Tüm risk sermayesi yatırımlarının yalnızca %2,1’inde, kadınlara yönelik finansman 2023’ün ilk çeyreğinde “meh” olmaya devam ediyor

şeyler olabilirdi daha kötü, sanırım.

PitchBook’a göre, tamamı kadın kurucu ekiplere sahip şirketler, 2023’ün ilk çeyreğinde ABD’deki girişimlere yapılan tahmini 37 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık 800 milyon dolarını veya %2,1’ini topladı. Dolar bazında, bu, 2022’nin ilk çeyreğinde toplanan 1,7 milyar dolarlık tamamı kadınlardan oluşan kurucu ekiplere göre yıldan yıla %53’lük bir düşüş anlamına geliyor.

Düşüş sürpriz değil. Girişim ve teknoloji piyasaları geçmişte olduğu kadar güvenli değil. Hala bir durgunluk beliriyor, jeopolitik karışıklık devam ediyor ve teknoloji hisseleri pek iyi durumda değil. Ekonomi dalgalı olduğunda risk iştahı azalır, bu da genel olarak girişim toplamlarını ve özel olarak da bazı kurucuları etkiler.

Halihazırda erkek kuruculardan daha riskli olarak görülen kadın kurucular, genellikle göz ardı edilir, görmezden gelinir ve bir sonraki küresel toplumsal hareket herkesin iyi niyetini uyandırana kadar saklanır.

Bir kez daha toplanan dolarlarla ölçülen, karma cinsiyetten ekiplerin girişim toplamlarının da yıldan yıla düşüşle 2023’ün ilk çeyreğinde 7 milyar dolar arttığını gördü. Geçen yıl, bu grup 15,8 milyar dolar topladı.

Ancak dolar miktarları tüm hikayeyi anlatmıyor. 2023’ün ilk çeyreğinde daha az sermaye toplamış olsalar da, karma cinsiyetten ekipler, tüm girişim dolarlarındaki payları açısından her zamankinden daha iyi durumdalar ve bu yıl şimdiye kadar ABD’deki girişimlere yatırılan sermayenin %18,9’unu artırdılar. Son iki yılda toplam finansmanın ortalama %17,5’ini topladılar.

Yıl ilerledikçe, bu pay, bu tür ekiplere ve girişim kümelerine yatırılan sermaye miktarına bağlı olarak muhtemelen daha iyi veya daha kötü yönde değişecektir.

Artan girişim dolarlarını izlemek, eksik olsa da yararlı bir ölçümdür. Ayrıca toplamda kaç anlaşmanın kimler tarafından yapıldığını da bilmek istiyoruz. Burada veriler şaşırtabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın