Microsoft’un yapay zekası kırsal Hindistan’a ulaştı

Microsoft ve OpenAI’den bu yana sadece aylar geçti ChatGPT’yi dünyaya tanıttı, teknoloji meraklıları ve endüstri devleri arasında bir şevk uyandırıyor. Şimdi, bu üretken yapay zekanın temelini oluşturan teknoloji engelleri aşarak Seattle ve San Francisco’nun teknoloji karmaşasından kilometrelerce uzaktaki ücra mezralara ulaşıyor.

Microsoft, açık kaynak girişimi OpenNyAI ve Hindistan hükümeti tarafından desteklenen AI4Bharat işbirliğiyle oluşturulan bir sohbet robotu olan Jugalbandi, Hindistan’daki köylüler için bilgi erişimini yeniden tanımlamada ilerleme işaretleri gösteriyor ve 10 yılda 170’ten fazla hükümet programına ilişkin bilgiler sunuyor. yerli diller

Hindistan dünyanın en büyük ikinci kablosuz pazarı olsa da, şehirlerinde tanık olunan teknolojik ilerleme, daha küçük kasaba ve köylerde kesinlikle yok. Ülke nüfusunun yalnızca %11’i İngilizce bilmektedir ve %57’lik küçük bir çoğunluk Hintçe konusunda rahattır. Geleneksel medyaya düzenli erişimden bile yoksun olan bu topluluklar, okuryazarlık sorunlarıyla da boğuşuyor.

Microsoft, “Bu, nüfusun büyük bir kısmının dil engelleri nedeniyle hükümet programlarına erişememesine neden oluyor” dedi. bir blog gönderisinde açıkladı.

Bu boşluğu kapatmak için Jugalbandi, Hindistan’da neredeyse evrensel olarak tanınan bir platformdan yararlanıyor: WhatsApp. AIBharat’tan dil modelleri ve Microsoft Azure OpenAI Hizmeti’nden muhakeme modelleri yardımıyla Jugalbandi, bireylere kendi yerel dillerinde hem metin hem de sesle soru sorma ve yanıt alma yetkisi verir.

Microsoft CEO’su Satya Nadella Salı günü şirketin Build konferansında “Bu sefer bu teknoloji dünyadaki herkese ulaşıyor” dedi. “Benim için öne çıkan iki şey var: İnşa ettiğimiz şeyler aslında sadece küçük bir grup insan için değil, 8 milyar insan için bir fark yaratabilir.. ve bunu yıllar değil günler ve haftalar süren yayılma yoluyla yapabilmek ve yüzyıllardır çünkü önemsediğimiz temel hakları koruyarak teknolojiye olan bu adil büyümeyi ve güveni istiyoruz.”

Microsoft, Jugalbandi’nin erişimini genişleteceğini ve nihayetinde geniş bir ihtiyaç yelpazesine sahip köylülere yardım edeceğini ve Hindistan’ın teknoloji titanı için ideal bir kanıtlama alanı olduğunu kanıtlayacağını öngörüyor.

ABD teknoloji devi ayrıca, daha geniş bir halk için bilgiye erişimi demokratikleştirmeyi amaçlayan çok sayıda Hintli şirketle işbirliklerini ilerletiyor. Böyle bir firma Gram Vaani’dir. Delhi merkezli Gram Vaani, sesli yanıt veren etkileşimli bir platform çalıştırıyor. Bu sistem, gönüllülerin çiftçilere kişiselleştirilmiş yardım ve tavsiyelerde bulunmasını sağlar. Firma, kuzey ve orta Hindistan’da 3 milyon kullanıcıyı bir araya getirdiğini söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın