Tesla, Otopilot araştırması sırasında sürücü uyarı sistemi hakkında daha fazla bilgi sağlayacak

rent a car 34

ABD düzenleyicileri, Tesla’dan daha fazla bilgi talep ettiler. devam eden soruşturma otomobil üreticisinin gelişmiş sürücü yardım sistemi Autopilot’u içeren 830.000 Tesla aracına.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’ya 3 Temmuz’da, sahip olduğu sorulara güncel yanıtlar isteyen bir mektup gönderdi. Ağustos 2022’de soruldu. Bunlar özellikle Tesla’nın kabin kamerası ile ilgiliydi ve sürücü izleme sistemiOtomobil üreticisinin söylediğine göre, bir sürücünün dikkat edip etmediğini belirleyebiliyor ve Otopilot devredeyken gözlerini yoldan ayırmamaları için onlara sesli uyarılar gönderebiliyor. NHTSA ayrıca Tesla’nın üç aylık güvenlik raporlarını nasıl oluşturduğu hakkında bilgi istedi.

Ajans, Tesla’ya sorularını güncel verilerle yanıtlaması için 19 Temmuz’a kadar süre verdi. Yorum için Tesla’ya ulaşılamadı.

2016’dan beri NHTSA 41 Tesla açtı özel çarpışma soruşturmaları Aralık 2022’ye kadar toplanan verilere göre Otopilot’un kullanıldığından şüphelenilen yerler. Bu kazalarda 19 ölüm bildirildi.

Otopilot, otoyoldaki bir şeritte otomatik olarak yönlendirme, hızlanma ve fren yapma gibi belirli otomatik sürüş özelliklerine sahiptir. Gelişmiş Otomatik Pilot, şerit değiştirmeye de yardımcı olabilir. Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” beta yazılımının (FSD) en son sürümü, bu yetenekleri trafik sinyallerine, dur işaretlerine yanıt verme ve dönüş yapma gibi şehir içi sürüş özellikleriyle birleştiriyor. Bununla birlikte, ne Otopilot ne de FSD tamamen kendi kendini sürmüyor ve Tesla, sürücüleri aracı devralmaları gerekebileceği ihtimaline karşı tetikte olmaları konusunda uyarıyor.

Bu uyarılara rağmen Tesla defalarca dava edildi ve eleştiriliyor. yanıltıcı pazarlamaeleştirmenlerin söylediğine göre, sürücülere aracın yetenekleri konusunda yanlış bir güvenlik duygusu veriyor ve dikkatsizliğe neden oluyor.

NHTSA, 2022’de kazalara karışan 11 araçtan dokuzunun sürücüyü çarpışmadan önceki son dakikaya kadar görsel veya sesli uyarılarla meşgul etmediğini ve dördünün hiçbir görsel veya sesli uyarı göstermediğini söyledi. Mektup, Tesla’dan sürücü katılımı veya dikkat sistemlerinde yapılan değişiklikler hakkında güncellemeler istiyor. Ayrıca, “Tesla Vision” bulunan araçların – kameralarla donatılmış ve başka sensörleri olmayan araçların – sayısına ve bu araçlarda ayrıca kabin kamera sistemine sahip olup olmadığına ilişkin verileri de soruyor.

Tesla, kamera tabanlı sürücü izleme sistemini Mayıs 2021’de tanıttı. Otomobil üreticisi daha önce, sürücünün uyanık olup olmadığını belirlemek için bir sürücünün elleri direksiyon simidindeyken bunu algılayabilen bir sisteme güveniyordu. Bu, özellikle sürücüler sözde satın almaya başladıkça, atlanması kolay bir sistem haline geldi.Tesla ağırlıkları” Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın