Bakan Soylu deklare etti! ‘Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı’Saat 16.20 sırlarında Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bomba dolu çanta patladı. Patlama sonrası polis ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi yaya ve vasıta trafiğine kapatıldı. Olay yerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve birçok yetkili gelerek araştırmalarda bulundu.

Patlama olduğu andan itibaren vakası takip eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Öncelikle başımız sağ olsun. Geçmiş olsun. Terör ülkemize yakışmıyor. İstanbul’umuza hele İstiklal Cadde’mize asla yakışmıyor. Yaklaşık 6 yıldır İstanbul’da dün akşam üstü yaşadığımız gibi etken bir hadise, bir terör hadisesi yaşamadık. Bu mevzuda milletimize mahcubuz. Bu yıl ancak 200’e yakın terör olayı engelledik. Belki bu karşılaştığımız olaydan daha müessif sonuçlara sebebiyet teşkil edecek terör olaylarıdır. Ama terörün şöyleki bir yüzü var. Dağda savaşım edersiniz. Sınır ötesinde mücadele edersiniz. Şehirde mücadele edersiniz ve birçok terör vakasını engellersiniz. Bir tanesini kaçırırsınız. Millet olarak da ülke olarak da kaybettiğimiz canlar açısından da büyük bir karşılık ödersiniz. Elbette ki coğrafyamızda büyük bir imtihanla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Kimsenin coğrafyasında Kobani yok veya Aynel Arab. Kimsenin coğrafyasında Tel Rıfat yok. Kimsenin coğrafyasında Mersin vakasının kaynaklandığı ve talimatının verildiği Münbiç yok. Kimsenin coğrafyasında Nusaybin’in, Kızıltepe’nin karşısında olduğu gibi Kamışlı yok. Fakat bizim coğrafyamızda bunlar var ve bunlarla Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu büyük bir iradeyle bütün arkadaşlarımızla bir mücadele gerçekleştiriliyor. İstiklal Caddesi bizim milletimizin nazlı bebeğidir” dedi.

“Bu eylemi gerçekleştirenlerin bize ne ileti vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz”

Bu eylemi gerçekleştirenlerin bedelini ödeyeceklerini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenlerin bize ne bildiri vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz. Bugün Amerika tarafınca meydana getirilen taziye mesajının da katilin olay yerine ilk gelenlerden birisi olduğu şeklinde değerlendirmenin esas olduğunu ben düşünüyorum ve bu mesajın da karşılığı oldukça net bir halde ortaya çıkacaktır. Yakın bir zamanda da görülecektir Allah’ın izniyle. Bu esnada normal olarak ki büyük üzüntümüz var. 6 terör şehidimiz var. Allah rahmet eylesin. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Bir kısmının annesi eşiyle, bir kısmının babası annesiyle beraber olabilme imkanına sahip oldu. Sayın Valimiz, başkan yardımcımız bakan yardımcılarımız hep birlikte hastaneleri ziyaret ettik. Bu esnada da elbet ki bu olayın faillerini bulabilmek için de hem Emniyet Genel Müdürümüz burada, terör başkanımız, haber alma başkanımız İstanbul Emniyet Müdürümüzün koordinasyonunda hakikaten olayın olduğu saatten itibaren çok büyük bir çaba yayınlandı. Hem teknik olarak, hem fiziki olarak yapılabilecek her adım atılmaya çalışıldı.

Bu olayın sonunda yaşamını kaybeden kardeşlerimizin Arzu Özsoy, İstanbul 1984 doğumlu ve kızı Yağmur Uçar, Ereğli 2007 doğumlu. Yusuf Meydan, Palu 1988 doğumlu. Ecrin Meydan, Seyhan 2013 doğumlu. Adem Topkara, Gümüşhane Torul 1982 doğumlu ve eşi Mukaddes Elif Topkara bayan Rize Kalkandere 1995 doğumlu. Rahmetli Rahman’a kavuştular. Şehit oldular. Allah peygamber efendimize komşu eylesin. Allah cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin. Ailelerine, yakınlarına, milletimize baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. 3 aile 2’şer yitik ve yeniden 81 yaralımız vardı. 50 yaralımız hastanelerden taburcu oldu. Bunların bir kısmı kulak çınlamasıyla tedbiren hastanede tuttuğumuz kardeşlerimizdi. Doktorlarımız gidebilirler dedikten sonra tamamı evlerine intikal ettiler. 5 yaralımız şu anda yoğun bakımda. 2 yaralımızın durumu da ağır. Yine diğerleri tedbiren hastanede tutuluyorlar. Onlara da Cenabı Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

“Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var”

Eylemin emirinin Kobani’den geldiği konusunda değerlendirmelerimiz var, diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu eylemin adım atıldığı andan itibaren, bu eylem yapıldığı andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz ve tüm birimlerimiz kaynaklandığı yer, talimatın alındığı yer, eylemi gerçekleştirenlerle ilgili bir emek harcama ortaya koydular. İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçmiş olduğu mevzusunda bir değerlendirmemiz var ve yeniden elbette ki bu olay hiç olmasaydı hiç can kaybımız olmasaydı ama şu anda sınırın ötesinde binlerce kahramanımız sınırın içinde dağlarda binlerce kahramanımız, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız ancak terörü engellemekle savaşım ediyor” dedi.
“Biraz ilkin vakası icra eden, bombayı bırakan şahıs İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün ekipleri tarafınca gözaltına alındı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bombayı bırakan kişinin gözaltına alındığı söyledi. Soylu, “Biraz ilkin vakası icra eden, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce ortalama 21 şahıs daha gözaltına alınmıştı. Özellikle bu mevzuda çaba gösteren arkadaşlarıma minnettarım. Çünkü eğer yakalanmamış olsalardı nereye gidecekleri konusundaki beyanlarını da verdiler. Nasıl bir operasyonla karşı karşıya kaldığımızı da bu en aleni bir şekilde ifade etmektedir. Belki şunu söylemek icap eder. Terörün yüzü acıdır. Ama bu mücadeleyi bedeli mutlaka sonuna kadar sürdüreceğiz ve özellikle bize dost gibi görünen bütün teröristleri kendi ülkesinde saklayan veya işgal etmiş olduğu alanlarda yargı sürdüğü alanlarda teröristlere hayatiyet veren onlara kendi senatolarından resmi olarak para gönderen sözde müttefiklerimizin herhalde samimiyetsizlikleri ortadadır.

Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü. Tekrar söylüyorum. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bize bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir zamanda onlara göstereceğiz. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Mekanları aden olsun. Ailelerinin, yakınlarının, arkadaşlarının ve milletimizin başı sağ olsun” benzer biçimde konuştu.

Basın açıklaması sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş Beyoğlu Kaymakamlığına gitti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın