Betaworks’ün yeni ‘kampı’, dönüştürücü erken aşamadaki AI girişimlerini finanse etmeyi amaçlıyor

Başlangıç ​​aşamasındaki yapay zeka segmentinin hala canlı ve başarılı olduğunun bir işareti olarak, başlangıç ​​stüdyosu ve risk sermayesi şirketi Betaworks, yapay zeka üzerinde çalışan yaklaşık on şirkete 500.000 ABD Doları tutarında fon sağlayacak yeni bir program başlatıyor.

Haziran ortasından Eylül ortasına kadar devam etmesi planlanıyor, Betaworks’ün programı – türünün dokuzuncusu – yeni başlayanlara Hugging Face ve Stability AI gibi şirketlerden iş kurma müfredatı ve hızlandırılmış bilgi işlem gibi avantajlara erişim sağlayacak. Bu, bire bir mentorluk süresine, etkinliklere ve etkinliklere ek olarak diğer Betaworks kohort girişimleriyle “işbirliği fırsatları” sağlar.

Program pek hızlandırıcı değil; Betaworks bunu bir “kamp” olarak tanımlar. Firma, çeşitli kategorilerdeki şirketlere küçük bir çek yazmak yerine, teknolojinin “evrimine” bakıyor ve yeni bir kategori yaratan veya tanımlayan bir kohort üzerine bahis oynuyor.

Betaworks CEO’su John Borthwick TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​”Bu, hayatımdaki teknolojideki en büyük değişiklik” dedi. “Son on yıldır makine öğrenimi geliştiriyor, hızlandırıyor ve ona yatırım yapıyoruz ve son 12 ayda her şey değişti; [OpenAI’s] Geçen yıl DALL-E 2, kararlılık ve GPT kullanılabilirliği ile bu modellere açık ve uygun fiyatlı erişim. Yapay zeka, her sektörü ve yaşadığımız, çalıştığımız, oynadığımız ve hatta öldüğümüz her bölümü etkileme potansiyeline sahip.”

Mozilla Ventures ve Greycroft tarafından da üstlenilen yeni “kamp” ile Betaworks, özellikle “insanların davranış, yaratma, oynama, çalışma ve düşünme şeklini artıran” yapay zeka araçları oluşturan şirketleri işe almak istiyor. Örneğin, Borthwick, bunun zaman içindeki etkileşimlerin bağlamına odaklanan kullanıcı arayüzlerini düşünen girişimler veya yapay zeka araçlarının yanı sıra insan işbirliğine izin vermek için gereken altyapıyı araştıran girişimler olabileceğini söylüyor.

Borthwick, “AI yığını henüz tam olarak tanımlanmadı” dedi. “Tıpkı internetin ilk günlerinde olduğu gibi, altyapı ve temel araçlar sağlayan olağanüstü şirketler kurulacak ve ayrıca hayatımıza yerleşen ve yaptığımız hemen hemen her şeyi artıran ara katman yazılımları ve uygulamalar olacak.”

Bazı yapay zeka teknolojilerinin, özellikle üretken yapay zekanın karşılaştığı yasal zorluklar ve bunun Betaworks’ün finanse etmeyi planladığı girişimleri nasıl etkileyebileceği sorulduğunda, Borthwick yanıt vermekten çekinmedi. O bekler telif hakkı, entelektüel mülkiyet ve ilişkilendirme modeli sahiplik sorunları önümüzdeki birkaç yıl içinde ortaya çıkacak ve nihayetinde uzaydaki yeni başlayanlar veya iş modelleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmamak.

Borthwick, “Bugün sahip olduğumuz bazı yasalar ve çerçeveler geçerli olacak ve diğerlerinin yapılması gerekecek” diye ekledi. “Bu, örneğin teknoloji talep etmediği için ‘unutulma hakkı’ kuralının henüz dikkate alınmadığı internetin başlangıcı gibi.”

Bu iyimser olabilir. Ancak Betaworks, daha önce yapay zeka etrafındaki olası yasal ters rüzgarların önüne geçmesine izin vermemişti.

Firma, şu anda web’den kazınmış, telif hakkıyla korunan görüntüler kullanarak metinden görüntüye araçlarını geliştirerek şirketin milyonlarca sanatçının haklarını ihlal edip etmediği konusunda yasal bir savaşa karışmış olan Stability AI’ı finanse ediyor. Stok görüntü sağlayıcısı Getty Images, Stability AI’yi mahkemeye verdi. bildirildiğine göre Kendi sitesindeki görselleri izinsiz kullanmak.

Betaworks’ün risk alma iştahı olduğunu ve görünüşe göre ödülün mücadeleye değeceğini tahmin ettiğini söylemek yeterli.

“AI, herhangi bir sorunun etrafındaki olasılık alanını açar” dedi Borthwick. “en büyük derslerinden biri buydu [DeepMind’s] Alpha Go bizim için — teknoloji, daha önce hiç kimsenin düşünmediği çözümler buldu ve bu, basit bir oyun tahtası üzerindeydi.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın