Lightspeed, Hindistan’ın Sequoia bölünmesinin ortasında korkaklara uygun olmadığını söylüyor

rent a car 34

Lightspeed India’nın kurucu ortağı Bejul Somaia, Sequoia’nınki gibi rahatsız edici hareketlerin ardından bile Güney Asya’nın yatırım manzarasının cazibesini kararlı bir şekilde savundu. Hindistan girişimini ayırma kararı.

Somaia, “Başlangıç ​​​​ve girişim modeli, hızlı bir şekilde öğrenmeye ve uyum sağlamaya, yüksek noktalara gitmeye ve gerçekten başarılı olan birkaç şirketin ekonomileri ve insanlığı ileriye götürdüğünü ve muazzam değer yarattığını anlamaya dayanıyor” dedi. bir yazıda yazdıTwitter’da yayınlandı.

“Ve başarılı olamayanlar, bir inovasyon ekonomisinin gelişmesi için gerekli olan bir yaratıcı yıkım döngüsüne katkıda bulunuyorlar. Hindistan’ın potansiyeli inanılmaz derecede çekici olmaya devam ediyor: oldukça büyük bir pazar, yüksek kaliteli kurucular ve teknolojinin tek yönlü benimsenmesi. Soru, potansiyelin olup olmadığı değil, bu potansiyelin en iyi nasıl yönlendirileceğidir.”

Somaia’nın sözleri, Sequoia’nın Hindistan ve Güneydoğu Asya kolunu kesme kararına açıkça şüpheyle yaklaşan bazı sektör figürlerinden gelen artan eleştirilerin hemen ardından geldi. Hikayesi olan girişim şirketi, bu ayın başlarında Hindistan ve Çin operasyonlarını ABD ana gemisinden ayırmayı planladığını söyledi, bu hareket sektörde hararetli tartışmalara yol açtı.

Social Capital’in milyarder kurucusu Chamath Palihapitiya, Sequoia’nın Hindistan işini bölme kararına şaşırdığını söyledi. Geçen hafta All-In podcast’inde “Hindistan’ın ayrılmasına neden izin verdiklerine şaşırdım” dedi. “Hindistan yılda yüzde 6 büyüyen bir ülke. Kelimenin tam anlamıyla 2008-09’daki Çin’e benziyor. ABD işini daha iyi gösterdiği için bunları kendinize eklemek isteyeceğinizi düşünüyorum.”

Palihapitiya, Sequoia’nın portföy çatışması endişeleri nedeniyle işi böldüğü fikrine – girişim firması tarafından sağlanan kayıtlara dayalı gerekçeye – inanmadığını söyledi.

“Sequoia China, açıkçası son 15-20 yılda Sequoia ABD Sequoia Hindistan kadar iyi veya muhtemelen ondan daha iyi, hakkında konuşacak çok şey olduğunu düşünmüyorum ve belki de Roelof’un (Sequoia Capital’in Yönetici Ortağı Botha) şuna karar verdiği oldu: bu takım pek iyi değil, bu yüzden onu kesip daha sonra tekrar gözden geçirebiliriz.

Bölgedeki en üretken yatırımcı olan Sequoia India ve SEA, son on buçuk yılda 13 fonda 9,2 milyar dolar topladı ve 400’den fazla girişimi destekledi. Artık Peak XV Partners olarak bilinen firma, 4,5 milyar dolarlık gerçekleştirilmiş çıkış sağladı.

Somaia, Hindistan’da on yıldan fazla bir süre önce yatırım yapmaya başlayan Lightspeed India’nın bugüne kadar 1,6 milyar dolar topladığını ve sınırlı ortaklarına yaklaşık 1 milyar dolar iade ettiğini ve mevcut varlıklarının değerinin 3,4 milyar dolar olduğunu söyledi.

“Hindistan korkaklara göre değil. Hindistan zor. Ama Hindistan buna değer” diye yazdı.

Hindistan, son yirmi yılda önemli büyüme pazarları için dünyayı araştıran girişim sermayesi ve özel sermaye yatırımcıları için önemli bir denizaşırı pazar olarak giderek öne çıktı. Bununla birlikte, Hintli girişimler son 15 yılda 75 milyar dolardan fazla fon toplamış olsa da, yatırımcılar için anlamlı çıkış fırsatları çok azdı.

Tiger Global ortağı Scott Shleifer, bu yılın başlarında benzer duyguları yineledi. Hindistan’ın gelecekte küresel olarak en yüksek öz sermaye getirisini elde etmesinin muhtemel olduğunu söyledi, ancak dünyanın en büyük ikinci internet pazarının sahip olduğunu kabul etti. ortalama getirilerin altında teslim edildi yatırımcı devi için tarihsel olarak ve yerel başlangıç ​​​​ekosistemi, yönetişim ve birim ekonomisi zorluklarıyla boğuşuyordu.

“Hindistan’daki sermaye getirileri tarihsel olarak berbattı. İster Google, Facebook, Alibaba veya Tencent olsun, pazar lideri internet şirketlerine bakarsanız, onlar için gelir on yıldan daha uzun bir süre önce maliyetinden daha fazlaydı. Son 17-18 yıllık maddi kazanç sağlayan internet şirketlerinden oluşan büyük bir mirasınız vardı. Böylece internetteki hisse senedi getirileri gerçekten yüksek oldu ve yatırımcılar için getiriler gerçekten yüksek oldu. Ancak Hindistan’da bu olmadı” dedi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın