilerin API’leri son kullanıcılara nasıl gönderebildiklerini gerçekten önemli ölçüde basitleştiriyor” dedi.

Geliştiricilere bir tür süper güç veren API’leri görüyor. “Geliştiriciler olarak API’ler, başka bir şirketin yeteneklerinden yararlanmamıza olanak tanıyor. Ve bu API’leri geliştiricilere göndermeyi gerçekten kolaylaştırmak, şirketlerin ürünlerinin benimsenme sürecini hızlandırmalarına gerçekten yardımcı olabileceğimiz ve geliştiricilerin bu API’lerle entegre olduklarında üzerindeki yükü azaltabileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Amaç, sonunda bu misyona yardımcı olacak özelliklerden oluşan bir platform oluşturmak olsa da şirket, biri geliştiricilerin API’leri oluşturmasına yardımcı olmak için, diğeri ise kullanıcılarının bunları daha kolay uygulamasına yardımcı olmak için iki araçla başlıyor.

İlk parça Yönetilen SDK’lar olarak adlandırılır. Geliştiriciler bir Açık API özelliği sağlar ve Speakeasy, gerekli belgelerle birlikte sizin için eksiksiz bir API oluşturmaya yardımcı olmak için yapay zekayı kullanır ve bunun gibi bir görevi tamamlamak için gereken süreyi dakikalara indirir.

“Speakeasy, özellikleri doğrulamak ve geliştirmek için yapay zekayı kullanıyor, en popüler dillerde SDK’lar oluşturuyor ve paket yöneticilerine otomatik olarak yayınlıyor. Kurulumu dakikalar alıyor ve özellikler her değiştiğinde SDK’lar güncelleniyor, bu da geliştiricilere önemli ölçüde zaman kazandırıyor” dedi.

İkinci parça, geliştiricinin son kullanıcının, Hashicorp’un popüler yazılımını kullanarak bir paket oluşturarak, temeldeki altyapı hakkında endişelenmesine gerek kalmadan bu API’yi uygulamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Terraform aracı.

Şirket, “Speakeasy ile API üreticileri, ilk kez bir OpenAPI spesifikasyonundan Terraform sağlayıcılarını kolayca oluşturup sürdürebilir ve tamamen yeni bir geliştirici topluluğunun kilidini açarken mühendislik yükünü önemli ölçüde azaltabilir” dedi.

Girişimin şu anda dokuz çalışanı var, ancak platformu daha da geliştirmeye yardımcı olmak için mühendisler işe alıyor. Batchu, şirketi kurarken uzakta olmanın daha çeşitli bir iş gücü bulmasına yardımcı olacağına inanıyor. “Öyleyse, her şeyden önce, uzaktan dostu bir işe alma felsefesini benimsemenin, nasıl daha fazla yere, daha çeşitli topluluklara erişebileceğimiz anlamına geldiğini düşünüyorum. Kesinlikle bizim için çok önemli bir şey. Ve ilerledikçe, her yerden harika yetenekleri işe almaya çalışacağız” dedi.

Bugünkü tur, Quiet Capital, Flex Capital, StoryHouse Ventures ve Firestreak Ventures’ın katılımıyla GV tarafından yönetildi. Geçen yıl şirket, sektörün önde gelen melek yatırımcılarının katılımıyla Quiet Capital liderliğindeki bir tohum öncesi turda ek 3,3 milyon dolar topladı.

Yönetilen SDK parçası bugünden itibaren genel kullanıma sunuldu. Terraform parçası beta olarak mevcuttur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın