İngiltere’deki daha fazla antitröst sorununu önlemek için Meta, Facebook Marketplace’i artırmak için reklam verilerini kullanma şeklini sınırlayacak

Facebook’un ana şirketi Meta, reklam verilerini kendi ürünlerine fayda sağlamak için nasıl kullandığına ilişkin endişeleri gidermek için İngiltere antitröst düzenleyicilerine önemli güvenceler verdi.

Haber, Meta’nın açıklanmasıyla aynı hafta içinde geliyor GIF platformu Giphy’yi 53 milyon dolara satıyordu. üç yıl sonra 400 milyon dolara satın alıyorRekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından verilen nihai bir elden çıkarma emrinin ardından geçen Ekim. CMA da son zamanlarda Microsoft’un 68.7 milyar dolarlık teklifini engelledi Activision için.

Bu özel sorunun merkezinde, Meta’nın çevrimiçi bir seri ilan hizmeti olan Facebook Marketplace’te içerik görüntüleme ve tavsiye kararları vermek için çekirdek sosyal ağındaki verileri nasıl kullanabildiği yatıyor. 2016’da yeniden başlatıldı Bu, Facebook kullanıcılarının hemen hemen her şeyi alıp satmasına olanak tanır. Meta’nın, Facebook’taki çevrimiçi reklam etkileşimleri aracılığıyla kullanıcıların ilgi alanlarına ilişkin içgörüler toplayabildiği göz önüne alındığında, CMA bunun Meta’ya, kullanıcılarının Pazaryeri akışında daha alakalı öğeler göstermesine izin vererek haksız bir avantaj sağladığını ve platformun başka yerlerindeki reklamverenlerin zararına olduğunu savunuyor.

Avrupa Komisyonu (EC) ve CMA ayrı ama işbirlikçi çabaları duyurdu Haziran 2021’de CMA’nın ifşa etmesiyle bu uygulamayla ilgili Meta’yı araştırmak ağustos ayında geri döndü resmi bir soruşturma yürüttüğünü söyledi. AT dört ay sonra aynı şeyi yaptı.

Ancak şimdi CMA, Meta’dan belirli taahhütler aldıktan sonra davayı düşürmeye hazır olduğuna dair ilk işaretini verdi.

Bunlar, reklamverenlerin, Meta’nın “yeni teknik sistemler” uygulayarak yapacağını söylediği Facebook Marketplace’i geliştirmek için kullanılan reklam verilerini devre dışı bırakmalarına izin vermeyi içerir. Bunun da ötesinde Meta, personeli, reklamverenlerle rekabet yönü olabilecek İngiltere pazarında kullanılmak üzere yeni ürünler geliştirirken reklamveren verilerini kullanmamalarını sağlayacak şekilde eğiteceğini söyledi.

‘Riski azaltmak’

CMA henüz bu taahhütleri açıkça kabul etmemiş olsa da, aşağı yukarı kabul edeceğini ve nihayetinde yeşil ışık yakılırsa Meta’nın taahhütlerine bağlı kalmasını sağlamak için bir izleme mütevellisi atanacağını söyledi.

CMA’nın uygulama direktörü Michael Grenfell, “Meta’nın platformunda reklam veren işletmelerin verilerini kendi rekabet avantajı için haksız bir şekilde kullanma riskini azaltmak, orada reklam veren birçok Birleşik Krallık işletmesine yardımcı olabilir” dedi. bugün yayınlanan bir raporda yazdı. Şimdi, bu aşamada endişelerimizi gidereceğine inandığımız bu taahhütler üzerinde istişarelerde bulunuyoruz” dedi.

Bu son duyuru, 26 Haziran’da sona erecek olan bir aylık istişare dönemini başlatıyor. Geçici bulguları onaylanırsa, bu, soruşturmayı fiilen sona erdirecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın