Rihanna’nın müzik haklarıyla elde edilen başarı, Web3 pazarının yeni VC turunu artırmasına yardımcı oluyor

Normalde müzik endüstrisinde sıradan yatırımcıların müzik haklarını satın alması aşağı yukarı imkansızdır. Böylece Web3 girişimleri, müzik varlıklarını tokenleştirme fırsatı gördü ve hayranların müzik haklarına tamamen yeni bir şekilde erişmesine izin verdi.

Tabii ki, bu birkaç yıl önce Kripto patlaması sırasında çok ilgi topladı.

Örneğin, Asil hayranların şarkıların token mülkiyetini alıp satmalarına izin veren NFT tabanlı bir müzik platformu başlattı. Pazar yeri, müziğin akış haklarının bir yüzdesini ve ekstraları temsil eden jetonlar satıyor. Bu şekilde, hayranların sanatçıyla birlikte telif hakkı kazandığını ve bunu yaptıklarında ödeme aldıklarını söylüyor.

Kraliyet devam etti toplam 71 milyon dolar topladıa16z Crypto’nun beğenileri dahil.

Teorik olarak, bu tür platformlara yönelik öfke, kripto patlamasının o zorlu günlerinden bu yana soğumuş olabilir.

Ancak, açıkça, blockchain, uzanmayı reddeden bir Zombi gibidir. Neden? Çünkü şimdiye kadar hiç kimse bir şeye sahip olduğunuzu kanıtlamanın daha iyi bir yolunu bulamadı.

Bu web3 müzik şirketi için iyi haber Başka Bir Blokİsveç merkezli.

2022’de Michel D. Traore, Sebastian Ljungberg ve Filip Strömsten tarafından kurulan blockchain tabanlı müzik pazarı, şimdi İngiltere merkezli Stride.VC liderliğinde 4 milyon Euro’luk bir fon topladı. Ayrıca, Swedish House Mafia’dan sanatçı Axwell de katıldı.

Bu turdan önce girişim, VC J12 ve bazı melek yatırımcılardan 1,2 milyon $’lık bir tohum öncesi tur topladı.

Royal’e benzer şekilde, AnotherBlock’un müzik hakları pazarı, mülkiyetle ilgili telif hakları oluşturmak için NFT’leri ve jetonları kullanır. Sanatçılar, NFT’nin her takasında bir işlem ödemesi/ticari telif hakkı alırlar.

Bunların hepsi çok iyi, ancak müzik endüstrisinden gerçek bir ilgi gördüğü açık.

Örneğin, Rihanna’nın “B–ch Better Have My Money” programının ortak yapımcısı Jamil “Yardımcı” Pierre, 63.000 $ rapor edildi şarkı için kişisel telif ücretlerini AnotherBlock aracılığıyla bir NFT olarak sattıktan sonra. Bunun nedeni, Rihanna’nın Super Bowl LVII devre arası şovunda şarkının yer aldığı performansının viral olmasıydı.

AnotherBlock ile yapılan NFT mülkiyet sözleşmesi kapsamında, ikincil satışlara da izin verilir ve hak sahibinin NFT sahiplerine kazanılan akış telif ücretlerinin yüzdesini yılda en az iki kez ödemesi gerekir.

Stride.VC’nin ortağı Gabbi Cahane yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu teklif, geleneksel olarak IP mülkiyeti konusunda son derece koruyucu olan bir sektör için sismik bir değişim olabilir.”

AnotherBlock’un diğer sanatçıları arasında The Weeknd, Martin Garrix, Alan Walker, Offset ve R3HAB yer alıyor.

“Başından beri AnotherBlock’u takip ettim ve çalışmalarının vizyonlarıyla örtüştüğü açık. Daha fazla hak esnekliği sağlamak, sektörün geleceğidir. SHM’den Axwell yaptığı açıklamada, içerik oluşturucular için sahip olduğumuz en önemli şey olan finansal teşvikleri hayranlarla paylaşma konusunda yepyeni bir özgürlük yaratıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın