Moderasyon ortakları mahkeme kısıtlamalarını kınadığı için Meta’nın Afrika’daki içerik incelemesi belirsizlik içinde

Meta’nın Afrika’daki ana içerik inceleme ortaklarının, sosyal medya devine denetleme hizmetleri sunmaları engellendi ve şu anda Sahra altı Afrika’daki platformlarını kimin değerlendirdiği belli değil.

İhtiyati tedbir yoluyla bir Kenya mahkemesi Meta’nın yeni ortağı Majorel ile ilişki kurmasını yasakladıbu rolü geçici olarak giden taşeron Sama’ya ayırdı.

Ancak Sama’nın 1 Nisan’dan itibaren tüm içerik moderatörlerini ücretli izne göndererek bir boşluk bıraktığı ortaya çıktı. Bu, mahkemenin Sama’nın şirketin ardından Kenya’daki merkezinde 200’den fazla moderatörü işten çıkarmasını engellemesinden sonra. etiketleme işine konsantre olmak için içerik denetleme kolunu kapattı (bilgisayarla görme veri notu).

Bazı moderatörlerin yaptığı Mart ayı ortasında şirket tarafından yasadışı işten çıkarma ve Meta ve Majorel tarafından kara listeye alındığını iddia eden bir acil durum dilekçesi verdi.Perşembe günü onaylanan siparişlere yol açtı.

Ayrıca moderatörlerin sözleşmelerinin 31 Mart’ta sona erdiği ve Sama’nın mahkeme tarafından verilen ara kararların herhangi bir inceleme yapmasını engellediği için çalışma koşullarını değiştiremeyeceği de ortaya çıktı. Benzer şekilde Sama’nın Meta ile olan sözleşmesi de Mart ayında sona ermişti.

Mahkeme, Sama’yı dava görülene kadar Meta’nın tek içerik inceleme sağlayıcısı olarak görev yapması için yönlendirmişti. Ayrıca, sosyal medya devinin Sahra altı Afrika’ya hizmet etmek için Sama’nın yerine geçecek olan Majorel de dahil olmak üzere başka herhangi bir tarafla ilişki kurmasını da yasakladı.

Kararlarda mahkeme, Meta’nın “4. davalı (Majorel) veya başka herhangi bir aracı, ortak veya temsilci aracılığıyla veya herhangi bir şekilde, moderatörleri, bu başvurunun duruşmasını bekleyen 3. katılımcı (Sama) aracılığıyla yapılan moderatörler tarafından şu anda yapılmakta olan işi yapmaları için görevlendirmek.”

Mahkemeye sunulan ve TechCrunch tarafından görülen yeminli ifadelerde Majorel, Meta’ya içerik inceleme hizmetleri sunmasını engelleyen emirleri, iş sürekliliğini ve geçen yılın sonlarında Kenya’da bir merkez kurduktan sonra işe aldığı 200 moderatörün geçim kaynaklarını tehdit ettiğini söyleyerek kınadı.

“Mahkemenin içerik moderasyonu projeksiyonunu gerçekleştirmesini engelleyen ara kararları yürürlükte kaldığı sürece, 4. Davacının (Majorel) yaptığı yatırımları karşılaması beklenen gelirin risk altında olduğu ve kaybolabileceği” Majorel direktörü Sven Alfons A De Cauter yeminli ifadede söyledi.

Ayrıca Sama, Meta ile olan sözleşmesinin sona erdiğini ve moderatörleri işsiz bırakan büyük bir maaş faturası tahakkuk ettiğini de söyledi.

Majorel ve Sama dilekçenin karara bağlanmasını beklerken Meta, diğer sağlayıcıları devreye sokarak Nzili ve dilekçe sahiplerini temsil eden hukuk firması Sumbi Advocates’in mahkemeye yönelik iddialarını hor görmelerini körükledi. Diğer taşeronların kim olduğu hemen belli olmadı, ancak bir Meta sözcüsü TechCrunch’a “küresel ortaklarla” çalıştığını söyledi.
Açık olmayan şey, “küresel ortakların” Afrika’da kullanılan yüzlerce dilde yazılmış içeriği düzgün bir şekilde gözden geçirip geçiremeyeceğidir – Sama ve Majorel’in Etiyopya, Uganda, Somali ve Güney Afrika da dahil olmak üzere kıta genelinde moderatörler tedarik etmesinin nedeni budur.

Ancak, içeriği denetlemek için yerel dilleri ve bağlamı anlayan yeterli personele sahip olmamak zaten bir temeldir. Meta’nın Kenya’da Tigray savaşını körüklemekle suçlandığı başka bir dava yarım milyondan fazla insanın ölümüne yol açtı.

Moderatörler, nefret, yanlış bilgi ve şiddeti işleyen ve sürdüren içeriği kaldırmak için Meta’nın platformlarındaki sosyal medya gönderilerini inceler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın