ABD’den Kur’an’ın yakılmasıyla ilgili izahat

ABD’den Kur’an’ın yakılmasıyla ilgili izahatGünlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Türkiye’nin Stochholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması olayına da değindi.

Price, “Demokrasinin unsurları olarak örgütlenme ve toplanma hakkını destekliyoruz. Ancak İsveç Başbakanı’nın (Ulf Kristersson) da söylediği gibi fazlaca sayıda insan için mübarek olan bir kitabı yakmak saygısızca bir eylemdir.” dedi.

Yasal olan her şeyin müsait olduğu anlamına gelmediğini ifade eden Price, 2010’da Florida’da bir papazın Kur’an-i Kerim’i yakma etkinliği düzenlemeyi planladığını hatırlatarak “Bazı şeyler yasal ama çirkin olabiliyor.” dedi.

“ART NİYETLİ”

Sözcü, “Aynı zamanda, İsveç’te olan olayın art niyetle, Atlantik ötesinde Avrupa’daki müttefiklerimiz arasındaki donanması zayıflatmak için yapılmış olabileceğinin de farkındayız.” diye konuştu.

Muhabirinin, bu olayı kınayıp kınamayacağını sorması üzerine Sözcü, olayın rahatsız edici, son aşama saygısızca bulunduğunu söylemiş oldu ancak olayı direkt kınamadı.

Bunun üstüne muhabirin, “Birleşmiş Milletler dahi kınadı, Dışişleri Bakanlığının bunu kınamaktan alıkoyan şey nelerdir?” sorusuna Price, “Kimse orada yaşananları savunmuyor. Aynı şeyi üst düzey İsveçli yetkililerden de duydunuz. Demokrasilerde toplanma özgürlüğü var. İfade özgürlüğü var ve bu anlatım özgürlüğü bazen insanlara saygısız, iğrenç ve mide bulandırıcı eylemlere gerçekleştirme hakkı verebiliyor. Tüm bunlar bu yaşananları tanımlıyor.” yanıtını verdi.

PROVOKATÖR OLARAK NİTELENDİRDİ

AA muhabiri ise “Bu konuda her türlü anlatım kullandınız. Saygısız dediniz, mide bulandırıcı, tiksindirici dediniz fakat kınamadınız. Rusya bile kınadı. Siz niçin bu nefret eylemini kınamıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Price, “Bu eylemi kınamaktan kaçınmıyorum. Daha ilkin de dediğim bu tiksindirici bir fiil.” cevabını verdi sadece tekrar de kınamadı.

Daha önceki ifadelerini yineleyen Price, bu eylemin “vahşice” olduğunu ve bunu yapanın ise bir “provokatör” olduğunu anlatım etmekle yetindi.

Sözcü, bu eylemin İsveç hükümetinin eylemi olmadığını, Türkiye ile İsveç’in arasını açma kastıyla hareket eden kötü niyetli bir provoktörün eylemi olduğunu savundu.

Price, ayrıca İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmeye hazır bulunduğunu dile getirdi. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın