Piyasalar haftaya iyi mi başladı? Yurt arasında gözler enflasyon verisinde, beklenti ne?

Piyasalar haftaya iyi mi başladı? Yurt arasında gözler enflasyon verisinde, beklenti ne?Küresel piyasalar, Rusya’nın Avrupa’ya organik gaz akışını müddetsiz durdurduğunu açıklamasının ardından yeni haftaya olumsuz bir seyirle başlarken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ürem kararının yanı sıra dünya genelinde açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönü üstünde etken olması bekleniyor. Yurt içinde de bugün gözler açıklanacak enflasyon verilerine çevrilirken, ekonomistler ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,2’e, yıllık enflasyonun yüzde 81,65’e yükselmesini öngörüyor. 

Avrupa’da büyüyen enerji krizi bölge ekonomisine ait endişeleri artırmaya devam ediyor.

Cuma günü, G7 Maliye Bakanları, Rus petrolüne tavan fiyatı tatbik planlarını onayladıklarını bildirdi. Söz mevzusu gelişimin ardından Rus enerji firması Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu deklare etti.

Öte taraftan, cuma günü Amerika’de açıklanan ziraat dışı istihdam 315 binle beklentilerin hemen üzerinde gerçekleşse de, önceki aya göre önemli biçimde yavaşlama gösterdi.

İş gücü piyasalarının sınırlı da olsa güç kaybettiğine işaret eden makroekonomik veriler ve Avrupa’daki enerji krizine ilişik gelişmelerle Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) bu ay 75 baz puan ürem artıracağına ilişkin beklentiler törpülense de, yüzde 56 ihtimalle para piyasalarında en muhtemel seçenek olmayı sürdürüyor.

Söz mevzusu gelişmeler doları diğer para birimlerine karşı desteklemeye devam ederken, dolar endeksi 20 yıl aradan sonrasında yine 110 seviyesinin üzerine çıktı.

Avro/dolar paritesi 0,9883’le Aralık 2002’den bu yana en düşük seviyeye inerken, dolar/yen paritesi cuma günü 140,8’le tarihi zirvesini görmesinin ardından yeni haftaya bu seviyenin derhal altında 140,3’ten başladı.

Enerji kriziyle yükselen Brent petrolün varil fiyatı, haftaya yüzde 2’ye yakın artışla 94,7 dolardan başlarken, kuvvetli dolar altının ons fiyatını baskılamayı sürdürüyor.

Söz mevzusu gelişmelerle cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,07, Nasdaq endeksi yüzde 1,31 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,07 geriledi. Bugün New York borsasında resmi tatil sebebiyle muamele gerçekleşmeyecek.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa tarafında, enerji krizinin etkisiyle bölge ekonomilerine ait tedirginlik giderek artıyor.

Alman hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanmış olan enerji krizi sonrası hane halkını ve şirketleri yükselen enflasyonun etkisinden korumak için 65 milyar avroluk üçüncü yardım paketini hazırladı.

Bölgede öteki ülkeler de artan enerji maliyetlerine karşılık adımlar atmaya hazırlanırken, üstün dereceli seviyelerde bulunan enflasyon öteki başlıca problem olarak varlığını sürdürüyor.

Söz konusu gelişmelere rağmen ECB’nin bu hafta yapacağı görüşmede 75 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler kuvvetli biçimde fiyatlanmaya devam ederken, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamaların önemi gittikçe artıyor.

Cuma günü, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,86, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 3,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,21 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,91 kıymet kazanmıştır. Avrupa’da, endeks vadeli muamele kontratları yeni haftaya yüzde 3’ü aşan düşüşle başladı.

Asya borsalarında haftanın ilk gününde olumsuz bir seyir öne çıkıyor.

Japonya ve Çin’de açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin düşüş eğilimini sürdürmesi ve bölgede artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları yatırımcıları tedirgin ediyor.

Hong Kong’da Kovid-19 vakaları bir ay öncesine bakılırsa iki katına çıkarken, Çin’de mühim endüstri bölgelerindeki karantinalar ülkenin ekonomik gidişatını tehdit ediyor.

Öte taraftan, Çin ile Amerika arasında Tayvan üzerinden geçindiren gerilime, yarı iletken çip mevzusu da eklendi. ABD’nin aldığı son karara bakılırsa, Amerika’li Nvidia ve AMD’nin ürettiği ve yapay zeka işlemlerinde kullanılan çiplerin Çin’e ihracatı izne bağlanırken, bu karar laf mevzusu çiplerin ihracatının yasaklandığı benzer biçimde yorumlanıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 değer kaybetti.

Yurt arasında gözler enflasyon verisinde

Yurt arasında, cuma günü BIST 100 endeksi yüzde 2,55 artışla 3.222,74 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 3.228,88’e çıkardı.

Bugün gözler açıklanacak enflasyon verilerine çevrilirken, AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,27 artmasını bekliyor.

Dolar/TL cuma günü yatay seyirle 18,2007’den kapanmasının peşinden bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2080 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün ek olarak yurt haricinde Avrupa’da hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri ile Avro Bölgesi’nde perakende satışların takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.250 ve 3.300 seviyelerinin direnç, 3.180 puanın yardımcı konumunda olduğunu söylemiş oldu.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyleki:

10.00 Türkiye, ağustos ayı TÜFE

10.55 Almanya, ağustos ayı hizmet sektörü ve sentetik PMI

11.00 Avro Bölgesi ağustos ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI

11.30 İngiltere ağustos ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI

11.30 Avro Bölgesi, eylül ayı Sentix yatırımcı güven endeksi

12.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı perakende satışlar

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın