NATO, depremzedeler için Türkiye’ye konteyner yolluyorNATO’dan yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, 600 konteyneri taşıyan vapur İtalya’nın Taranto limanından 19 Şubat’ta ayrıldı.

Sevkiyat, depremlerden etkilenen minimum 4 bin kişiye geçici barınma sağlanması hedefiyle NATO’nun Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı ile NATO Destek ve Tedarik Ajansı arasındaki koordinasyonun bir kararı olarak gerçekleşecek.

Konteynerlerin gelecek hafta İskenderun’a ulaşması ve ekipmanların indirilip şantiyeye teslim edilmesinin peşinden kampın kurulmasına başlanması umut ediliyor.

NATO’dan daha ilkin yapılan açıklamada, barınma tesislerinin gönderilmesi için en müsait lojistik ve nakliye seçeneklerinin değerlendirildiği, tesisler kurulduktan sonrasında NATO ülkelerinin göndermeye başladığı kış şartlarına uygun çadırların etrafına yerleştirileceği belirtilmişti.

Normalde NATO’nun tatbikatları ve operasyonlarında kullanılan karargah komplekslerinden oluşan tesislerin ısınma, üreteç ve tıbbi tedavi alanları gibi imkanları ihtiva ettiği bildirilmişti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın