Bir zamanlar Çinli bir firma tarafından desteklenen bir ABD LP’si olan Peakview, kendi yatırımcı tabanını çeşitlendiriyor

rent a car 34

Sequoia Capital’in bu hafta başlarında Çin ve Hindistan merkezli iştiraklerinin büyük ifşasının ardından dönüyor bağımsız kuruluşlara dönüştüğümüzde, dün gelişme hakkında fikir sahibi olabileceğini düşündüğümüz birine ulaştık. Erik Lassila, Silikon Vadisi merkezli fon fonu işi olan eski bir risk sermayedarıdır. Zirve Görünümü Başkentioldu – biz onunla en son konuştu 2016’da – tamamen kendi parasının bir kısmını ABD’deki girişim yöneticilerine park etmek isteyen Çinli bir yatırım şirketi tarafından desteklendi

Lassila, Sequoia’nın kararını incelemeyi es geçti, ancak sekiz yaşındaki Peakview’in Nisan ayında dördüncü fonunu 150 milyon dolarlık sermaye taahhüdüyle kapattığını – anakara Çin’den hiçbir taahhüt olmadan – Washington’ın giderek gerginleşen ilişkisinde ısrar etmesine rağmen bize haber verdi. nedeni Çin hükümeti ile değil.

Ona tamamen inanmasak da, bugün Peakview’i iki ortakla yöneten Lassila’yı yakalamaktan keyif aldık; firması Menlo Ventures, Institutional Venture Partners ve Foundation Capital’e havale çekleri gönderen (kendisi gibi) anlat bize Yıllar önce); ve güvenilir bir kaynağa göre daha yeni hisseleri, Andreessen Horowitz ve Lightspeed Capital Partners tarafından yönetilen fonları içeriyor. (Peakview’in şu anda yönetimi altında 600 milyon dolarlık varlığa sahip olduğunu söyleyen Lassila, bu hafta yaptığımız görüşmede portföy yöneticilerinden herhangi birini tartışmayı reddetti.)

Aşağıdaki sohbetten daha fazlası:

TC: En son konuştuğumuzda, tamamen onun adına ABD girişim fonlarına yatırım yapmanızı isteyen Çinli bir şirket tarafından finanse ediliyordunuz.

EL: 2015’te firmayı kurduğumdan beri yatırım stratejimiz aynı. Biz öncelikle ülkedeki en iyi performans gösteren VC’lerin çok az bir kısmına yatırım yapan bir fon fonuyuz. Ayrıca Seri B, C ve D aşamasında fintech ve diğer kurumsal teknolojilere doğrudan VC yatırımı yapıyoruz, ancak bu anlaşmalardan çok azını yapıyoruz.

Hangi girişim firmaları kriterlerinize uyuyor? Fon büyüklüğü açısından bir eşik var mı?

Tipik olarak güçlü bir pazar varlığına ve güçlü bir deneyimli ekibe ve umarım nesiller boyu kurumsal bilgiye sahip olan daha olgun VC’lere yatırım yaparız. Yatırımcılarımıza çok yüksek risk ayarlı getiriler sağlamaya çalışıyoruz, bu da daha düşük risk ve daha düşük volatilite ancak çok güçlü bir getiri anlamına geliyor ve bunu üst düzey risk sermayesi olarak gördüğümüz çok az sayıda şeye odaklanarak yapıyoruz.

Hangileri dahil?

Bu firmaların bir kısmı isminin kullanılması ve isminin geçmesi konusunda diğerlerinden daha hassas olduğu için bunları ifşa etmiyoruz.

Portföyünüzde kaç tane fon yöneticisi var?

Önceki fonumuzda yaklaşık 10. Az önce kapattığımız fon için de bu geçerli olacak. Stratejimiz oldukça konsantre.

Sektördeki en “olgun” fonların çoğu, son birkaç yıl içinde balon gibi büyüdü. Ayrıca sınırlı ortaklarına her zamankinden daha hızlı geri döndüler. Yeniden yükselmeye devam etmek için baskı yaptın mı?

Bizim yaptığımızı yapan diğer insanlardan çok farklıyız, çünkü geçmişimiz risk sermayedarları; VC’leri meslektaş ve arkadaş olarak tanıyoruz ve bu yüzden biraz daha esnekliğe sahip olduğumuz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bu yüzden, patlama zamanlarında, dürüst olmak gerekirse, o zamanlar daha az yatırım yapmak için bilinçli bir çaba gösterdik çünkü bu filmi daha önce iki kez izledim. Ve fonlar, bir finans yöneticisinin bakış açısından bu kadar hızlı bir şekilde çok fazla sermaye yatırıyorsa, bu, zayıf dönemler için bir reçetedir, bu nedenle 2020, 2021 dönemi fonlarına ışık tuttuk.

Yani ‘Bir çek yaz yoksa kulüpten çıkarsın’ durumu değildi?

Neredeyse bir tür dans, ama genel olarak, hayır, yapmadık. Bu gruplar bizim uzun vadeli destekçi olduğumuzu biliyorlar ve sermaye toplamakta zorlanmadılar; üzerlerine çok para atıldı. Böylece biraz rahatlayabildik.

Sizi kimin finanse ettiğine geri dönelim. Bana Shengjing Group’un artık tek LP’niz olmadığı söylendi.

Başlangıçta tek bir yatırımcımız vardı, bu nedenle en eski fonlarımız özellikle Çin sermayesi ile yatırıldı. 2018’den itibaren üçüncü fonumuzla LP tabanımızı çeşitlendirmek için bilinçli bir çaba sarf ettik. Ve kısmen bu, sadece tek bir yatırımcıya güvenmek istememenizin bir faktörü, aynı zamanda daha küresel bir LP tabanına sahip olmak istiyorduk. Dolayısıyla, hem üçüncü fonumuza hem de az önce topladığımız dördüncü fona bakarsanız, sermayenin çoğunluğu ABD’li yatırımcılardan, bir kısmı Hong Konglu yatırımcılardan, biraz da Avrupa’daki destekçilerden geliyor.

Orta Doğu ne olacak? Peki ya Suudi Arabistan?

Hayır, orada bağış toplamıyoruz.

Çeşitlendirmek istediniz, ancak ABD ile Çin arasında artan jeopolitik gerilimler konusunda da endişelenmiş olmalısınız.

Siyaset gelgitler yaşıyor, bu yüzden bu kararı jeopolitik ortama göre vermedik. Müşteri tabanımızı çeşitlendirmek istedik. Bugün ve bu çağda, ABD, Çin ve diğerleri gibi dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olmanın, işbirliği yapmanın ve işbirliği yapmanın olumlu bir şey olabileceğini ve olması gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin, yapay zekanın etrafındaki düzenleyici manzara konusunda çok endişeliyim. Bu, kötü oyuncuların eline geçmesini istemeyeceğiniz bir teknolojidir. Ve bunun, belki de 2. Dünya Savaşı veya Soğuk Savaş’tan bu yana, dünya teknoloji liderlerinin, ABD ile Çin arasındaki diyalog da dahil olmak üzere gerçekten çok taraflı bir çaba gerektirecek olan düzenleyici çözümler ve standartlar üzerinde işbirliği yapmaları için en kritik zaman olduğuna inanıyorum. .

Bir zamanlar tamamen Shengjing Grubu tarafından desteklendiğinizin nasıl olduğunu bana hatırlatabilir misiniz?

Yalnızca VC’ye odaklanan en büyük Çin fon fonlarından biridir. Yönetimi tanıdım; ABD’ye yatırım yapmaya çalıştıklarını ve benim ‘liderlik kademesi’ dediğim firmalara yatırım yapamayacaklarını biliyordum. Bu arada, Peakview’i hemen başlatmak ve bir sermaye kaynağına sahip olmak istedim ve bu iyi bir ortaklıktı ve bu fonlar çok iyi iş çıkardı.

Bazen şirketlere doğrudan yatırım yaparsınız. İkincil piyasada, yani biraz likidite arayan başka bir kurumdan bir risk sermayesi hissesine de yatırım yapıyor musunuz veya yapar mısınız?

Vakıflar ve vakıflar gibi gruplar ve diğerleri pozisyonlarını nadiren satarlar. Arada bir, ‘Tamam, risk riskimizi azaltmak istiyoruz’ diyen bir grubunuz olur. Bunun olabilmesi için. Ancak yüksek kaliteli fonlarda çok fazla hareket görmüyorsunuz. Biz vardır her hafta ‘Hey, bir şey alıyor musun? Bir şey satıyor musun?’ Dışarıda aktif bir piyasa var ve yakında daha da aktif olacak çünkü insanlar özel varlıklarında likidite isteyecekler.

Bir noktada girişim varlıklarınızın bir kısmını satmaya karar verseydiniz, tüm fon yöneticilerinizden onay almanız gerekir miydi?

Hayır. Yeteneğimiz var ama bizim yaptığımız bu değil. Biz bu tür uzun süreli elde tutma türünde bir işin içindeyiz ve gerçekten, eğer bir LP hissesi satıyorsanız, neredeyse her zaman piyasa değerinden indirim yapmanız gerekir. Bu nedenle, en iyi uzun vadeli sonuçların bu pozisyonlarda kalmaktan kaynaklandığını düşünüyoruz.

Piyasanın bu kadar dramatik bir şekilde değiştiği göz önüne alındığında, şimdiye kadarki en büyük fonlarını toplayan bazı risk sermayedarlarının bir miktar sermayeyi geri vermeyi düşünmesini ister miydiniz?

Yatırım yaptığımız türden firmalar, insanlar yeni yatırımlar yapmak için çok ihtiyatlı bir yaklaşım izliyorlar. Ve kesinlikle, yeni yatırım döngüleri uzuyor. Ve bu fonlar için sınırlı ortaklık anlaşmaları, piyasa koşulları bunu daha akıllı bir yaklaşım haline getirdiğinde her zaman risk sermayedarlarına daha yavaş yatırım yapma esnekliği sağlamak için yazılır. Bu yüzden, bu mevcut fonların yatırıma dönüştürülmesinin, insanların kurulduklarında şüphelenebileceklerinden çok daha uzun süreceğini düşünüyorum ve bunda bir sorun yok. Yatırım yaptığımız firmalarda fon büyüklüğünü azaltmak için çok fazla baskı olmayacağını düşünüyorum.

Daha az diplomatik olabilir misiniz?

[Laughs.] Ama bu gerçekten doğru. Sadece daha yavaş yatırım yapıyorlar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın