Sam Altman, AI geleceğimiz hakkındaki iyimser görüşünü paylaşıyor

OpenAI CEO’su Sam Altman, Avrupa’yı gezmek son birkaç gündür, AI düzenlemesi ve ötesi hakkında konuşmak için hükümet başkanları ve girişim toplulukları ile bir araya geldi. En son sahneye çıkışında F istasyonu Altman, Paris’te yerel girişimcilerin sorularını yanıtladı ve yapay zeka hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Birkaç gün önce, Altman Emmanuel Macron ile görüştü. Station F direktörü Roxanne Varza ona önce sohbetin içeriğini sordu. Beklendiği gibi, tartışma çoğunlukla düzenleme etrafında dönüyordu. Altman, “Harikaydı, bu teknolojiyle koruma ve gelişmesine izin verme arasındaki dengeyi nasıl doğru kuracağımız hakkında konuştuk,” dedi.

Daha sonra neden çılgın bir hızla bir ülkeden diğerine seyahat ettiğini açıkladı. “Bu geziyi yapmanın nedeni Körfez Bölgesi teknoloji balonundan çıkmak” dedi.

Altman daha sonra yapay zekanın mevcut durumu hakkında neden heyecan duyduğunun bazı nedenlerini sıraladı. Ona göre yapay zeka bir an yaşıyor çünkü tek bir şeyde değil birçok farklı şeyde oldukça iyi. Örneğin, AI özellikle eğitim söz konusu olduğunda yararlı olabilir ve dünya çapında eğitimde büyük bir değişimin eşiğinde olabiliriz.

Elbette GPT ve diğer AI modellerinin, yazılım geliştirme de dahil olmak üzere çok çeşitli işlerde üretkenliği artırmak için nasıl yararlı olduğundan da bahsetti.

Tartışma daha sonra düzenlemeye kaydı. Birkaç gün önce, University College London’daki benzer bir etkinlikte Altman, Avrupa düzenlemelerini aşmanın OpenAI’ye yol açabileceği konusunda uyardı. kıtayı tamamen terk etmek. Twitter’da geri adım atmışken, söyleyerek “Burada faaliyet göstermeye devam edeceğimiz için heyecanlıyız ve elbette ayrılma planımız yok” diyerek düşüncelerini açıklamak için biraz zaman harcadı.

Altman, “Uymayı planlıyoruz, Avrupa’yı gerçekten seviyoruz ve hizmetlerimizi Avrupa’da sunmak istiyoruz, ancak yalnızca teknik olarak bunu yapabileceğimizden emin olmak istiyoruz,” dedi.

Bu Soru-Cevap oturumunda Altman, yakın gelecekte iklim değişikliğini çözecek bazı büyük teknolojik atılımlar (özellikle nükleer füzyon etrafında) olacağını söyleyerek radikal bir iyimser olarak göründü. Benzer şekilde, izleyicilerden zor sorular sordu, ancak yine de yapay zekanın yararlarının olumsuz yönlerinden çok daha ağır bastığına inanıyor.

Altman, “Tartışma olumsuzluklara fazla odaklandı,” dedi. “Bugünlerde insanların bu araçlardan aldığı tüm değer göz önüne alındığında denge bozulmuş gibi görünüyor.”

Bir kez daha nükleer veya biyoteknoloji düzenlemesine benzer bir “küresel düzenleyici çerçeve” istedi. “İyi bir yere geleceğini düşünüyorum. Bunu yapmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Düzenleyici netlik iyi bir şey” dedi.

Görsel Kaynakları: Romain Dillet / TechCrunch

Rekabet ve iyileştirme modelleri

OpenAI için sırada ne var? Yol haritası oldukça basit. Altman, ekibin “daha iyi, daha akıllı, daha ucuz, daha hızlı, daha yetenekli modeller” üzerinde çalıştığını söylüyor.

OpenAI ve ChatGPT’nin başarısı da daha fazla rekabete yol açtı. Büyük dil modelleri ve genel olarak üretken yapay zeka üzerinde çalışan başka şirketler ve yapay zeka laboratuvarları var. Ancak Altman, rekabeti iyi bir şey olarak görüyor.

“Daha iyi ve daha iyi modeller yapmak için birbirleriyle rekabet eden insanlar harika” dedi. “Güvenliği riske atacak şekilde rekabet etmediğimiz sürece – güvenlik konusunda çıtayı yükseltirken modeller için rekabet ediyorsak – bence bu iyi bir şey.”

Aslında, hepsini yöneten tek bir model olmayacak. Bazı modeller daha özel hale gelecek. Bazı modeller, bazı görevlerde diğerlerinden daha iyi olacaktır. “Dünyada bir ton model olacak. Bence gittiğimiz yol, teknolojinin temel bir olanak sağlaması olacak, ”dedi Altman.

İnsanları büyütmek için bir araç olarak AI

Birçok yönden Altman, AI’yı insanlar tarafından yeni şeyler yaratmak, potansiyelin kilidini açmak ve belirli sorunlar hakkında nasıl düşünmemiz gerektiğini değiştirmek için kullanılabilecek bir araç olarak görüyor. Örneğin, yapay zekanın istihdam için bir risk oluşturduğuna inanmıyor.

Altman, “Yapay zekanın, insanların yapacak hiçbir işi veya amacı olmayan bir noktaya ilerleyeceği fikri bende hiçbir zaman yankı uyandırmadı” dedi. “Çalışmamayı seçen bazı insanlar olacak ve bence bu harika. Bence bu geçerli bir seçim olmalı ve hayatta anlam bulmanın birçok başka yolu var. Ancak daha iyi araçlarla yaptığımızın daha az çalışmak olduğuna dair ikna edici kanıtlar hiç görmedim.”

Örneğin, gazetecilikten bahsederken Altman, AI’nın gazetecilerin en iyi yaptıkları şeye odaklanmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor: daha fazla araştırma ve paylaşmaya değer yeni bilgiler bulmak için daha fazla zaman harcama. “Ya gazetecilerinizin her birinin kendileri için farklı alanlarda çalışan 100 kişilik bir ekibi olsaydı?” dedi.

Ve bu muhtemelen mevcut AI dalgasının en baş döndürücü etkisidir. Altman’a göre yapay zeka insan ihtiyaçlarına uyum sağlayacak ve insanlar da yapay zekanın yapabileceklerine uyum sağlayacak. “Bu teknoloji ve toplum birlikte gelişecek. Altman, insanlar bunu farklı şekillerde ve farklı nedenlerle kullanacak” dedi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın