Toplanın Açıklıyoruz! Zeki İnsanların Asla Yapmadığı 7 ŞeyZekânın insan hayatı için son derece belirleyici olduğu hemen herkesin kabul etmiş olduğu bir reel. Çünkü zekâ, insanların düşüncelerinin, kararlarının, davranışlarının ve eylemlerinin arkasındaki en temel unsurlardan biri. Peki, zeki insanlar nasıl davranıyor? Kararlarını iyi mi bir fikir süzgecinden geçirip, eylemlerini neye gore şekillendiriyor? Bu soruların yanıtını bulmak için, zeki insanların “ne yapmadıklarına” bakmak da yarar sağlayabilir. İşte, akıllı insanların asla yapmadığı 7 şey…

1. Sorumsuz davranmıyorlar

zeki insanlar

Kabul etmek icap eder ki, her insan hata yapar. Ancak çoğunlukla yaptığınız hatalarınızın sebebi sorumsuzluğunuzsa, zekânızı gündelik yaşamınızda pek de kullanmıyorsunuz anlama gelir! Oysa akıllı insanoğlu, uygulamaya geçmeden ilkin bütün kararlarını etraflıca değerlendiriyor. Üstelik bu değerlendirme sürecinde “mesuliyet” duygusunu elden bırakmıyorlar.

2. Zamanlarını verimsiz kullanmıyorlar

Zaman yönetimini doğru bir biçimde ayarlayabilmek, zeki insanların ortak özelliklerinden. Çünkü içinde bulunduğumuz kontakt çağı, bir insanın nerede ise 24 saatini verimsiz geçirmesine niçin olabilecek pek oldukca unsurla dolu. Pek fazlaca uzmana nazaran, dönemin verimsiz geçirilmesine neden olabilecek şeylerin başlangıcında ise toplumsal medya geliyor. Eğer gününüzün büyük bölümünü sosyal medyadaki faydasız içerikleri tüketerek geçiriyorsanız, zeki insanların tam bilakis bir davranış sergiliyorsunuz!

3. Pişmanlık duymuyorlar

Tıpkı hatalar şeklinde pişmanlıklar da insan hayatının doğal unsurlarından. Ancak parlak zeka insanlar, “fırtınalı pişmanlık okyanusunda” debelenmenin nafile bir çaba bulunduğunu biliyorlar. Bu nedenle pişmanlıklarından ders alıyor ve yollarına devam ediyorlar.

4. Kendilerini başkalarıyla kıyaslamıyorlar

zeki insanlar

Kendimizi başkalarıyla kıyaslamak içerisinde bulunduğumuzun çağın en yaygın “rahatsızlıklarından” biri. Ancak parlak zeka insanlar bu hastalığa karşı oldukca dirayetli! Çünkü bilhassa sosyal medyada insanların hemen her şeyi çarpıtarak yada manipüle ederek gösterdiklerini biliyorlar. Bu nedenle zeki insanlar, kendilerini başka insanlarla kıyaslamanın kendilerine hiçbir fayda sağlamadığının farkındalar ve elbet kendilerini başka insanlarla kıyaslamıyorlar.

5. Mükemmel olmaya çalışmıyorlar

Zeki insanoğlu, hem kendilerine hem de yaşama dair pek oldukça önemli bilgiye sahip! “Mükemmel diye bir şeyin olmadığı” da bu önemli bilgilere içinde. Zeki insanoğlu, bu kıymetli bilgiden hareketle, mükemmel olmaya değil, “mümkün olanın en iyisi olmaya” odaklanıyor.

6. Ertelemiyorlar

zeki insanlar

Ertelemek, pek fazlaca adamın yaşamında büyük sorunlara neden olan tehlikeli bir huy. Bu denli yaygın olmasının en mühim sebebi ise birtakım durumlarda son aşama cazip hale gelmesi. Ancak tecil alışkanlığının parlak zeka insanlar içinde hiç de popüler olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Zeki insanoğlu bir şeyleri ertelemek yerine, o an için ne yapmaları gerekiyorsa onu yapıyorlar. Böylece öteki insanlara kıyasla çok daha azca endişeli bir yaşam sürmeleri olası hale geliyor.

7. Geçmişte yaşamıyorlar

zeki insanlar

Pek fazlaca insan yaşamış olduğu anı, geçmişin güzel hatıralarına büyük bir hasret duyarak geçiriyor. Daha ileri giden bazı insanlar ise geçmişin güzel hatıralarını bugünde ararken, geleceğini tehlikeye atıyor! Zeki insanların ortak özelliklerinden bir ise geçmişe takılıp kalmamaları. Evet, herkes geçmişin geçmişte kaldığını biliyor ancak sadece akıllı insanlar, bu bilgiyi yaşamlarının her anında işlevsel bir vasıta haline getirebiliyor.

İlginizi çekebilir:

Toplanın Açıklıyoruz! Çok Zeki İnsanlar Neden Aşık Olmakta Zorlanır?

Kaynak: 1

kaynak – sozcu

Yorum yapın