QED, ABD-Güney Asya koridorundaki SaaS işletmelerine finansman sağlayan startup’a 7 milyon dolarlık tur sağlıyor

rent a car 34

ABD’de teklif veren birkaç şirket var. gelire dayalı finansman Capchase, Pipe, Founderpath ve Arc gibi SaaS şirketleri. Ancak Güney Asyalı şirketler için seçenekler çok daha sınırlı.

Yeni bir başlangıç, Verimli Sermaye Laboratuvarları (ECL)Güney Asya-ABD koridorunda faaliyet gösteren B2B SaaS şirketlerine daha fazla finansman seçeneği sunmak için ortaya çıktı ve büyümesine yardımcı olmak için yakın zamanda QED Investors liderliğinde 7 milyon dolarlık fon topladı.

Kaustav Das, son yirmi yılda riskle ilgili çeşitli rollerde çalıştıktan sonra 2022’nin başlarında New York merkezli Efficient Capital Labs’ı kurmak için PayJoy’un Güney Asya bölümünün eski genel müdürü Manish Arora ile birlikte çalıştı. Şirket, B2B Hizmet Olarak Sunulan Yazılım şirketlerine yıllık yinelenen gelirlerinin (ARR) belirli bir yüzdesini peşin sermaye olarak sağlıyor ve Das’ın “doğası gereği yüzde 100 sulandırma etkisi yok” diyor. çok daha ucuz bir maliyetle ve gelir karşılığında sermaye almak için üçüncü taraf yatırımcılara veya piyasa dinamiklerine bağlı olmanın getirdiği belirsizlikle yüzleşmek zorunda değilsiniz.”

American Express’te yaklaşık 15 yıl başkan yardımcısı olarak çalıştıktan sonra burada kartsız ticari kredilerde baş kredi yetkilisi olarak çalıştıDas ayrıca Kabbage, Petal ve Quadpay’in baş risk sorumlusu olarak görev yaptı.

Gelire dayalı finansmana yönelik atılımı, Haziran 2020’de Capchase’in CEO’su ve kurucu ortağı Miguel Fernandez’in kendisine bu şirkete danışman olarak hizmet vermesi için başvurduğu zaman başladı. Das hiçbir zaman resmi olarak Capchase’in danışmanı olmadı, ancak Hindistan’daki şirketlerle tanıştırıldı ve finansmanla ilgilendiğini ifade etti.

Bu Das’ı düşündürdü. Bu yüzden 2021’in Eylül ve Ekim aylarında Hindistan’a gitti ve “fırsat çok büyüktü” fark etti.Das, “SaaS 6-7 kat büyüyor ve Hindistan’da sermaye maliyeti – daha fazla bulunsa bile – hala çok pahalı” diye hatırlıyor. “Ve SaaS şirketlerinin çoğunun ABD’de bir tüzel kişiliğe ve banka hesabına sahip olduğunu ancak ABD’deki daha ucuz sermayeye erişemediklerini fark ettim. coğrafyalar arasındaki sermaye açığının maliyeti.”

Das, şirketi için 645 Ventures liderliğinde 3,5 milyon dolar toplamayı başardı ve bu da onun işe alımlara başlamasına ve ürününü geliştirmesine olanak sağladı. Ayrıca geçtiğimiz Kasım ayında 15 milyon dolarlık bir borç tesisini kapattı ve bunu kısa süre önce Haziran ayında 100 milyon dolarlık özel amaçlı bir araca yükseltti. Diğer kurumsal destekçiler şunları içerir: Fon, Lorimer Ventures, Riverside Ventures ve Generalist.

Efficient Capital’i Güney Asya ve Güneydoğu Asya’ya odaklanan ve şu anda ABD-Hindistan ve ABD-Singapur’a odaklanan gelir temelli bir finansman şirketi olarak tanımlıyor.

Das, “ABD bileşeni önemlidir” dedi. “Bir ABD kuruluşuna ve bir ABD banka hesabına her zaman dolar cinsinden bir kredi olacak.”

Efficient Capital, sağladığı ön sermayenin %9 ila %12’si arasında sabit bir ücret talep ederek tohum öncesi, tohum ve A Serisi girişimlere odaklanır. Kredilerinin çoğu 12 ay vadeli olarak verilmektedir. Das, yukarıdaki herhangi bir şeyin daha riskli hale geldiğine inanıyor çünkü daha uzun bir zaman ufku ile tahmin etmek zor.

Das’a göre Efficient Capital şimdiye kadar 43 SaaS şirketini müşteri olarak sayıyor ve sıfır temerrüt ile 13 milyon dolardan fazla kredi sağladı.

Girişiminin “her iki coğrafyada da ikili risk değerlendirmesi yapan tek platform” olduğunu iddia ediyor.

Ve Das, Efficient Capital’in en büyük farklılıklarından birinin bu olduğuna inanıyor.

Diğer platformlarda, şirketlerin ABD banka hesabından çıktıktan sonra paraya ne olduğu konusunda görüş sahibi olmadıklarını söyledi.

Das, TechCrunch’a “Onlar için bankadaki bir kalemden başka bir şey değil” dedi. “Bizim için tüm süreci takip ediyoruz ve bankalararası hesaba erişimimiz var, böylece o fonların kullanımını veya tersini görebiliriz.”

Bu, Efficient Capital’in Hindistan’da KYC (müşterinizi tanıyın) yapabileceği anlamına gelir.

645 Ventures’ın kurucu ortağı ve yönetici Ortağı Aaron Holiday, Hindistan’da SaaS startup oluşumunun ve büyümesinin “istikrarlı büyümesi” göz önüne alındığında, firmasının toplam adreslenebilir pazarın 8 yıl içinde 10 milyar dolara ulaşması için bir fırsat gördüğünü söyledi.

“ [ECL] operasyon ve alan uzmanlığı ekip üyeleri Hindistan’da B2B Hizmet Olarak Sunulan Yazılımların büyümesiyle birleşen risk yönetimi, şirkete Hindistan’da ve uluslararası alanda gelire dayalı borç verme değeri teklifini test etmek için ilk müşterileri dahil etme konusunda benzersiz bir avantaj sağladı,” diye yazdı. “Lansman öncesi lansman için ECL ile bir yılı aşkın bir süredir çalıştıktan sonra, piyasada yankı uyandıran ve pazar tarafından çekilen bir ürün piyasaya sürdükleri açık.”

Firmanın Asya yatırımlarına başkanlık eden QED Yatırımcı Ortağı Sandeep Patil, TechCrunch’a “Hint SaaS şirketleri yenilikçi ve uzman yazılım çözümleriyle tanınırlar ve ABD’ye satışlarındaki büyümeleri, yeni bir girişimcilik ve küresel işbirliği çağını temsil ediyor” dedi.

“ECL, bu şirketlere seyreltmeyen sermaye sağlayarak, kurucuları uzun vadeli inşa etme ve yenilik ve büyümeyi yönlendirme konusunda güçlendiriyor.”

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? The Interchange’e kaydolun Burada.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın