Tesla yöneticileri, kendilerine fazla ödeme yaptıkları iddialarını çözmek için 735 milyon dolar ödüyor

Pazartesi günkü bir mahkeme dosyasına göre Tesla’nın yöneticileri, hissedarların kendilerine aşırı fazla ödeme yaptıklarına dair iddialarını çözmek için şirkete 735 milyon dolar iade edecek.

Uzlaşma, Tesla hissesini elinde tutan bir emeklilik fonundan 2020’de açılan bir davayı sonuçlandırıyor. Detroit Şehri Polis ve İtfaiye Emeklilik Sistemi, Haziran 2017’den itibaren CEO Elon Musk, kardeşi Kimbal Musk ve Oracle kurucu ortağı Larry Ellison da dahil olmak üzere Tesla yöneticilerine verilen hisse senedi opsiyonlarını eleştirmişti.

Musk ayrıca kendi başına inceleme altında. 56 milyar dolarlık tazminat paketigeçen yıl mahkemeye giden kendi davasıyla karşı karşıya olan . Hissedar Richard Tornetta, Musk’ın 2018 maaş anlaşmasını iptal etmek için 2019’da Tesla’ya dava açtı. Tornetta, paketin “insanlık tarihindeki en büyük tazminat hibesi” olduğunu ve yöneticinin tamamen Tesla’ya odaklanmasını talep etmeden “yarı zamanlı CEO” olarak adlandırdığı Musk’a haksız yere ödendiğini iddia ediyor.

Musk’ın davasında yakında bir karar bekleniyor.

rent a car 34

Tesla’nın yöneticileri, 2017’den 2020’ye kadar kendilerine yaklaşık 11 milyon hisse senedi opsiyonu vermekle suçlandı, hissedarlar bunun şirket yönetim kurulları standardını fazlasıyla aştığını söylüyor. 3,1 milyon Tesla hisse senedi opsiyonunun eşdeğer değerini, dosyalama gösterilerini ve Reuters’i iade etmeyi kabul ettiler. raporlar.

Tesla, yöneticilerinin iyi niyetle ve Tesla hissedarlarının çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini, ancak kendilerine ve şirkete karşı dava açma riskinden kaçınmaya karar verdiğini savundu. EV üreticisi, şirketin Tesla’nın hisse senedi fiyatını 10 kat artıran, yöneticilere ve Musk’a hisse senedi opsiyonu ödülünün değerinin artmasına neden olan benzeri görülmemiş bir büyüme yaşadığını söyleyerek kendini savundu. Şirket, yöneticilerin teşviklerinin yatırımcı hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak için hisse senedi opsiyonlarını kullandığını söyledi.

Anlaşmanın bir parçası olarak direktörler ayrıca 2021, 2022 ve 2023 için tazminat almamayı da kabul ettiler. Yönetim kurulu ayrıca, bir sonraki hissedarlar toplantısında dikkat edilmesi gereken bir şey olarak, tazminatın belirlenme şeklini de değiştirmek zorunda kalacak.

Chancery Mahkemesi’ndeki benzer bir dava için şimdiye kadarki en büyük anlaşmalardan biri olan anlaşma, şirkete fayda sağlamak için doğrudan Tesla’ya ödenecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın