Üretken AI yarışında Hindistan nerede?

yüksek bahislerde Gelişmekte olan üretici yapay zeka alanında üstünlük için yarışan Hindistan’ın hareketli teknoloji ekosistemi, küresel liderlere yetişmek için çetin bir savaşla karşı karşıya. Güney Asya ekonomisi, dünyanın en büyük girişim ekosistemlerinden birine ev sahipliği yapmasına rağmen, hızla gelişen AI arenasında henüz maddi bir etki yaratmadı.

OpenAI’nin ChatGPT’si, Google Ventures destekli Anthropic veya Google’ın Bard’ı gibi büyük dil modeli devlerinin hakimiyetine meydan okuyacak yerli Hintli rakipler ortaya çıkmadı. Sanford C. Bernstein analistleri, “Hindistan’da 4 milyar doların üzerinde finansmana sahip 1500’den fazla yapay zeka tabanlı girişim varken, Hindistan hâlâ yapay zeka inovasyon savaşını kaybediyor” dedi.

Kredilerine göre, Hindistan’ın büyük girişimlerinin çoğu, iş operasyonlarının yönlerini geliştirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Örneğin, e-ticaret devi Flipkart, müşteri alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için makine öğrenimini kullanırken Razorpay, ödeme sahtekarlığıyla mücadele etmek için yapay zekadan yararlanıyor. Çevrimiçi ders platformu Vedantu, kısa bir süre önce yapay zekayı canlı sınıflarına entegre ederek onları daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirdi.

Sektördeki uzmanlar, Hindistan’ın yapay zekaya öncelik veren girişimlerdeki eksikliğini kısmen ülkenin iş gücü arasındaki beceri eksikliğine bağlıyor. Analistler, şimdi üretken yapay zekanın ortaya çıkışının birçok hizmet işinin yerini alabileceği konusunda uyarıyor.

“5 milyonu aşkın çalışanı arasında Hindistan’daki BT, hâlâ BPO veya sistem bakımı gibi alt düzey çalışanlardan oluşan yüksek bir karışıma sahip. Bernstein analistleri, AI kesintilere neden olacak düzeyde olmasa da, sistemler hızla gelişiyor (ChatGPT’deki sorgumuz birkaç gün içinde daha gelişmiş bir yanıt sağladı),” dedi.

Lightspeed Venture Partners India’nın bir Ortağı olan Dev Khare, yakın zamanda pazar araştırması, içerik üretimi, yasal analiz, finansal analiz ve çeşitli BT hizmetleri işleri gibi sektörlerde yapay zekanın yıkıcı potansiyelini değerlendirdi.

Ancak Hindistan için bu bozulma aynı zamanda bir fırsat da sunuyor. Ülke işgücünün %40’ından fazlasını istihdam eden tarım sektöründe hızlı bir kazanım zordur ve benzer şekilde, bol ve uygun fiyatlı işgücü nedeniyle imalat sanayinde otomasyon gereksiz olabilir.

Zamanında beceri kazandırma ve kaynak optimizasyonu ile hizmetler sektörü en çok fayda sağlayacak ve üretkenliği artıracaktır. Dev Hintli danışmanlık devleri bunu şimdiden fark ediyor. Örneğin Infosys, geçen ay müşterilerin işletmelerinin belirli yönlerini ele almak için birkaç üretken yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını açıkladı. TCS ise kod oluşturma, içerik oluşturma, metin yazarlığı ve pazarlamayı otomatikleştirmek için sektörler arası çözümler araştırıyor.

Bu manzaraya cevaben Yeni Delhi, Hindistan’ın AI’nın büyümesini düzenlemezdiğer birçok ülkeden farklı bir yaklaşım benimsiyor.

“AI, dijital ekonomi ve inovasyon ekosisteminin kinetik bir etkinleştiricisidir. Hindistan Elektronik ve Bilişim Bakanlığı geçen ay yaptığı açıklamada, hükümetin dijital kamu platformları aracılığıyla kişiselleştirilmiş ve etkileşimli vatandaş merkezli hizmetler sağlamak için yapay zekanın potansiyelinden yararlandığını söyledi.

evin ışıltısı

Hindistan’ın başlangıç ​​​​ekosisteminin daha yerleşik kesimi, üretken yapay zeka yarışında henüz bir sıçrama yapmadığından, genç firmalar bu duruma adım atıyor.

Yeni nesil girişimciler, üretken AI teknolojilerini çevreleyen coşkudan yararlanıyor. İşletmelerin videoları geniş ölçekte yeniden amaçlamasını sağlayan Gan, özel verilerle ChatGPT oluşturmaya yardımcı olan TrueFoundry ve sosyal medyada yapay zeka destekli müşteri desteğini kolaylaştıran Cube gibi girişimler başı çekenler arasında.

İlgi artışı, Hindistan’daki neredeyse tüm girişim fonlarını gelişmekte olan alanda yatırım stratejileri geliştirmeye sevk etti.

Surge, Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın Ortağı Anandamoy Roychowdhary, Hintli girişimlerin üretken yapay zeka etrafındaki uygulamaları keşfetmeye yeni başladığını ve birçoğunun bu alanda uzun yıllardır çalıştığını söyleyerek geri itti.

“Ancak inkar edilemeyecek olan şey, ChatGPT’nin lansmanından sonra projelerin ve startup oluşturmanın muhteşem hızı. Sequoia India ve SEA ekibi, daha önceki Surge kohortlarında 7-8 AI şirketiyle ortaklık kurarak bu trende erken girdi, “dedi TechCrunch’a.

Sequoia India ve SEA, her hafta bu alanda en az beş firmayı değerlendiriyor, dedi.

Hindistan’da on yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren bir başka yüksek profilli girişim firması olan Accel, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yapay zekanın erken aşama girişim programının yeni kohortundaki iki ana temadan biri olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, bazı kurucular, yatırımcıların bu kadar yüksek bilgi işlem ve diğer altyapı masraflarını desteklemek için finansman eksikliği ve ikna olmaması nedeniyle bu yapay zeka girişimlerinin kendi büyük dil modellerini oluşturmaya odaklanma ihtimalinin düşük olduğuna dair endişelerini dile getirdi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın