Edtech için inişli çıkışlı bir 6 ay oldu – ileride daha düzgün yollar var mı?

Olmuştur küresel girişim ekosistemi için inişli çıkışlı bir altı ay. Olmuştur giderek daha fazla anlaşılan uygulamaların genişliği ile üretken AI konuşmalarının ilerlemesini görmek için eşit derecede heyecan verici ve endişe verici.

Bizim görüşümüze göre, yutturmaca döngüsünün sonuna geliyoruz ve startup’lar, daha önce herhangi bir üretken AI planına sahip olmayanlar bile, okullar ve işyerleri de dahil olmak üzere neden olabileceği ay çekimleri ve ilgili kesintiler yerine anlık kullanımlara bakmaya başlıyor.

Anlık kullanımları keşfetmek, daha uzun vadeli projeler hayata geçmeye başladığında kesintinin en aza indirilmesini sağlayan mikro ayarlamaları zaman içinde yapmamıza yardımcı olacaktır. Bu tema başkaları tarafından iyi bir şekilde araştırıldı, bu yüzden H1 2023’teki diğer gelişmelere dönelim.

Ortakların ve hükümetlerin eylemleri göz önüne alındığında, önemli rahatsızlığa neden olan ancak ekosistem üzerinde özellikle Avrupa’da sınırlı, anlamlı, uzun vadeli yara izi bırakan Silicon Valley Bank’ın düşüşünü yaşadık. Birleşik Krallık’ta bu mühlet, ülke genelinde binlerce girişim için istikrar sağlamak üzere devreye giren HSBC tarafından sağlandı, ancak bankanın piyasalardaki sınırlı varlığı göz önüne alındığında Avrupa Birliği’nde minimum aksama hissedildi.

2023'ün ilk yarısında raundları artıran edtech şirketleri

2023’ün ilk yarısında raundları artıran Edtech şirketleri. Görsel Kaynakları: Parlak Göz

Şimdi küresel edtech’e dönersek, pazar, Chegg’in beklenmedik şekilde olumsuz sonuçlarla değil, yalnızca üretken yapay zekanın işletmeye yönelik risklerini kabul etmesiyle başlayan dalgalı değerlemesiyle örneklenen kekemeliğe devam etti.

Avrupa edtech ekosisteminde neler olduğuna daha yakından bakalım. İşte beş önemli çıkarımımız.

My Tutor Source, 100 milyon $ toplayan ilk Orta Doğu ve Kuzey Afrika merkezli edtech girişimi oldu ve bu, daha önce edtech faaliyetleri için yerel şirketlerden çok ABD ve İngiltere merkezli startup’lara bağımlı olan bölgenin ekosistemi için iyiye işaret. Kalan 80 milyon – 100 milyon dolarlık büyük anlaşmalar, Degreed ve Begin gibi daha sonraki aşama fonlarını toplayan şirketler olma eğilimindeydi. Bir Avrupa anlaşması ilk 10’a girdi: Hack the Box’ın 55 milyon dolarlık B Serisi (bir Brighteye portföy şirketi).

Avrupa’ya bu geçişi kullanarak, Goldman Sachs liderliğindeki bir grup tarafından Norveç/İngiltere merkezli Kahoot’un duyurulan 1,7 milyar dolarlık özelleştirmesi, gelirin 10 katından daha fazlasını temsil eden zorlayıcı nakit teklifiyle 2023’ün ikinci yarısına parlak bir başlangıç ​​sunuyor. Anlaşma, Ocak ayındaki yıllık raporumuzda öngördüğümüz bir trendi gözler önüne seriyor: Şirketler, satışları artırmak ve zombi olma riskini almak yerine çıkışları tercih etmeye başladıkça artan M&A faaliyeti.

Ancak genel olarak, 2023’ün 2. yarısında Avrupa faaliyetlerinde küçük bir artış bekliyoruz. 2023’ün 1. yarısı, 2022’nin ikinci yarısında önceki döneme göre daha fazla fon sağladı ve 2021’in başlarından ortasına kadar büyük turlar toplayan şirketlerin çoğu, daha fazla fon toplamak için masaya geri dönecek.

Bununla birlikte, bu, ekosistemde sağlık belirtileri olarak görülmemelidir – daha anlamlı olacak olan şey:

  1. Bu şirketlerin yükseldiği temel (fırsatları değerlendirmek veya ayakta kalmak için).
  2. Bu şirketlerin önceki turlarından daha fazla veya daha az fon toplayıp toplamadığı.

Avrupa ekosisteminde neler olduğuna daha yakından bakalım. İşte beş temel çıkarımımız:

Avrupa’da yapılan küresel edtech anlaşmalarının üçte biri

Anlaşma faaliyetleri açısından Avrupa edtech pazarının Kuzey Amerika ve Asya’daki diğer büyük pazarlardan daha güçlü olduğunu görmek olumlu, ancak finansman ve anlaşma sayısına göre faaliyet genel olarak azaldı.

Avrupa edtech, daha küçük bir pastanın daha büyük bir kısmına sahiptir:

Avrupa edtech, daha küçük bir pastanın daha büyük bir kısmına sahiptir

Avrupa edtech, daha küçük bir pastanın daha büyük bir kısmına sahiptir. Görsel Kaynakları: Parlak Göz

2023’ün ilk yarısı, 2022’nin ikinci yarısından daha fazla finansman ve daha yüksek ortalama anlaşma boyutu gördü

Pasta küçülmüş olsa da Avrupa ekosistemi, önceki döneme göre daha fazla finansman ve daha yüksek ortalama anlaşma boyutuyla 2023’ün 1. yarısını, 2022’nin ikinci yarısından daha iyi geçirdi. 2022’nin 2. yarısında, Avrupa eğitim teknolojisi sektörü 0,4 milyar ABD doları güvence altına aldı, ancak bu, birkaç büyük anlaşmaya rağmen 2023’ün ilk yarısında marjinal bir şekilde 0,5 milyar ABD dolarına yükseldi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın