SeaTable, Batı’ya giderken Çin’deki tepkiyi nasıl yönlendiriyor?

Çinli girişimciler peşinde Batı’da onu büyütmek için şimdi büyük bir engelle karşı karşıya: evleriyle olan bağlantıları. bu ABD’de TikTok’un karşılaştığı inceleme yönetim yapısı ve veri uygulamaları, birinin Çin bağlantılarından vazgeçmesinin yurtdışında kabul görmek için gerekli olabileceğinin dokunaklı bir hatırlatıcısıdır.

Batı’ya doğru genişleme sürecinde, Çinli startup’lar artık bir dizi hikayede detaylandırdığımız gibi, evden ayrılıyor (Burada Ve Burada). Süreç, kontrol eden kuruluşunu yabancı bir ülkeye taşımayı, denizaşırı bulut merkezlerine geçmeyi ve yöneticilerini yurt dışına taşımayı içerebilir.

Ayrılma zemininde, bir şirket alışılmadık bir yol izliyor. 2012’de kurulan düşük kodlu bir uygulama geliştiricisi olan Seafile, Çinli kimliğini gizlemeye çalışmak yerine, Alman ortak girişimiyle simbiyotik bir ilişki kurarak uluslararası alanda genişledi. Sehpa.

SeaTable, 2020’de kurulduğundan bu yana Çin dışındaki bulut tabanlı veritabanı platformu için yaklaşık 200.000 kullanıcıyı bir araya getirirken, yazılımın şirket içi sürümü, Alman hisse senedi endeksi Deutscher Aktien Index’te listelenen bir şirket olan Alman Silahlı Kuvvetleri de dahil olmak üzere yaklaşık 500 müşteriye sahiptir. (DAX) ve birkaç üniversite.

Ağır girişim yatırımlarıyla beslenen birçok küreselleşen Çinli girişimin aksine, Seafile kıskanılacak derecede kendi kendine yeten bir işletmeye sahip. Şirket, Matrix Partners China’dan bir milyon yuan (~142.000$) melek turunu geri aldığından beri hiçbir dış finansman toplamadı. on yıl önce. Bugün, karlı ve SeaTable’ın süregelen tüm gelişimini kendi bünyesinde finanse ediyor. Seafile’nin Çin’de 40 ve Almanya’da 10 çalışanı var.

Kontrolden vazgeçmek

2019’da, Seafile’ın iki Çinli kurucu ortağı Daniel Pan ve Jonathan Xu, gelecekteki ortakları Christoph Dyllick-Brenzinger ve Ralf Dyllick-Brenzinger ile ilgi çekici bir teklifle görüştüler: Seafile’ın denizaşırı ülkelerde büyümesine yardımcı olmak için bir ortak girişim kurun.

O zamanlar, gazilere danışmanlık yapan iki Alman kardeş, birkaç yıldır Seafile’ın diğer ürünü olan senkronize et ve paylaş çözümünü dağıtmasına yardım ediyorlardı. Kendi kendine barındırma seçeneği sunan düşük kodlu bir veritabanı aracı olan, gerçekten inandıkları bir üründe pay sahibi olma fırsatı onları cezbetti.

SeaTable, kendisini endüstri devi Airtable’dan ayırdığına inandığı bir stratejiyle hem bulut tabanlı hem de şirket içi çözümler sunuyor.

SeaTable’ın CEO’su Ralf, TechCrunch’a bir röportajda “Avrupa tamamen veri gizliliği ve veri egemenliği ile ilgilidir” dedi. “Dolayısıyla Avrupa’da ürün için büyük bir pazar talebi olacak.”

Dyllick-Brenzingers, bu zorluğun üstesinden geldi ve Seafile’ın ürün geliştirme taahhüdünü sürdürmek için %50 hisseye sahip olduğu SeaTable GmbH’yi kurdu ve Alman firmasının yönetiminden ve müşteri verilerine erişimden kesin bir ayrılığı sürdürdü.

Avrupa’ya odaklanan SeaTable, çok dillidir ve İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça, İspanyolca ve Portekizce geliştirme aşamasındadır. Dil önemsiz bir özellik gibi görünebilir, ancak Fransa ve Japonya gibi yüksek satın alma gücüne sahip yetersiz hizmet alan pazarlarda (toplantı üretkenlik aracı Airgram’da olduğu gibi), yerelleştirilmiş seçeneğe sahip olmak, bir girişimin öne geçmesine yardımcı olabilir. Ralf’e göre SeaTable, Airtable’ın on binlerce ölçeğine kıyasla milyonlarca kaydı depolama kapasitesine de sahip.

Geriye dönüp bakıldığında, iki Çinli kurucu, Batı’daki halkın ve hükümetin şirketlerin Çin’deki bağlantılarına giderek daha fazla şüpheyle yaklaştığı bir zamanda, Seafile’ın küresel genişlemesi için mümkün olan en iyi yolu seçti. Ancak bir imparatorluğu yönetmek isteyen girişimciler, binlerce mil uzakta yaşayan ortaklarla uğraşmak şöyle dursun, kolay kolay pes etmezler. Ralf’in belirttiği gibi: “Bence iki taraf arasında çok fazla güven gerekiyor.”

Veri ayırma

SeaTable’ın düşük kodlu veritabanı platformu. Resim: SeaTable

Seafile, SeaTable’ın günlük operasyonlarına katılmasa da, Çin’in uygun fiyatlı, kaliteli mühendislerinden yararlanmak isteyen küresel teknoloji firmaları arasında yaygın olan bir kurulum olan Guangzhou’daki veritabanı platformunu geliştirerek önemli bir rol oynuyor.

“Çin ekibi bize herkesin internetten, depodan indirebileceği bir yazılım veriyor ve biz Alman ekibi bununla çalışıyoruz. Depo, ayırma çizgisi gibidir. Deponun bu tarafındaki her şey Jonathan ve Daniel tarafından yönetiliyor ve bu taraftaki her şey bizim tarafımızdan yönetiliyor,” diye açıkladı Ralf.

Bilgisayar programcılığında havuz, geliştiricilerin bir uygulamanın kaynak kodunda değişiklik yapmak ve değişiklikleri yönetmek için kullandıkları merkezi bir dijital depolamadır.

SeaTable’ın SaaS versiyonu tamamen Alman ortak girişimi tarafından işletilmektedir ve verileri Avrupa’da depolamaktadır. Tüm özelleştirme ve hizmetler, yazılımı yüklemekten yükseltmeleri çalıştırmaya, yedeklemeleri yönetmeye, sorun gidermeye, günlükleri okumaya ve yorumlamaya ve sistem performansını optimize etmeye kadar her şeyi yöneten Almanya ofisinde gerçekleştirilir.

“Sistemi yönetenler Alman vatandaşları veya Avrupa vatandaşlarıdır. SeaTable’ın Çin’de geliştirilmiş olmasının yanı sıra, alabildiğince Avrupalı,” diye ekledi kurucu. “Hepimizin Çin’de üretilmiş donanımlara sahip olması ironik ama Çin yazılımlarının Avrupa’da zor bir konumu var.”

Alman kardeşler, SeaTable’ın pazarlama yönteminin “en güvenli” olmadığını kabul ettiler. Bazı müşteriler Çinli kökenlerinden memnun olsa da, Fransa’daki bir bakanlık da dahil olmak üzere diğerleri Çin menşeli yazılımlar konusunda çekincelere sahip. Ancak bu proaktif yaklaşım bazen, bir yandan Çin’de yazılım geliştirmeyi diğer yandan da hedef ülkelerdeki yerelleştirme çabalarını güçlendiren yeni sınır ötesi işbirliği biçimleri hakkında dostane tartışmalara yol açar.

“Konuştuğum bazı müşteriler, SeaTable’ın Çin menşeli olduğundan tamamen habersiz ve bunu onlara ifşa eden benim. Tartışmaya girmek istemiyoruz ve en sonunda SeaTable’ın Çinli olduğu ortaya çıkıyor ve sonra, bakın, bize daha önce söylemeliydiniz diyorlar, dedi Ralf.

“Dolayısıyla bu konuda çok proaktifiz ve birçok müşteri bunu ilginç buluyor çünkü 2000’lerin başında tipik ortak girişim modeli, Avrupalı ​​ve Amerikalı şirketlerin Çin’e gidip işlerini Çin’de kurmak için Çinli bir ortak aramasıydı. Şimdi ortak girişim oluşturmak için Avrupa’ya gelen Çinli bir şirkete örnek oluyoruz. İnsanlar bunun gerçekten ilginç olduğunun farkına varıyorlar, bu yüzden bu konuda daha fazlasını öğrenmek istiyorlar.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın