Prosus, edtech devi Byju’nun değerini 5,1 milyar dolara düşürdü

Byju’s’un kurucu olmayan en büyük hissedarı olan Prosus, edtech devindeki hissesinin değerini sert bir şekilde düşürdü ve bu, Hintli girişimin değerinin 5,1 milyar dolarlık keskin bir şekilde düştüğünü ima etti.

Prosus Salı günü, Mart ayında sona eren mali yılda Byju’daki %9.6 hissesinin değerini yaklaşık 493 milyon $’a düşürdüğünü açıkladı. Bu rakam, Prosus’un geçen yılın Kasım ayında Byju’s’a değer verdiği 6 milyar dolarla taban tabana zıt duruyor. Daha da önemlisi, Byju’s’un sahip olduğu 22 milyar dolarlık değerlemeden şaşırtıcı bir düşüş. birden fazla finansman dilimini yükseltti son 18 ayda

İndirim, en değerli Hintli girişimin bir dizi zorlukla boğuştuğu bir zamanda geldi – borç verenlerle yasal bir savaş, yönetim kurulu üyelerinin istifasıve küresel denetim firması Deloitte’un ayrılışı.

Prosus, Peak XV Partners ve Chan Zuckerberg Initiative, geçen hafta sonlarında temsilcilerinin yönetim kurulundan istifa etti Byju’nun. Yönetim kurulu üyelerinin istifaları, Deloitte’in girişimin yönetim kuruluna aynı zamanda öyle olduğunu söylemesinden kısa bir süre sonra geldi. rolünden istifa ederek.

Byju’s ile 2025 yılına kadar çalışması planlanan Deloitte, edtech devinin Mart 2022’de sona eren yıl için mali sonuçları teslim edemediğini söyledi.

Prosus, Salı günü yayınladığı yıllık raporunda, içinde bulunulan yıl boyunca “yönetim kurulu temsilinin kaybı nedeniyle” Byju’s üzerindeki “önemli nüfuzunu” kaybettiğini söyledi.

Prosus, Byju’nun yalnızca en büyük hissedarlarından biri değil, aynı zamanda en eski hissedarlarından biri. Yatırım devi, bugüne kadar 6 milyar doların üzerinde toplanan Hintli girişimdeki hissesini hiçbir zaman satmadı. Ayrıca Byju’nun tek hissedarı da değil. başlangıç ​​hisselerinin değerini yazın.

Byju’s’un kurucu ortağı ve CEO’su Byju Raveendran, mevcut yatırımcılarını sakinleştirmek için önemli miktarda büyük bir fon sağlama turu üzerinde çalışıyor.

TechCrunch geçen ay Byju’s’un egemen servet fonları ve diğer yatırımcılarla görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. 950 milyon dolara kadar zam.

Geçen hafta bir hissedar görüşmesinde, Byju’s’un finans müdürü, Mart 2022’de sona eren mali yıl için denetimin bu yılın Eylül ayına kadar ve Mart 2023’te sona eren mali yıl için Aralık ayına kadar tamamlanmasını taahhüt etti. arama.

Raveendran ayrıca hissedarlara yönetim kurulu üyeleri için daha sorunsuz bir geçiş planladığına dair güvence verdi ve Deloitte’un aniden ayrılışını kabul etti.

Şirkete kredi olarak alınan yüz milyonlarca dolarlık kişisel fonu enjekte ederek Byju’s’a tamamen bağlı olduğunu belirterek endişeleri gidermeye çalıştı.

“Byju benim işim değil; brifing verilen kişiye göre bu benim hayatım ”dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın