Yağışlarla anılan Doğu Karadeniz’de kuraklık endişesi başladı

Yağışlarla anılan Doğu Karadeniz’de kuraklık endişesi başladıKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Heyelan Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arzu Fırat Ersoy, muhabirlere, Doğu Karadeniz’in heyelanlar, seller ve taşkınlarla bazen anıldığını, üniversite olarak inceleme merkezleri yardımıyla bu gelişmelere yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kısa zaman ilkin Türkiye’nin kuraklık verilerini açıkladığını anımsatan Ersoy, bölgede 2022 ve 2023 Ocak aylarında mevsim normallerine uymayan günlerin yaşandığını kaydetti.

Ersoy, bölgede yağışların hızla azaldığına dikkati çekerek, “Buna bağlı olarak da yüzey sularımız azalacak. Bunun tesirini belki birkaç sene sonrasında yer altı sularında göreceğiz. Yer altı sularının en büyük beslenme kaynağı yağıştır. Yağışın azalması da yer altı sularını etkileyecektir. Dolayısıyla bugün değil bir ihtimal fakat birkaç sene sonrasında yer altı suyu kitlelerimizde mühim miktarda düşme bekliyoruz.” diye konuştu.

Ülke genelinde barajlardaki doluluk seviyesinin azalmasına değinen Ersoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yağışsızlığın bu halde devam edebileceğini düşünürsek ki öngörüler bu biçimde, önümüzde bizi kurak bir yaz bekliyor. Doğu Karadeniz bölgesinde bizler içme sularımızı derelerde bulunan kuyulardan yada yüzey sularının biriktirilmesiyle elde edilmiş göletlerden sağlıyoruz. Yüzey sularındaki bu azalmayı biz bölge olarak çok yaşamadık. Çünkü nehir alüvyonlarında açılmış olan kuyulardan içme suyunu karşılıyoruz. Bu da yer altı suyundan geliyor. Yer altı suyunda da henüz olumsuzluk yaşamadık ama yüzey suları ve baraj göllerinde maalesef su miktarlarında ciddi şekilde azalmalar var.”

Prof. Dr. Ersoy, yağışsız geçen mevsimlerin bununla beraber getireceği olumsuzluklara işaret ederek, “Ülkemizin tamamında son birkaç yıldır kuraklık yaşanıyor. Hatta veriler bize, 1990 ile 2020 yılları arasındaki yağışın oldukca altında yağış aldığımızı gösteriyor. Dolayısıyla kuraklığın bu biçimde devam etmesi halinde Doğu Karadeniz de olumsuz etkilenecek. Doğu Karadeniz yüksek eğimli topoğrafik yapısından dolayı kısa süreli ve ani yağışlar cevabında maalesef sel ve taşkınları tadacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YAĞIŞLAR SON YILLARDA DEĞİŞTİ”

Yağışların azalmasının taşkın ve sellere dönüşmeyeceği düşüncesinin yanlış olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

“Maalesef yağmur yağmıyor, sel, taşkın olmayacak değil. Tam bilakis bugün yağmur yağmıyor fakat birkaç gün sonrasında meydana gelecek yağışlar kısa süreli ve ani olursa bizler bunların seller ve taşkınlarla neticelerini görebiliyoruz. Çünkü artık ülkemizdeki yağışlar son yıllarda kısa süreli ve ani yağışlar şekline döndü.

Yani mevsiminde yağan normal yağışlar değil, bir bölgeye bir yılda düşmesi ihtiyaç duyulan yağışların birkaç saatte düştüğünü görüyoruz. Bunun cevabında da seller ve taşkınlar meydana gelebiliyor. Hepsi birbiriyle aslen olumsuz biçimde bağlantılı.” (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın