Turizmdeki canlanma oda fiyatlarını da yükseltti

Turizmdeki canlanma oda fiyatlarını da yükselttiTürkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye’nin temmuz ayı otel doluluklarının 2021’in aynı ayına gore yüzde 7,9 artışla ortalama yüzde 71,3’e, yaklaşık oda fiyatlarının yüzde 35 artışla 158 euroya yükseldiğini bildirdi. 

TÜROB’dan yapılan açıklama nazaran, salgının etkilerinin büyük ölçüde ortadan kalkmasıyla beraber turizmde süregelen canlılığın otel doluluklarına müspet yansıması devam ediyor.

Dünya çapında veri ve analiz şirketlerinden STR’nin TÜROB için hazırladığı “Temmuz 2022 Ülke Performans Raporu” belli oldu. Buna gore, Türkiye’nin temmuz ayı otel dolulukları, 2021 yılının aynı ayına nazaran yüzde 7,9 artışla yüzde 71,3 olarak kaydedildi.

Geçen senenin aynı ayında bu oran yüzde 66,1, hemen hemen salgının etkilerinin hissedilmediği Temmuz 2019’da yüzde 75,6 olmuştu. Buna bakılırsa, aylık bazda otel doluluklarının azca da olsa 2019’un temmuz ayının altında kaldığı görüldü.

Fiyatlar da arttı

Temmuz ayında Türkiye genelinde ortalama oda fiyatları da geçen senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 35 artışla 158 euroya terfi etti. Söz mevzusu araştırmaya veri aktaran otellerin ağırlıklı olarak üst segment otellerden oluşması ve Antalya, Bodrum, İstanbul şeklinde gezim bölgelerindeki fiyat artışları Türkiye ortalamasının da yükselmesini sağladı.

Öte yandan bu yılın ocak-temmuz döneminde Türkiye genelinde doluluklar geçen yılın aynı dönemine gore yüzde 55,4 artışla yüzde 63,3, ortalama oda tutarları ise yüzde 33 artışla 104 euroya yükseldi.

Anadolu’da doluluk geriledi

Destinasyon bazında bakıldığında İstanbul’da temmuz ayı otel dolulukları bundan önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak yüzde 80 oldu. Bu nispet geçen senenin aynı ayında yüzde 69,6, Temmuz 2019’da yüzde 81,7 olmuştu. İstanbul, bu senenin ocak-temmuz döneminde ise yüzde 70 doluluk elde etti.

Antalya’da temmuz ayı otel dolulukları geçen yılın aynı dönemine gore yüzde 4,8 artışla yüzde 74,1, bu yılın ocak–temmuz döneminde ise yüzde 38 artışla yüzde 59,8 oldu.

Anadolu otellerinde ise temmuz ayı yaklaşık dolulukları bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 5,6 düşüşle yüzde 53,7, ocak-temmuz döneminde yüzde 28 artışla yüzde 51,2 olarak gerçekleşti.

“İstanbul özelinde eylül ayı bugün için asla fena görünmüyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, turizmde ziyaretçi sayısı ve doluluklar açısından yükselişin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2022 yılı için bugüne dek devam eden yükselişin devam edeceğini izliyoruz. Henüz kati rakamları veremesek de Ağustos 2022’nin yılın en iyi sonuç veren aylarından biri olacağını düşünüyoruz. İstanbul özelinde eylül ayı bugün için hiç kötü görünmüyor. Özellikle bütün dünyada okulların açılış tarihiyle beraber kültür turları ağırlıklı konuk ağırlamaya başlayacağız ve her sene olduğu gibi konuk milliyetleri açısından baktığımızda istediğimiz çeşitliliği eylül ayından itibaren daha net göreceğiz.

Ortadoğu kökenli turistlerin ilgisi devam etmekle beraber eylül itibarıyla yoğunluğu Avrupalı misafirlere bırakacaktır. Rusya, İran, İngiltere, Balkanlar, Bulgaristan, Latin Amerika, Amerika ve Azerbaycan gibi turizm pazarlarımızda dikkat çekici oranlarda artışlar bekliyoruz.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın