Bir yatırımcı, bir işletmeci ve Afrika’nın işgücünün becerilerini artırma planları

rent a car 34

Üçte biri teknik işler küresel olarak gerekli vasıflı işgücü ile dolduruluyor ve Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) göre bu, küresel iş liderlerinin en büyük endişeleri.

Bir ankette, bu liderlerin yönettiği kuruluşların %50’den fazlası, rekabet avantajını kaybettiklerini söylüyorlar yetenek kıtlığı nedeniyle. Kötü haber şu ki, WEF 2030 yılına kadar yaratılacak 150 milyon yeni işin %77’sinin dijital beceriler gerektireceğini ve gençler onları doldurmaya hazır olmayabilir.

Afrika’da, yüz milyonlarca gencin önümüzdeki on yılda kıtanın işgücüne katılması bekleniyor. 200 milyondan fazla iş dijital beceriler gerektirecek International Finance Corporation’a göre Sahra altı Afrika’da. Ama meydan okuma Dünyanın geri kalanından farklı olarak Afrika’nın yetenek kıtlığıyla birlikte, dijital uçurum ve kaliteli eğitime eşit olmayan erişim gibi bu dijital becerileri kazanmanın önündeki engeller göze çarpıyor olsa da, uzun süredir radarda olan şey, yetenekli olanları yükseltmektir. dijital beceriler.

Çalışanlara beceri kazandırmak (iletişim, karar verme ve problem çözme gibi yumuşak becerilerden teknik bilgi ve ekip çalışması gibi temel becerileri gösteren zor becerilere kadar), Afrika’daki küçük ve büyük şirketlerdeki çoğu yöneticinin, yöneticinin ve İK operatörünün uğraşmak zorunda kaldığı bir baş ağrısıdır. birkaç yıl uğraşmak. Ve bu ilk elden bir hayal kırıklığı Seni Süleyman Ve Kayode Oyewolehem yatırımcılar hem de operatörler, kapsamlı konuşmalar sırasında kurucuların şikayet ettiğini gördü.

Yerel bağlamda çevrimiçi kurslar ve rehberlik

Birkaç yıl önce Sulyman, Andela’da Global Operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısıydı ve burada şirketin Afrika’da ölçeklenmesine yardımcı oldu ve ABD’de ekipleri vardı. Ventures Platformunda bir girişim ortağı olarak dahil olmak üzere) Sulyman, kasıtlı büyüme ve gelişimin teknoloji yeteneğini geliştirmede oynadığı rolü açıkça anlıyor.

Oyewole ile aynı. Ventures Platformunda bir ortak olarak, 46 milyon dolarlık fon Oyewole, Afrika’nın en önde gelen girişim sermayeli girişimlerinin çoğuna destek verdi – ve Ventures Platform’dan önce bir operatör olarak, Oyewole, gelişen ihtiyaçları karşılamak için ekiplerinin yeteneklerini ölçeklendirmeye çalışırken kurucuların ve kıdemli liderlerin karşılaştıkları zorluklara aşinadır.

Oyewole, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, Kola Aina (kurucu ortak, Ventures Platform) bizi birbirimizle tanıştırdığında, bağımsız olarak bu alanda örtüşen fikirler üzerinde çalışıyorduk. “Birbirimizle haftalarca kapsamlı bir şekilde konuştuk ve daha fazla iş ve ekonomik çıktı yaratma nihai hedefiyle bölgesel veya küresel çapta şirketleri ölçeklendirmek için yetenek geliştirmeye yatırım yapmanın Afrika’nın tüm dünyadaki en önemli fırsatı olduğuna dair derin inancı paylaştığımızı hemen anladık. önümüzdeki otuz yıl.”

Operatörler ve yatırımcılar ve kurucular, işletmelerin çalışanlarının becerilerini geliştirmelerini sağlayan hepsi bir arada bir platform olan Talstack’i oluşturmak için rollerini bıraktı. yetkinlik ve boşluk değerlendirme araçlarıiçerik, kurslar ve Afrika’nın tanınmış profesyonellerinden ve girişimcilerinden görüşler.

Tipik olarak, çoğu Afrika işletmesi, çalışanlarının becerilerini geliştirirken eğitim ajanslarına başvurur. Ancak bu, Udemy, Coursera, LinkedIn Learning, Go1 veya Masterclass gibi dikeyleştirilmiş teklifler dahil olmak üzere, öncelikle yabancı beceri geliştirme ürünlerinde görülen, en iyi uzmanların uyarlanmış ve özel eğitim programlarına erişimlerini kısıtlıyor.

Oyewole ve Sulyman için her iki seçenek de Afrika’nın işgücü piyasası için kısa vadeli düzeltmeler çünkü pahalılar, bağlamsal alakaları yok ve Afrika’daki belirli büyüme veya kalkınma sonuçlarıyla bağlantı kurmaları zor.

Nedenleri ortada. Pandeminin çevrimiçi öğrenme iştahını artırdığı bu küreselleşme çağında bile, B2B e-ticaret pazarında çalışan bir Afrikalı çalışan, örneğin Udemy’den o sektörün dinamiklerini öğrenemez. Temelde, ABD merkezli platformlar çeşitli beceri kümelerinde genelleştirilmiş içerik ve açıklayıcılar oluşturmaya çalışsalar da, farklı pazarlarda faaliyet göstermeyle ilgili birçok nüansı gözden kaçırıyorlar. Bu yüzden startup’lar Platzi Ve Yukarı Grad sırasıyla Latin Amerika ve Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlar için daha düzenli büyüme ve gelişme ürünleri yaratarak bundan yararlandı. Yetenek yığınından bir soyutlama olan Talstack, Amaçları ile tekrarlamak the B2B bu platformların elemanları Afrika; dahil olmak üzere diğer yerel beceri geliştirme platformlarına benzer bir B2C teklifini keşfedebilir. GOMİKOD Ve Alternatif Okulgelecekte.

“Müşterilerimiz ve boru hattındakiler bize sahip oldukları mevcut öğrenme seçeneklerinin çalışanları için yeterince ilgi çekici olmadığını, içeriğin ve içgörülerin çalışanları için bağlamsal olarak alakalı olmadığını ve Afrika’nın olmadığı göz önüne alındığında geri bildirimlerine öncelik verilmediğini söylüyor. son üç yılda operatörler için bir Andela olan Black Ops’u yöneten CEO Sulyman, “küresel beceri kazandıran şirketler için bir öncelik,” dedi. “Müşterilerimizin ve çalışanlarının faaliyet gösterdiği pazarlardan elde edilen bilgilerle Talstack’i inşa ediyoruz; müşterilerimizin ofislerinde, WhatsApp mesajlarında ve Twitter ileti dizilerinde en çok değeri neyin tetiklediğini öğreniyor, kelimenin tam anlamıyla onlarla yineleniyor ve inşa ediyoruz.”

Talstack şu anda sekiz ödeme yapan müşteriyle (işletme) kapalı bir pilot uygulama yürütüyor ve her şirkette en az üç çalışan platformun “kendi hızındaki kurslarını alıyor ve öğrenci topluluğuna dahil oluyor”. Şu anda pilot uygulamadaki çalışanlar, “İş Yerinde Etkili İletişim Kurma”, “Geri Bildirim Verme ve Alma”, “Zaman Yönetimi”, “Hedef Belirleme” ve “Problem Çözme” dahil olmak üzere sosyal becerilerle ilgili beş kursa erişebilir.

Sulyman, girişimin sosyal becerilerle başladığını çünkü bunun kapalı pilot aşamasındaki şirketler için acil bir ihtiyaç olduğunu ve araştırmaları aracılığıyla “sosyal becerilerin bugün şirketler için en büyük sorun olduğunu” söyledi. Ayrıca, bu beceriler bir şirketin departmanından bağımsız olarak gerekli olduğundan ve rolleri aştığından, bazı hipotezleri uygulamaya koymanın ve test etmenin daha hızlı olduğunu belirtti. TAfrika’nın en çok aranan işlevler arası ve etki alanı beceri ve yeterliliklerini ele almak için daha sağlam bir kurs kataloğu geliştirirken, üç aylık sonradan görme kısa süre içinde daha fazla profesyoneli bünyesine katacak.. Yeni girişim ayrıca bu yılın ikinci yarısında daha geniş bir işveren grubuna erişim sağlamayı planlıyor.

Denemeyi yönlendirmek için yerel yatırımcılardan destek

Talstack kursları, Andela, MAX, Paystack ve Google gibi önde gelen startup’lar ve çok uluslu şirketler için çalışan, Afrika’da işletme deneyimi olan Afrikalı profesyoneller ve operatörler tarafından verilmektedir. each kursunun video formatında birkaç modülü vardır (beş dakika veya daha az). Talstack bu eğitmenlere sabit bir ücret öderken ders başına, keşfedebilir gelirini (şu anda işletmelerden çalışan başına aylık 10.000 Yeni Zelanda Doları (~13,33 ABD Doları) abonelik ücreti almaktan elde ettiği gelir) lansman sırasında daha geniş bir eğitmen grubuyla etkileşim kurduğu için paylaşıyor.

Mevcut eğitmenlerimizin çoğu, halihazırda bilgilerini paylaşma iştahı olan ve düşünce liderleri olarak görülen deneyimli profesyonellerdir. Ancak, Talstack’in sağladığı gibi, kurslar oluşturup geniş ve ilgili bir kitleye ulaştırmanın ölçeklenebilir bir yolu yok” diyen Sulyman, diğer şirketlerin ve geleneksel eğitim ajanslarının bu profesyoneller gibi platformlardaki içeriklerinden para kazanabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, çalışanlar erişebilir öz-değerlendirme için araçlar ve bir yolculuk haritası, diğer öğrencilerden oluşan aktif bir topluluk ve bu Afrikalı operatörlerle canlı Soru-Cevap yoluyla etkileşim kurma fırsatları.

LR: Kayode Oyewole ve Seni Sulyman (Talstack’in kurucu ortakları)

Bugün Afrika’nın iş gücünün büyüklüğü 400 milyona yakın ve kıtanın en önde gelen şirketlerinin liderleri, küresel muadilleriyle aynı korkulara sahip. PwC’nin yıllık CEO anketinde, Afrikalı iş liderlerinin %87’si, yetenek açıklarının şirketlerinin üretkenliği ve iş sonuçlarını sağlama yeteneği üzerindeki etkisi konusunda endişelerini dile getirdi ve bunların %47’si, beceri boşluklarını kapatmak için eğitime ve beceri geliştirmeye öncelik vermek istiyor.

Bu nedenle, Talstack on ila yüzlerce çalışanı olan küçük girişimlerle başlasa da, bankalar, telekomünikasyon şirketleri ve tüketiciyle yüz yüze olan büyük şirketler gibi eski şirketlerin binlerce çalışanı için sonuçlar elde etmesine yardımcı olmak, üstel büyüme ve benimsemeyi görmek için kritik öneme sahiptir. Şimdilik, yine de, Talstack, kurucular-pazar uyumu ve bir Tohum öncesi 850.000 $, önce deneyecek, sonra bekleyip göreceğiz. dünyadaki en genç nüfussattığını istiyor.

“Kuyu devam eden kapalı pilot uygulamamızı yürütmeye devam edin, birkaç önemli rolü yerine getirin, daha fazla kurs ve araç başlatın, teknoloji/ürün üzerinde yineleme yapın ve platformu daha fazla şirkete açın. Tohum öncesi turumuz, tezimizi tohumdan önce müşterilerimizle kanıtlamayı amaçlıyor,” dedi Oyewole. Bölgesel ve küresel olarak yüzlerce ve binlerce inşa etmemizin tek yolu kıtadaki rekabetçi şirketler bizim için her seviyede son derece yetkin bir iş gücüne sahip olmamızdır ve Talstack’in ele aldığı ihtiyaç da budur.”

Afrika odaklı bir büyüme fonu olan TLcom Capital, şirketin ikinci fonundan ilk tohum öncesi yatırımı olan girişimi destekledi. (TIDE Africa Fund II), ortak Eloho Omame’ye göre. Tura Ventures Platformu, Voltron Capital ve Golden Palm Investments dahil olmak üzere birkaç pan-Afrikalı erken aşama yatırımcı katıldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın