Büyük Siyasi Krizlere Neden Olarak İnsanlık Tarihini Değiştiren 7 Kraliyet Cinayeti

Büyük Siyasi Krizlere Neden Olarak İnsanlık Tarihini Değiştiren 7 Kraliyet Cinayetiİnsanlık zamanı sayısız katliam vakasıyla dolu. Üstelik bu cinayet vakalarının bazıları son derece korkutucu ve gizemli. Ancak söz konusu “kraliyet cinayetleri” olduğu vakit vakaların hepsi bir hayli ilginç hale geliyor. Çünkü hemen tüm kraliyet cinayetleri, arkasında son aşama gizli yürütülen komplolar ve büyük entrikalar barındırıyor. Öte taraftan birtakım kraliyet cinayetlerinin siyasi krizlere, inanılmaz skandallara ve hatta savaşlara niçin olduğu biliniyor. İşte Jül Sezar’dan Franz Ferdinand’a, tarihteki en entresan kraliyet cinayetleri.

1. Jül Sezar, milattan önce 44

Jül Sezar, resmi olarak hiçbir vakit bir kraliyet personeli olmadı. Ancak Roma tahtının en mühim talibi konumundaydı. Sezar, parlak bir asker ve zeki bir siyasetçi olarak dikkat çekiyor, faal olduğu yıllarda imparatorluğun siyasal ve sosyal yaşamına istikamet veriyordu. Bu nedenle kısa müddette imparatorluk tahtının birinci sıradaki adayı haline gelmişti. İmparatorluk tahtına oturması hiç bir Romalı için şaşırtıcı olmayacaktı, korkulu bir adam öldürmeye kurban gitmesiydi…

Jül Sezar’ın Roma siyasal yaşamındaki önlenemez yükselişi, doğal olarak bazı menfaat gruplarının tepkisini çekiyordu. Gaius Cassius Longinus, Decimus Junius Brutus Albinus ve Marcus Junius Brutus liderliğindeki bir öbek senatör ise Sezar’ın yükselişinden harbiden rahatsızdı. Bu hastalık, milattan önce 44 yılında kanlı bir cinayete dönüştü! Senatörler, Jül Sezar’ı senato binasında tam 23 kez bıçaklayarak öldürdü. Sezar’ın ölümü, nihayetinde Caesar Augustus’un Roma İmparatoru olmasıyla sonlanacak kanlı bir iç savaş dönemini başlattı.

2. Tabinshwehti, 1550

kraliyet cinayetleri

16. Yüzyılda Burma Kralı olarak tahta çıkan Tabinshwehti, tarihteki kraliyet cinayetleri listemizdeki en talihsiz isimlerden biri. Çünkü son derece cani bir biçimde katledildi.

Yönetimde olduğu zaman boyuna son derece başarıya ulaşmış bir dönem geçiren Tabinshwehti Burma Krallığı’nı genişletmesiyle ve bu sayede Toungoo İmparatorluğu’nu kurmasıyla biliniyor. Ancak hükümdarın bu başarıya ulaşmış yönetimi bile korkulu bir şekilde öldürülmesine engel olamadı.

30 Nisan 1550 sabahı gizlice kraliyet çadırına giren iki savaşçı, kralın kafasının kesti! İki yırtıcı savaşçının ellerinde can veren hükümdarın ardından imparatorluk kısa vakit içerisinde dağıldı ve tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini aldı.

3. Mary Stuart, 1587

kraliyet cinayetleri

İskoçya Kralı V. James’in hayatta kalan tek varisi olan I. Mary, İskoçya Kraliçesi olduğunda hemen hemen ancak 6 günlüktü. Ancak yaşıyla beraber kraliçenin yönetmeye olan arzusu da büyüdü, İngiltere Krallığı’nın hükümdarı olmak istiyordu.

Bu nedenle İngiltere tahtında oturan kuzeni Kraliçe I. Elizabeth ile kıyasıya bir rekabete girişti. Ömrünün önemli bir bölümünü hapislerde geçirdi, tahta çıkabilmek için türlü ve sayısız planlar yaptı. Öyle ki başta İspanyollar olmak suretiyle yabancı güç odaklarıyla ittifak kurmaktan dahi çekinmiyordu. Bütün bunlar Mary Stuart’ın 8 Şubat 1857’de son kere mahkemeye çıkarılmasına niçin oldu. Mary Stuart, bu son mahkemede “vatana ihanetten” suçlu bulundu ve Fotheringhay Kalesi’nde başı kesilerek idam edildi.

4. I. Charles, 1649

I. Charles’ın öldürülmesi, tarihteki en meşhur kraliyet cinayetleri arasında. Çünkü bir yasa ile idam edilen ender krallardan biri.

İngiltere, İskoçya ve İrlanda Kralı I. Charles, 24 senelik hükümdarlık süresi boyunca parlamento üyeleri ile ciddi anlaşmazlıklar yaşadı. Bu anlaşmazlıklar 1640’lı seneler boyunca parlamentodaki bazı güç odaklarının isyanına sebep oldu. İsyanlar ise sıcak çatışmalara dönüştü. Nihayetine kaybeden I. Charles oldu. Bir devrin kudretli hükümdarı, düşmanlarına tutsak düştükten sonrasında, kendisi hakkındaki verilecek kararı beklemeye başladı…

Savaşın galipleri, bir kralı idam etmenin nelere sebep olabileceğini oldukca iyi biliyordu. Bu nedenle her şey, “kitabına müsait” gerçekleştirilmeliydi. Fakat İngiltere’de bir kralın niçin ve nasıl idam edileceğine yönelik bir yasa yoktu. Bu nedenle Avam Kamarası, devrik kralı “İngiltere halkı adına vatana ihanetten yargılayabilmek” için Yüksek Adalet Divanın kurulmasını öngören bir yasa tasarısını kabul etti. Böylece I. Charles, 30 Ocak 1649’da başı kesilerek öldürüldü.

5. XVI. Louis ve Marie Antoinette, 1793

Fransa Kralı XVI. Louis, iktidarda olduğu dönemde pek oldukça insanın büyük bir yoksullukla yüz yüze kalmasına sebep oldu. Kral, yanlış ve tadı uygulamaları ile ülkeyi derin bir yoksulluğa ve gerilimli bir döneme doğru sürüklüyordu. Öyle ki 1780’lerin ortalarında Fransa, iflasın eşiğine gelmişti.

Öte yandan kralın eşi Marie Antoinette, lüks yaşantısından taviz vermiyor, halk arasında büyük bir hiddet uyandırıyordu. 1792 yılında monarşinin devrilmesi, kısa vakit öncesine kadar son aşama huzurlu bir ömür devam eden bu iki kraliyet personeli için hiç de iyi olmadı… İhtilalden bir sene sonra 1793 senesinde,  XVI. Louis ve Marie Antoinette kalabalık bir meydanda giyotinle idam edildi.

6. Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth, 1898

kraliyet cinayetleri

Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth güzelliği, yardımseverliği ve mütevazı yaşam tarzıyla malum bir kraliyet mensubuydu. Bununla beraber alışıldık kraliyet üyelerinden de fazlaca farklı özelliklere sahipti. Örneğin düzmece bir isimle tek başına seyahatlere çıkmaktan, kraliyetin katı kurallarla bezeli yaşantısından uzak durmaktan hoşlanıyordu… Ancak imparatoriçenin bu tutkusu, hayatını kaybetmesine niçin olacaktı…

Elisabeth’in kılık değiştirerek çıktığı seyahatlerinden birinde, gerçek kimliği açığa çıktı. 10 Eylül 1898’de, 25 yaşındaki Luigi Lucheni isimli İtalyan anarşist tarafından bıçaklandı ve olay yerinde yaşamını kaybetti. Bu suikast İtalya ile Avusturya arasında ciddi bir politik gerginliğin doğmasına niçin oldu.

7. Franz Ferdinand, 1914

kraliyet cinayetleri

Franz Ferdinand’ın öldürülmesi, neticeleri itibariyle insanlık tarihli en müessir kraliyet cinayetleri içinde…

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun varisi Ferdinand, ülkenin son aşama çalkantılı olduğu bir dönemde, 1914 senesinde Saraybosna şehrini ziyaret etmeye karar verdi. Ülkenin siyasi olarak oldukça karışık bir dönemine muadil düşen bu ziyaret, karışıklığın bütün dünyaya yayılmasına neden olacaktı…

Franz Ferdinand, eşi Prenses Sophie ile beraber seyahat etmiş olduğu sırada Gavrilo Princip adlı bir Slav milliyetçisi tarafınca suikasta uğradı. Ferdinand ve eşi olay yerinde hayatını yitirdi. Bu kraliyet cinayeti, hepinizin bilmiş olduğu gibi I. Dünya Savaşı’nın başlamasına niçin oldu…

İlginizi çekebilir:

Tutankamon’dan Mary Stuart’a : Tarihte Hüküm Süren En Genç 10 Hükümdar

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın