”Bir yanılgı var, Rusya enerji savaşını kazanmıyor”Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Rusya’nın stratejik enerji ortaklarını kaybettiğini belirterek, “Moskova, hayattaki müşteriler içinde büyük güven yitirdi. Gelirlere bakarak düşülen bir yanılgı var. Rusya, enerji savaşını kazanmıyor.” dedi.

Norveç’in Stavanger şehrinde düzenlenen ONS 2022 Uluslararası Enerji Konferansı’nda değerlendirmelerde bulunan Birol, Norveç’in, Avrupa enerjisi için kilit bir ülke bulunduğunu söyledi.

Birol, Rusya’nın enerji gelirlerinin artışının olumlu bir durum yaşandığına dair algı oluşturduğunu belirterek, “Bence bu, duruma miyop bir bakış. Rusya stratejik enerji ortaklarını yitirdi. Moskova, dünyadaki müşteriler arasında büyük güven yitirdi. Gelirlere bakarak düşülen bir yanılgı var. Rusya, enerji savaşını kazanmıyor.” diye konuştu.

Rusya’nın 2030’a kadar 30 milyar metreküplük sıvılaştırılmış naturel gaz (LNG) kapasitesini etken etmesinin artık mümkün olmadığının altını çizen Birol, “Doğal gaz depolarının dolduğunu görüyoruz. Rusya’nın depoları doldukça önümüzdeki aylarda Moskova’nın daha çok gaz yaktığını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Birol, enerji piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonrasında pak enerji için geç kalındığına dair kaygı oluştuğuna işaret ederek, “Kuraklık söz mevzusu. Fransa’daki nükleer santrallerin yarısı operasyonel durumda değil. Bu krizin temiz enerji seçeneklerine yönelmekte geç kalmayla bir ilgisi yok.” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın