Isometric, karbon gidermeye odaklanan bir kayıt defteri ve bilim platformu oluşturmak için 25 milyon ABD Doları kazandı

Çevreden karbon emisyonlarını parçalayarak ve daha az zararlı bir şeye dönüştürerek ortadan kaldırmayı amaçlayan karbon temizleme teknolojisi, geçen yıl Stripe, Shopify, Meta, Alphabet ve daha fazlasının toplu olarak 1 milyar dolar pompalamayı kabul etmesinden sonra büyük bir ilgi gördü. fon kaldırma girişimleri. Bugün, bir Londra startup’ı Eş ölçülü yeni oluşan sektöre bir yapı kazandırmayı umuyor. Başlangıç, bir iklim girişimi için bu yılki en büyük tohum turlarından biri olan 25 milyon dolarla donanmış olarak bugün başlıyor.

Lowercarbon Capital ve Plural, bu turda Niklas Zennström (Skype’ın kurucu ortağı ve VC Atomico’nun kurucusu), David Helgason (Unity Technologies’in kurucusu), Ross Mason (MuleSoft’un kurucusu) ve Ilkka Paananen (kurucusu) ile birlikte bu turda ortak yatırımcılardır. Supercell’den).

Isometric, fonu hem daha fazla bilim adamı ve teknoloji uzmanı işe almak hem de ürünleri üzerinde çalışmak için kullanacak. Bunların başında, kaldırma kredisi satın almak isteyen işletmelere ve bu teknolojiyi inşa eden çeşitli girişimlere veri sağlamak için bir karbon temizleme sicili geliyor. Isometric, “yüksek kaliteli, uzun süreli” karbon giderme kredileri için ilk kayıt olacağını iddia ediyor.

Hemen bugün, karbon temizleme şirketlerinin verilerini yayınlamak ve onu görmek isteyenlerle paylaşmak için bir yol sağlayacak ve Isometric ekibinin kendisinin daha fazlasını yapması için bir yol sağlayacak olan “bilim platformu” olarak adlandırdığı şeyi başlatıyor. el, insan incelemesi de.

Isometric’teki ilk karbon giderme girişimlerinden bazıları arasında Charm Industrial (biyo-yağ ayırma uzmanı); Eion (kaya ayrışmasına odaklanma); Planetary (okyanus alkaliliği geliştirme şirketi) ve Brilliant Planet (bir mikroalg gömme şirketi).

Charm kısa süre önce JP Morgan, Stripe, Shopify, Meta, Alphabet, McKinsey ve daha fazlasına toplam 50 milyon $’a ulaşan büyük bir karbon giderme satışı dilimi duyurdu. Isometric, bilim ekibinin Charm için “tarihsel olarak teslim edilen tonları bağımsız olarak incelediğini” ve bunları yeni bilim platformunda yayınladığını söyledi.

Isometric’in kurucusu ve CEO’su Eamon Jubbawy, diğer iklim çalışmalarından kurumsal işletmelere kadar uzanan girişimleriyle Londra teknoloji dünyasında tekrarlanan bir girişimcidir.

Kimlik doğrulama girişimi Onfido’nun (birçok yatırımcının yüz milyonlarca doları tarafından desteklenen) kurucu ortağıydı; ve son zamanlarda finansal operasyonlar platformu olan Sequence’in kurucu ortağıydı (daha genç ama aynı zamanda Andreessen Horowitz gibi büyük isimler tarafından da destekleniyor). Ayrıca geri dönüşüm girişimi Safi’nin (eski adıyla TrueCircle) kurucu ortağı oldu.

rent a car 34

Isometric’in piyasada belirlenen belirli bir boşluğu ele aldığını söyledi.

Karbon denkleştirme, işlerini sürdürürken çevreye olumlu bir katkıda bulunmak isteyen şirketler tarafından izlenen popüler bir yol olmuştur, ancak aynı zamanda kusurlarla doludur. Eleştirmenler borsaların kirliliğin ve karbon emisyonlarının temel nedenlerini gerçekten ele almadığına ve düzenlemeye tabi tutulmuş olsun ya da olmasın projelerin birçoğunun değersiz veya daha kötü.

Bir röportajda “Karbon piyasalarına ve ne kadar kötü çalıştıklarına bakıyordum” dedi ve düşüncenin onlar etrafında nasıl değişmeye başladığını ve “daha köklü bir değişime ihtiyaç duyulduğuna” olan inancı gördü.

Bu, sektördeki pek çok kişinin dengeleme için alternatifler ve tamamlayıcılar aramasına yol açtı ve Stripe ve Frontier Initiative ortak yatırımcılarının çabalarının da büyük ölçüde yardımıyla karbon temizleme izlenecek kilit alanlardan biri olarak ortaya çıktı. hareket olarak Elma Ve Microsoft kaldırmayı kendi ESG stratejilerine dahil etmek.

Ancak, nispeten yeni ortaya çıkan karbon giderme durumu göz önüne alındığında – ve daha yaygın karbon denkleştirmesindeki tuzaklara ilişkin bazı öğrenmeler – kaldırma kredilerinin nasıl muhasebeleştirildiğine dair bir yapı ve düzen sağlamak ve nakliye şirketlerinin iddialarını incelemek için bir fırsat var. yapmak.

Karbon denkleştirme için kayıtlar olsa da, Jubbawy karbon gidermenin yeni bir yaklaşım gerektirdiğine inanıyor.

“Mevcut karbon kayıtları hedefi o kadar çok ıskaladı ki, tek gerçek seçenek, tüm bunları düzeltmek için kaldırmaya odaklanan başka bir platform oluşturmaktı” dedi.

Açık olmak gerekirse, karbon giderimi ile ilgili bazı önemli koşullar var. Nakliyat şirketleri tarafından inşa edilen ve uygulanan teknolojinin çoğu, hala büyük ölçüde test edilmemiştir.

Ve bunların bazılarının nasıl çalışabileceğine dair kabul edilmesi gereken kesin inanç sıçramaları var – örneğin, model onlarca yıllık biyoyakıt depolamasına dayanıyorsa, ancak bu tekniği tamamen geliştiren şirket sadece birkaç yaşındaysa. .

Öte yandan, Jubbaway ve Isometric’in uzaya getirmeyi umduğu teknoloji ve düzen, müstakbel müşteriler ve araştırmacılar için çalışmalarını inceleyip daha şeffaf hale getirme, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ayırmada önemli bir adım olabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın