İran’dan yabancı yatırımcı hamlesi

İran’dan yabancı yatırımcı hamlesiİran Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, ülkesinde yatırım meydana getiren yabancıların 5 yıl ikamet izni alabilmeleri için daha önce aranan 250 bin dolar yatırım şartının 100 bin dolara indirildiğini belirtti.

İran televizyonuna konuşan Handuzi, ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelere dair malumat verdi.

Ülkesinde yatırım yapan yabancıların 5 yıl ikamet izni alabilmeleri için aranan yatırım şartı bedelinde değişikliğe gidildiğini kaydeden Handuzi, “Daha ilkin açıklanan rakamın (250 bin dolar) yüksek olduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle bu sayı 100 bin dolara indirildi. Yatırım ortamı kurmak için bu karar alındı. Bir kişi ülkeye 100 bin dolar getirirse ikamet alabilir.” dedi.

Handuzi, ülkeye kapital girişini kolaylaştıran kararlar alındığına işaret ederek, “Herkes ülkeye döviz ve altın sokabilir. Hem katma kıymet alınmayacak, hem de paranın kaynağı hakkındaki zorluk çıkartılmayacak.” ifadelerini kullandı.

İran’da, 2016 yılında yabancı yatırımcıların 3 yıl celse izni alabilmeleri için 300 bin dolar yatırım yapmaları şartı aranırken bu rakam, 2018 yılında 5 yıl ikamet için 250 bin dolara düşürülmüştü.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın