Müezzin Fuat Yıldırım CHP’den Milletvekili Aday Adayı Oldu – Dünyadan İlginç Haberler

14 Mayıs seçimleri yaklaştıkça siyasi partilerin seçim hazırlıkları da hızlanıyor. Son günlerde ise gündemin üst sıralarında ittifaklar, siyasi ayrılıklar, tartışmalar ve kavgalar var. Bununla birlikte önümüzdeki seçimlerde yanıtı en çok merak edilen soru, hangi adayın Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı seçileceği. Ancak 14 Mayıs seçimlerinde yalnızca yeni cumhurbaşkanı belirlenmeyecek. Onlarca siyasi partiden yüzlerce isim, milletvekili olabilmek için yarışacak. Bu doğrultuda kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimler de, milletvekili olabilmek için önümüzdeki seçimlerde yer alacak. Fuat Yıldırım da o isimlerden biri. 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine Tayyip Erdoğan’ın eylemcilere yönelik “camide bira içtiler” iddiasını, “Ben bir din görevlisiyim, yalan söyleyemem, içki içildiğini görmedim.” sözleri ile yalanlayan müezzin Fuat Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili aday adayı oldu. Detaylara birlikte bakalım…

2013 yılında Gezi Parkı eylemleri devam ederken dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, protestocuların Bezmialem Valide Sultan Camii’nde içki içtiğini ileri sürmüştü

Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis müdahalesi ile karşılaşan ve Bezmiâlem Valide Camii’ne sığınan vatandaşların camiye ayakkabıları ile girdiğini hatta içeride içki içtiklerini ileri sürmüştü.

Caminin müezzini Fuat Yıldırım, Erdoğan’ın “camide içki içtiler” açıklamasını yalanlamıştı

fuat yıldırım

Yıldırım, “Ben bir din görevlisiyim, yalan söyleyemem, içki içildiğini görmedim.” sözleri ile Erdoğan tarafından dile getirilen iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti.

Erdoğan, Fuat Yıldırım’ın ilgili açıklamasını ardından, müezzinin “tehdit edildiğini” de ileri sürmüştü

fuat yıldırım

Dönemin başbakanı, 11 Haziran 2013 tarihinde partisinin grup toplantısında hem Fuat Yıldırım’ın tehdit edildiğini dile getirmiş, hem de Gezi Parkı eylemcilerinin camide içki içtikleri iddiasını bir kez daha tekrarlamıştı.

Erdoğan ilgili konuşmasında “Ayakkabılarla Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’ne gireceksiniz, orada içeceksiniz. Bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız. Ne adına? Çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız; ‘Böyle bir şey olmadı’… Ne olmadı, bütün görüntüler elimizde. Cuma günü arkadaşlarımıza bunları görüntüyle vereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan olayların ardından müezzin Fuat Yıldırım’ın görev yeri değiştirildi

fuat yıldırım

Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığınca İstanbul Başakşehir’e bağlı Kayabaşı köyüne tayin edildi. Bu tayin kararı, Yıldırım’ın sürgüne gönderildiği yorumlarına neden olmuştu. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığının atamasına itiraz edip dava açan Yıldırım, Karaköy’deki Arap Camii’nin müezzini olarak görev yapmaya başlamıştı.

Fuat Yıldırım, 14 Mayıs seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili aday adayı oldu

fuat yıldırım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Yıldırım’ı böbrek rahatsızlığı yaşadığı dönemde de ziyaret ettiği ve sağlık durumuyla yakından ilgilendiği biliniyordu.

Kaynak: 1

kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın