Neler Oluyor? Bazı Avrupa Ülkeleri Güvenlik Gerekçesiyle İstanbul’daki Konsolosluklarını Kapattı

Neler Oluyor? Bazı Avrupa Ülkeleri Güvenlik Gerekçesiyle İstanbul’daki Konsolosluklarını KapattıSon dönemde İstanbul’da internasyonal siyasetin konusu olan çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bazı Avrupa ülkeleri birbiri ardına İstanbul’daki konsolosluklarını kapatma sonucu alıyor! Bu nedenle pek fazlaca yurttaş, Avrupa ülkelerine ait konsolosluklar niçin kapatılıyor sorusunun yanıtının merak ediyor. Bazı uzmanlar İstanbul’daki konsoloslukların kapanma sebebinin geçtiğimiz günlerde Rasmus Paludan isimli aşırı sağcı siyasetçinin İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakması ile alakalı olabileceğini ifade ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya göre ise konsoloslukların kapanmasına niçin olan şey, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik olarak başlattığı psikolojik cenk! Detaylara birlikte bakalım…

Bir vakit önce Rasmus Paludan isminde aşırı sağcı siyasetçi İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakma eylemi gerçekleştirmişti

Bu fiil, hem Türkiye’de bununla birlikte dünyada büyük bir yankı uyandırmış, dünyanın pek oldukca değişik ülkesinden Paludan’ı kınayan mesajlar verilmişti. Ancak Paludan’ın eyleminin yankıları hemen hemen sonlanmış olan benzer biçimde görünmüyor.

İsveç’teki eylemin peşinden ABD Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik “terör saldırısı” uyarısında bulundu

Amerika Büyükelçiliği açıklamasına “Amerika hükümeti vatandaşlarını, teröristlerin İstanbul’daki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal yerleri olmak üzere Batılıların sıkça gittiği öteki yerlere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. Amerika’nin Türkiye’de bulunan ve Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşları için yapmış olduğu terör saldırısı uyarısının ardından, Kanada ve birtakım Avrupa ülkeleri de kendi vatandaşları için benzer uyarılarda bulundu.

Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda; Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarını terör saldırısı sebebiyle uyardı

Bununla birlikte ilgili Avrupa ülkeleri, Türkiye’nin bulunulması veya seyahat edilmesi “riskli ülkeler” statüsüne alındığını deklare etti. Örneğin Almanya Dışişleri Bakanlığı, “Kısa bir süre ilkin İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasıyla Türkiye’de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle bilhassa yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini yakarma yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır.” gibi bir açıklama yaptı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafınca gönderilen mesajda ise “ABD Konsolosluğunun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı suretiyle, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak suretiyle özellikle yabancı uyruklular tarafınca ziyaret edildiği bilinen randevu noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır.” ifadelerine işaret edildi. Kanada, İngiltere ve Hollanda makamları da benzer açıklamalar yaparak, Türkiye’deki vatandaşlarının dikkatli olmalarını istek etti.

Almanya, İngiltere ve Hollanda İstanbul’daki konsolosluklarını “artan güvenlik endişesi” nedeniyle kapatma kararı aldı

konsolosluklar

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun toplumsal medya hesabından “Başkonsolosluğumuz güvenlik sebebiyle kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için verilen randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi. Benzer biçimde Hollanda da “İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu etrafında muhtemel protestolar ve Batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle” İstanbul’daki konsolosluğu kapatma sonucu aldığını deklare etti. İngiltere de İstanbul konsolosluğunun olası bir terör saldırısına karşı alınan güvenlik önlemleri kapsamında kapatıldığını açıkladı.

Son olarak İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Pierre Loti Fransız Lisesinin de geçici süreyle kapatılmış olduğu açıklandı

konsolosluklar

İstanbul’daki birtakım konsolosluklar birbiri ardına kapanırken Fransa da, Türkiye’deki vatandaşlarını yüksek terör riskine karşı uyarmıştı. Bu doğrultuda kısa vakit ilkin İstiklal Caddesi’ndeki Pierre Loti Fransız Lisesinin 2-3 Şubat tarihlerinde güvenlik nedeni öne sürülerek kapalı olacağı bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir süredir kapatılan konsolosluklar hakkındaki sessiz kalmış olduğu için eleştiriliyordu

konsolosluklar

Pek çok yurttaş, bazı Avrupa ülkelerince kapatılan konsolosluklar hakkındaki Türkiye’deki yetkili makamların bir açıklama yapmamasını tepkiyle karşılaşmıştı. İlgili konsolosluklar hakkında beklenen açıklama ise kısa süre önce Jandarma Genel Komutanlığı 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda katılan Soylu’dan geldi.

Soylu toplantıda yapmış olduğu konuşmasında ilgili ülkeleri Türkiye’ye karşı “psikolojik savaş” yürütmekle suçlayarak, “60 milyon turist hedefi koyduğumuz bir günde, 46 milyar dolar gezim geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye’ye karşı yeni bir psikolojik harp başlattılar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın