Kurutmaya bırakılan domatesler ihraç edilecek

Kurutmaya bırakılan domatesler ihraç edilecekKırıkkale’nin Yahşihan Belediyesi tarafınca çiftçilerden satın alınan domatesler, kamyon yada traktörlerle tarlalara getiriliyor. Tarım işçileri tarafından örtülerin üstüne sıralanan domatesler, 1 hafta güneş altında bekletilerek kurutuluyor.

Domates kurutma işinde çalışanların büyük kısmını ilçede ikamet eden tarım işçileri oluşturuyor. Sıcak havada saatlerce çalışan işçilerden her biri, el çabukluğuna bakılırsa günde ortalama 200-250 kasa domates kesebiliyor.

Kurutulan domatesler, Yahşihan Belediyesi ile özel bir şirket arasından imzalanan protokolle Çin, Almanya, Finlandiya, İtalya’nın da aralarında bulunmuş olduğu 7 ülkeye ihraç edilmesi umut ediliyor.

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, yaptığı açıklamada, kurutulmuş domateslerin paketler haline getirilmesini ardından özel bir firma vesilesiyle 7 ülkeye ihraç edeceklerini söyledi.

Domates kurutma işleminde ortalama 50’si hanımefendi olmak suretiyle toplam 90 işçinin çalıştığını anlatım eden Türkyılmaz, “Üretken belediyecilik’ anlamıyla burada ve ilçelerde sözleşmeli olarak ekimlere başlamıştık. İlçemizde ikamet eden yaklaşık 50 adet kadın ve 40 tanede beyefendi dilme işlemi yapıyor. ‘Üretken belediyecilik’ anlamında hem yurttaşlarımıza hizmet etmek, aynı zamanda kendi aile ekonomisine katkı sağlasınlar diye bayanlar çalışıyor” dedi.

Türkyılmaz, “Aynı zaman da anlaştığımız firma yetkilisiyle birlikte de 7 ülkeye ihraç olacak ilçemizde yetişmiş olan domatesler. Yaklaşık 1 hafta süreyle burada kuruyacak. Doğal kurutma yöntemini seçtik ki hem sağlıklı bununla birlikte organik olsun diye. İlerleyen zamanlarda da paketlenip ilçemizde ikamet eden 6 bin haneye domates kurusu yollayacağız. Aynı zamanda hiç bir domatesi israf etmiyoruz. Ezilmiş olan domatesleri de salça haline getiriyoruz” benzer biçimde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın