Volvo dünyanın ilk otomobil içi radar sistemini geliştirdi

Volvo dünyanın ilk otomobil içi radar sistemini geliştirdiVolvo otomotiv dünyasında pek çok mühim güvenlik hususi durumunun öncüsü olmuştu. 1959’da üç noktalı ilk emniyet kemerinin kullanılmasının da aralarında bulunduğu pek fazlaca emniyet hususi durumunu araba yaşamına getiren İsveçli firma, şimdi de ilk otomobil içi radar sistemini geliştirdi.

Bu sistem evvela firmanın EX90 ismini verdiği yeni elektrikli SUV modelinde kullanılacak. Hem kabini hem de bagajı izleyecek biçimde tasarlanan radar sistemi, otomobillerin arasında biri varken dışarıdan kilitlenmesini engelleyecek.

Bunun sıcak yaz günlerinde araba arasında bırakılan çocuklar ve hayvanlar için hayat kurtarıcı olacağı söylenebilir. Sistem otomobil kilitlendikten sonrasında arasında bir canlı olduğunu tespit etmiş olduğu takdirde sürücüye bildirim gönderecek. Buna ayrıca, otomobilin kliması da devreye girecek ve böylelikle sıcak çarpması riski aşağıya çekilecek.

Sıcak havada bir evladı veya hayvanı otomobilde kilitli bırakmak pek fazlaca şahıs için “düşünülemez” bir konum olarak değerlendirilebilir. Ancak Volvo’dan yapılan basın açıklamasında, 1998’den bu yana Amerika’de 900’den fazla çocuğun arabada aşırı sıcağa maruz kalmaktan ötürü hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Şirketten yapılan açıklamada kabinin tamamının kapsanabilmesi için otomobilin baş üstü konsoluna, aydınlatmalara ve bagaja en küçük hareketleri dahi algılayabilecek radarların yerleştirileceği açıklandı. Sistemle alakalı diğer bilgileri sezmek için 9 Kasım’daki Volvo EX90 tanıtım etkinliğini beklemek gerekiyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın