Sapphire Ventures, kurumsal AI girişimlerine 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor

Risk sermayesi firması Sapphire Ventures, yapay zeka ile ilgili kurumsal girişimlere 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını söyleyerek, yatırımcılar arasında en son yapay zeka teknolojisine yönelik güçlü iştahı gösteriyor.

Reuters raporlar 1 milyar dolarlık sermayenin Sapphire’in yönetimi altında 10 milyar doları ve konuşlandırılmayı bekleyen yaklaşık 3 milyar doları olan mevcut fonlarından geleceğini söyledi. Çoğunluğu yapay zeka girişimlerine doğrudan yatırım şeklinde olacak, bir kısmı ise Sapphire’in sınırlı ortak fonu Sapphire Partners aracılığıyla erken aşama yapay zeka odaklı girişim fonlarına gidecek.

Sapphire’in kurucu ortağı ve CEO’su Nino Marakovic, Sapphire’in öncelikle “sonuçları daha iyi tahmin etmek için verilerden yararlanarak” “yapay zekayı kolayca erişilebilir kılan” şirketler arası yazılım şirketlerine odaklanacağını söylüyor. Bunun ötesinde firma, üretim ve sağlık hizmetleri gibi belirli sektörler için iş gelirlerini artıran yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerini destekleyecek.

Marakoviç yaptığı açıklamada, “Yapay zeka, derin bir teknoloji değişimini temsil ediyor ve 1 milyar dolarlık taahhüdümüz, fırsata olan inancımızı yansıtıyor” dedi. “Şirketlerin özellikle AI ve GenAI’nin faydalarını görmeye başladıklarına inanıyoruz. Yakında, her seviyedeki çalışana fayda sağlayacak ve küresel ekonomi genelinde değer yaratacak, yapay zekanın yönlendirdiği devasa bir üretkenlik patlaması olmasını bekliyoruz. Bu evrimi yönlendiren bir sonraki kurumsal yenilikçiler dalgasını desteklemek için can atıyoruz.”

Sapphire, 1 milyar dolarlık girişimin bir parçası olarak portföy şirketi CEO’ları ve yöneticileri için Sapphire Toplulukları platformunun bir parçası olarak bir “Yapay Zeka Topluluğu” oluşturmayı da planlıyor. Marakoviç, “verimliliği artırmaya yardımcı olmak için” dahili iş akışlarında yapay zekayı uygulamaya ve iş işlevlerinde yapay zeka araçlarını kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Üretken yapay zeka etrafındaki yutturmaca tarafından desteklenen yapay zeka girişimleri, daha geniş pazara göre olağanüstü iyi performans göstermeye devam ediyor – bu yıl toplu olarak 15,5 milyar dolar topladı. binaen PitchBook verilerine. Anlaşma hızı sabit kaldı ve yapay zeka firmaları için ortalama para sonrası değerleme geçen yıla göre %109,8 arttı.

En pembe tahminler gerçekleşirse, yatırımlar temettü verebilir. AI, yakın tarihli bir PwC raporuna göre 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar katkıda bulunma potansiyeline sahip. rapor Üretken yapay zeka pazarı tek başına ekonomiye yılda 4,4 trilyon dolar katabilirken, binaen McKinsey’e. (Bu, iş kayıpları AI’nın benimsenmesinden kaynaklanan verimlilik artışları elbette üretkenlik kazanımlarını geride bırakmaz – ki bu garantili bir şey olmaktan çok uzaktır.)

Yapay zeka yatırımları arasında Clari, DataRobot, Moveworks ve ThoughtSpot’un yer aldığı Austin, Teksas merkezli Sapphire, yapay zeka girişimlerine önemli miktarda para yatıran tek firma değil. Sektörde de kurumsal silahlar giderek artan bir şekilde kaldıraçlı hale geliyor ve beklenmedik muazzam potansiyelin peşinden koşuyor.

Salesforce’un VC bölümü olan Salesforce Ventures, planlar üretken yapay zeka teknolojileri geliştiren girişimlere 500 milyon dolar akıtmak. iş günü son zamanlarda özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerini desteklemek için mevcut risk sermayesi fonuna 250 milyon dolar ekledi. OpenAIviral chatbot’un arkasındaki şirket ChatGPT, yapay zeka girişimlerine yatırım yapmak için 175 milyon dolarlık bir fon topladı. Geçen ay, Dropbox başlattı 50 milyon dolarlık yapay zeka odaklı bir girişim fonu. Ve AWS birkaç hafta önce şunu söyledi: Amaçları üretken AI girişimlerini finanse etmek için bir programa 100 milyon dolar yatırmak.

Bu arada Accenture ve PwC, yapay zekaya sırasıyla 3 milyar dolar ve 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın