Asya Ülkeleri Hakkında Aklınızı Başınızdan Alacak 8 GerçekGezegenimizdeki en büyük kıta olan ve toplam 49 ülkeden oluşan Asya, dünya nüfusunun %60’ına ev sahipliği yapıyor. Bu büyük kıta yüksek binaları, 2 dünya harikası (Tac Mahal ve Çin Seddi) ve varlıklı biyolojik çeşitliliği ile meşhur. Aynı zamanda bu kadar geniş bir yer haliyle birçok farklı kültüre de sahip. Asya ülkeleri hakkındaki muhtemelen daha önce duymadığınız aklınızı başınızdan alacak 8 doğruyu sizinle paylaşıyoruz?

1. Japonya’da alaturka tuvaletler oldukça yaygın!

Alaturka tuvaletlerin sadece Türkiye’de olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Japonlar genellikle ileri teknolojik, kalça masajı meydana getiren, ısıtmalı ve robotik tuvaletleri ile tanınmış olsa da daha geleneksel “Washiki” ismi verilen alaturka tarzı tuvaletleri de hala kullanıyorlar. Büyük kentler haricinde bilhassa halka aleni tuvaletler çoğu zaman Washiki seçimi oluyor. Bu tuvaletlerin en büyük artısı insanların duruşunu iyileştirmesi. Çömelme pozisyonu rektumu düzleteceğinden bazı uzmanlar bu tuvaletlerin kolorektal kanseri önlemeye destek olabileceğine inanıyorlar.

2. Güney Kore’de bekarlar için ayrı bir Sevgililer Günü var

14 Şubat Sevgililer Günü, Batı kültürlerinde her sene sevgililer tarafınca kutlanıyor. Ancak Güney Kore’de her ayın 14. Günü “aşk günü” olarak kabul edilir. Bu ülkede 14 Şubat’ta bayanlar erkeklere sevgi gösterisi olarak çoğu zaman ev yapımı çikolatalar verirler. Sonraki ay, “beyaz gün” adı verilen 14 Mart’ta ise erkekler hanımlara hediye alır.

Eşi veya sevgilisi olmayanların günü 14 Nisan ise “kara gün” olarak bilinir. Bugün, bekarların özellikle siyah erişte yemeği jajangmyeon yediği resmi olmayan bir tatildir. Rengi siyah olduğundan kara günde bu yiyecek tercih edilir.

3. Vietnam’da yumru bacaklı tavuklar var!

Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde gördüğümüz tavukların bacakları genellikle ince olur. Ancak Vietnam’da Dong Tao denilen entresan tavuklar var. Dong Tao tavuğu yumrulu, kalın bacakları ile ünlüdür. Bu hayvanların yetiştirilmesi, büyük bacakların yumurtadan çıkmayı zorlaştıracağından, biraz yorucu olabilir. Ayrıca bu tür ısı değişimlerine karşı daha hassastır.

4. Baş, Tayland kültüründe vücudun en mübarek bölümü sayılır

Tayland’da başın üstü vücudun en mübarek ve saf bölümü olarak kabul edilir, bundan dolayı başta bebekler ve çocuklar olmak üzere, birinin kafasına yada saçına dokunmak kabalık ve saygısızlık kabul edilir. Turist rehberleri, Tayland’ı ziyaret edenlere yanlışlıkla birinin kafasına dokunurlarsa derhal özür dilemelerini tavsiye ediyor.

5. Dünyanın en yaşlı tek yumurta ikizlerini Japonya’da bulabilirsiniz

Asya

Japonya’dan 2 bacı olan Umeno Sumiyama ve Koume Kodama, resmi olarak dünyanın en yaşlı tek yumurta ikizleri. 1913’te Shodo Adası’nda 13 kişilik geniş bir ailenin çocuğu olarak doğan ikizler Umeno ve Koume şimdi değişik bakım evlerinde yaşıyor. Japonya’da ömür beklentisi, bayanlar için 87, erkekler için ise 81 yaş ile dünyanın en yüksek yaşam süresidir. Bu nedenle ülke bu konuda birçok rekora haizdir.

6. Singapur’da sakız çiğneyemezsiniz

Asya

Dünyanın her yerinde serbestçe sakız alıp çiğneyebilirsiniz, Singapur haricinde! Burada sakız, 1992’de yasaklandı. Ülkede yasak olan öteki ilginç şeyler de: yere çöp atmak, duvara makale yazmak, kırmızı ışıkta geçmek, tükürmek, camia içinde burun sümkürmek ve tuvalet dışında bir yere idrar yapmak. Bu kuralların çevreyi temiz tutmak için olduğu söyleniyor.

7. Asya, dünyadaki en minik memeliye ev sahipliği yapıyor

Asya

Asya’da dünyada en küçük hayvanını bulabilirsiniz! Kitti’nin domuz burunlu yarasası olarak malum dünyanın en minik memelisi çoğu zaman 29-33 mm boyunda ve yaklaşık 2 gram ağırlığında oluyor. Kendine özgü burnuyla biliniyor.

8. Dünyanın en uzun ve en kısa erkekleri Asya kıtasında

Asya

Bildiğiniz şeklinde Sultan Kösen hayattaki en uzun insan unvanını elinde tutuyor. Boyu yaklaşık 2.46 m olan Kösen boyuna rağmen normal bir yaşam sürüyor. 75 yaşında vefat eden Chandra Bahadur Dangi ise dünyanın gelmiş geçmiş en kısa insanı. Chandra’nın boyu sadece 54.6 cm, kilosu ise 14,5 kg’dı.

Asya ülkeleri ile alakalı entresan gerçekler yazımızın sonuna geldik.

İlginizi çekebilir:

Avrupa’da Yaşamla İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Bazı İlginç Gerçekler

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın