Ünlü Yönetmen Ti West’in Hafızanızdan Uzun Süre Silemeyeceğiniz 11 FilmiAmerika’li yönetmen, senarist ve oyuncu Ti West geçtiğimiz yıl; şu demek oluyor ki 2022 senesinde, yalnızca birkaç ay arasında kendisini çağdaş sinemanın en yenilikçi vehamet film yapımcılarından biri haline getirmeyi başardı. X ve X’in öncülü olan Pearl, hem finansal bununla birlikte eleştirel bir izleyici desteği topladı. Bu sayede, çağdaşı olan Ari Aster, Jennifer Kent ve Robert Eggers benzer biçimde kabiliyetli korku film yapımcılarının da dahil olduğu çağdaş tehlike sineması listelerine adını yazdırdı.

Geçmişten günümüze Ti West sineması

Korku ve ruhsal gerilim türlerine dönük apaçık bir ihtiras besleyen West, The Roost, Trigger Man ve Cabin Fever 2: Spring Fever benzer biçimde düşük bütçeli filmler yaparak sinemacılık anlayışını yerli yerine oturturken ve geliştirirken tam bir çıraklık süreci geçirdi ve merdivenin basamaklarını adım adım çıktı.

2009 yılında başrolünde Greta Gerwig’in bulunduğu, 1980’lerin korku filmlerinin altın çağını hatırlatan, kendine has bir manzara ve stile sahip, başlı başına eksantrik bir tehlike filmi olan The House of the Devil ile ilk kritik başarısını yakalamadan öncesinde; erken dönem yönetmenlik kariyerinde yaşamış olduğu bütün hezimetler West’in modern başarılarının da temelini atacaktı. Çünkü her seferinde, artık ne yapacağını ve ne yapmayacağını daha iyi biliyordu.

On yıldan fazla bir müddet geçtikten sonrasında Ti West nihayet kariyerinin şu anki zirvesine ulaşacak ve 1970’lerin sonundaki tehlike filmi klasiklerine bir hürmet duruşu niteliğindeki X’i yönetecekti. 2022’nin en iyi korku filmlerinden biri bulunduğunu anında kanıtlayan bu yavaş ve metodik film; klasik tehlike tarihiyle birbirine geçen görkemli bir atmosfer yaratırken, çağdaş korku filmi yapımcılarına esin verecek yeni bir bakış da sundu.

Sayısız klasik slasher filminden esin almasına ve filmlerinde slasher filmlerden ögeler kullanmasına rağmen, West’in bütün zamanların en sevilmiş olduğu tehlike filmi ise; son zamanlardaki tarzından oldukca değişik ve ikonik bir ruhsal gerilim klasiği olan Stanley Kubrick’in The Shining’idir.

Son devre filmlerinde çarpıcı bir eski dönem Hollywood estetiğinden ve üç şeritli renk işleminden yararlanan Ti West’in önümüzdeki yıllarda çıkaracağı filmleri de bu ögeler karakterize edecek benzer biçimde görünüyor. X ve Pearl’ün içerisinde bulunduğu üçlemenin son filmi olan MaXXXine de, ilk tanıtımına bakılırsa böyle bir film şeklinde duruyor.

Bu yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz: Bilmediğimiz 8 Yanıyla Bir Korku Silsilesi: The Shining

1. Cabin Fever 2: Spring Fever – Dehşetin Gözleri 2: Bahar Yorgunluğu (2009) – IMDB: 4.3

Ti West 1

2002 yılında yapılmış korku filmi Cabin Fever’ın devamı olma iddiasındaki Cabin Fever 2: Spring Fever, 2009 yapımı bir korku komedi filmidir. Önceki filmden iki ferdin de 7 sene sonra üretilen devam filmi için oyuncu kadrosuna katıldığı bu imal, Hollywood’daki Screamfest Korku Filmi Festivali’nin bir parçası olarak vizyona girmiştir. Ti West’in filmin son halinden memnun olmaması sonucunda, adının yönetmen isminden çıkarılmasını ve yönetmen isminin yerine filminin nihai hâlini reddeden yönetmenlerin sıklıkla kullandığı gibi Alan Smithee adının girilmesini istemiştir. Ancak bu isteği kabul edilmemiştir.

İlk Cabin Fever filmindeki olaylardan bigün ondan sonra Paul (Rider Strong), etrafı kanla çevrili bir derede uyanır. Gizemli et yiyen virüs ona ciddi biçimde bulaşmıştır ve vücudu yaralarla kaplıdır. Derisi tamamen dökülmeye başlarken ormanda ilerler. Otoyola menfaat ve lise öğrencileriyle dolu bir otobüse çarpması sonucunda vücudu tamamen parçalarına ayrılarak tanınmayacak bir hâle gelir. Bu kaza okul otobüsünün gitmekte olduğu lise balosunu ölümcül bir tehditle karşı karşıya bırakır; Sadece bir şişe su aracılığıyla yayılmaya başlamış olan ve durdurak bilmeyen bir et yiyen virüs salgını…

2. Trigger Man – Tetikçiler (2007) – IMDB: 4.6

Ti West 2

Ti West’in yazdığı ve yönettiği 2007 yılında yapılmış bu korku filminin çekimleri, filmin kurgusallığını yansıtabilmesi adına filmin geçtiği Delaware kırsalında gerçekleşmiştir.

Gerçek olaylardan ilham alan bu film, Delaware kırsalında gizemli bir halde avlanan Manhattanlı üç avcı arkadaşın hikayesini anlatmaktadir.

3. The ABCs of Death – Ölümün ABC’si (2012) – IMDB: 4.7

Ti West 3

26 yönetmen tarafından yönetilmiş olan, 2012 yapımı korku güldürü antolojisi The ABCs of Death, ilk gösterimini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Bu yönetmenlerden birisi de Ti West’tir. Ti West; 26 yönetmen arasından en iyisinin seçildiği yarışmanın galibiyetini Lee Hardcastle’a kaptırsa bile, bu film ile vehamet eleştirmenlerinin radarına girmeyi başarmıştır.

The ABCs of Death, uygar tür filmlerinde dünyanın kabul edilen iki düzineden fazla yeteneği tarafından yönetilen bölümleri içeren iddialı bir seçki filmidir. Çocukların eğitici ABC kitaplarından esinlenen bu sinema filmi, her biri alfabenin bir harfine atanan 26 farklı yönetmen tarafınca yönetilen 26 ayrı bölümden oluşuyor. Yönetmenlere ondan sonra ölümü içeren bir hikaye yaratmak için bir kelime seçme mevzusunda serbestlik verildi. Kışkırtıcı, şok edici, komik ve sonunda korkunç bir yapım olan; The ABCs of Death, modern korku türünün çeşitliliğini yayınlayan etkisi altına alan bir yapımdır.

4. The Roost – Tüneyenler (2005) – IMDB: 4.8

Ti West tarafından yazılan ve yönetilen 2005 yılında yapılmış tehlike filmi The Roost, entresan ve olumsuz eleştiriler almasının yanı sıra küçük bir korku filmi izleyicileri topluluğu tarafından da aşırı istekli derecede beğeni topladı.

Bir düğüne giderken esrarlı bir çiftlikte mahsur kalan dört dost, çeşitli yaratıklar ve zombiler tarafından rahatsız edilir. Acaba kurtulabilecekler mi?

5. The Inkeepers – Ruhlar Oteli (2011) – IMDB: 5.5

Ti West’in yazdığı ve yönettiği ve kurguladığı 2011 yapımı paranormal korku filmi The Inkeepers, 750.000 dolarlık bütçesine rağmen ortalama 1.2 milyon dolar hasılat sağlayan film; Sara Paxton , Pat Healy ve Kelly McGillis’in oyunculuklarıyla beğeni toplamıştır. South by Southwest (SXSW) festivalinde ilk gösterimini yapan film yılının en iyileri listelerinde yer buldu.

Yankee Pedlar Inn adlı zamanı oteldeki son günlerde, otelin perili geçmişini ortaya çıkarmaya kararlı iki çalışan, eski konukların konaklama işlemlerini gerçekleştirirken aniden rahatsız edici olaylar yaşamaya başlarlar. Bir yandan nihayetinde otelin bu yönüne dair bir belge edinebilmenin heyecanını yaşamaya çalışanlar, bir taraftan da geceden sağ kurtulmaya çalışacaklardır.

6. V/H/S – Dehşet Kaseti (2012) – IMDB: 5.8

Ti West 4

2012 yapımı bu found footage vehamet filmi; En İyi Korku Filmi ve En İyi Kurgu dallarında armağan adaylıklarına layık görülmüştür. Tek bir ana hikayeyle birbirine bağlı 6 değişik hikayeyi özetleyen bir tehlike antolojisi olan V/H/S’in 2. Kasetinin senaryosu ve yönetmenliği Ti West’e aittir ve bu kısımda Arizona’ya gezi eden evli bir çiftin yaşamış olduğu ürkütücü deneyimleri söylemektedir.

Genç serserilerden oluşan bir çete, bir “iş” yapmak üzere bir adrese yönlendirilir. Bu adresteki görevleri, üzerinde ayırt edilebilir bir yazı olan bir V/H/S kaseti çalmaktır. Ancak derhal tüm bunlar kasette ne olduğu için bihaberdir. Söz konusu evde birden fazla kaset kabul eden çete üyeleri, bu kasetlerden alabildikleri kadarını alırlar ve henüz evdeyken bu kasetlerin içeriklerini incelemeye başlarlar. Ancak bu kasetlerde gördükleri, psikolojilerinin kaldırabileceğinden çok daha fazlasını içermektedir ve muhteviyatında yaşanmış olan vaka ve durumlara inanmak da delirtici derecede zordur. Birbirinden apayrı olayların derlendiği kasetlerin her birinin bitişinin arkasından evde yeni bir şeyler uyanacak ve girdikleri apartmanı tehditler sarmaya başlayacaktır.

7. The Sacrament – Ayin (2013) – IMDB: 6.1

İlk gösterimini yaptığı Venedik Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne aday gösterilen The Sacrement, Ti West’in yazdığı ve yönettiği 2013 yılında yapılmış bir vehamet filmidir. Konusu 1978 yılında gerçekleşen Jonestown Katliamı’na dayanan film, yavaş sadece gergin atmosferi ile seyirciyi saran bir film. Olumsuz eleştiriler de alan imal her şeye rağmen olumlu ağırlıklı bir nota sahiptir. Filmin yapımcısı meşhur vehamet filmleri yapımcısı Eli Roth’tur.

Gazeteci Patrick, kendisini tuhaf haberler yapmaya adamış bir firma olan VICE’ta iş koşturmacasındadır. Kız kardeşi Caroline bir topluluğa katıldığında, onlarla beraber yurt dışına seyahat eder. Caroline ansızın adam kardeşini gittiği yere misafirliğe davet eder ve Patrick, VICE’ta onunla beraber çalışan arkadaşları Jake ve Sam ile beraber helikopterle Caroline’ın yanına gitmek suretiyle yola çıkar. 

Patrick’e, onları Cennet Cemaati’ne götürmeye gelen erkeklerin silahlarının olması fazlaca tuhaf gelmiştir. Kampa ulaştıklarında Patrick, Sam ve Jake, Baba adlı bir ruhani lidere tapan sevinçli insanlardan oluşan bir camia bulur. Burada Baba ile röportaj yaparlar fakat oldukça geçmeden insanların aslında göründükleri kadar mutlu olmadıklarını anlarlar. Dahası, Parish Eden isimli bu yerde mahsur kaldıklarını fark ederler ve yeni gelen diğerleri ile beraber orayı terk etmek isterler. Ancak Baba’nın onları bırakmaya niyeti yoktur.

8. In a Valley of Violence – Şiddet Vadisinde (2016) – IMDB: 6.1

Ti West 5

2016 yılında yapılmış kara güldürü ve tansiyon türlerindeki Western filmi In a Valley of Violence, ilk gösterimini South bt Southwest (SXSW)’te, ardından ise Seattle Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Sadece 60.000 dolarlık hasılatı ile büyük bir hezimet olsa da film izleyici kitlesi tarafından eleştirel beğeni toplamıştır. Filmin başrol koltuğunda ünlü oyuncu Ethan Hawke bulunmaktadır.

Gizemli bir yabancı ve gerçekleştirdiği rastgele bir sertlik eylemi; sorunlu insanlarla dolu olan bir kasabayı intikamın kanlı yoluna itecektir.

9. The House of the Devil – Şeytanın Evi (2009) – IMDB: 6.3

Ti West’in ilk çıkış filmi olan The House of the Devil, gerçek olaylara dayandığı iddia edilen 2009 yılında yapılmış bir slasher paranormal tehlike filmidir. Büyük gişe başarısızlığına rağmen film, Tribeca Film Festivali’ndeki ilk gösteriminde ve hemen sonra dijital ortama aktarılması ile ciddi bir seyirci ve eleştirmen kitlesine ulaşmıştır. Ayrıca filmin bir Satürn ödülü adaylığı da bulunmaktadır.

1983 senesinde mali açıdan zor durumdaki bir üniversite talebesi olan Samantha Hughes, ay tutulmasıyla aynı zamana muadil gelen bir bebek bakıcılığı işi alır. Müşterilerinin, gece süresince yaşamını ciddi bir tehlikeye sokabilecek korkunç bir sır sakladığını az az fark etmeye adım atar.

10. X (2022) – IMDB: 6.6

2022 imal Ti West imzalı bu slasher filmi, muhtelif film ödülleri ve ödül adaylıklarına layık görülmüştür. Aynı sene gösterime çıkmış olan Pearl ve bu yıl gösterime çıkması beklenen MaXXXine’in de bulunduğu üçlemenin ilk filmi olan X’in başrolünde Mia Goth bulunmaktadır. Arthouse vehamet türüne yakınsayan film, eskiyi yeni ile harmanlayan iyi bir çağdaş vehamet sineması eseridir.

1979 yılında geçen filmimizde, bir film kadrosu, yetişkin filmi çekmek için Teksas’ın tenha kırsalındaki yaşlı bir çiftin yaşadığı bir çiftlik evine gelirler. Gün geceye dönerken, ziyaretçiler az az güvende olmadıklarını ve yakındaki bir düşman tarafınca hedef alındıklarını fark ederceklerdir.

11. Pearl (2022) – IMDB: 7.0

Ti West 6

X’in de içinde yer aldığı üçlemenin ikinci filmi olan 2022 yapımı slasher filmi Pearl, Ti West ve Mia Goth’un ortak senaristliği ile etkisinde bırakan bir eserdir. Sitges’te hem En İyi Kadın Oyuncu, aynı zamanda En İyi Yönetmen ödülü alan film, Hollywood’un altın çağındaki filmlere görsel ve sinematografik olarak çok benzemektedir.

Ailesinin tenha çiftliğinde mahsur kalan Pearl, dindar annesinin sert ve baskıcı nezareti altında hasta babasına bakmak zorundadır. Filmlerde gördüğü benzer biçimde göze çarpan bir hayat için çok arzulayan Pearl, X’in ikonik şeytani karakterinin bu başlangıç ​​konusunda hırslarının, cazibelerinin ve görmüş olduğu baskının yarattığı çatışmaların esiridir.

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın