Meta’nın Twitter rakibi Threads artık yayında

rent a car 34

Meta, yeni bir uygulama ile Twitter’ı ele geçiriyor. Instagram bugün, metin tabanlı sosyal ağ uygulamasının beklenen lansmanını duyurdu. İş Parçacığı500 karaktere kadar metin, bağlantı, fotoğraf ve 5 dakikaya kadar videolar dahil olmak üzere kısa güncellemeler göndermek için Instagram kullanıcılarının mevcut kimlik bilgileriyle kimlik doğrulaması yapmasına olanak tanır.

Lansman sırasında, Threads, bildirildiğine göre, AB’de olmasa da 100 ülkede iOS ve Android’de kullanılabilir. endişeler yerel veri gizliliği düzenlemelerine bağlı kalma konusunda. Kullanıcılar, kullanıcı adlarının ve doğrulama durumlarının taşınacağı Instagram kimlik bilgileriyle giriş yapabilir. Ancak Threads profilleri bağımsız olarak da özelleştirilebilir.

Uygulamanın varlığı ilk olarak Para Kontrolü bu Mart ve daha sonra tarafından onaylandı platform oyunu. Haziran ayında Met önizleme şirket çapında bir toplantı sırasında çalışanlara uygulama. Daha fazla sızıntı uygulamanın yüksek profilli ünlüler, etkileyiciler ve sanatçılardan oluşan hedef pazarı ve planlanan özellik seti hakkında daha fazla ayrıntı sundu.

Jack Dorsey destekli Twitter rakibi iken Mavi gökyüzü olmuştur büyüyen Son aylarda popülarite kazanan Instagram’ın kendi merkezi olmayan protokolü AT Protokolü’nden yararlanan yeni uygulaması, yakında açık kaynaklı Twitter rakibi tarafından kullanılan aynı sosyal ağ protokolü olan ActivityPub için destek sunacak. Mastodondiğer birleştirilmiş uygulamalarla birlikte.

Bu yürürlüğe girdiğinde, Mastodon’un ekosistemi olarak Threads erişimini genişletebilecek. devreye girer 1,7 milyon aktif kullanıcı. Ancak Threads’in bu özelliği tam olarak ne zaman kullanıma sunacağından emin değiliz.

“Mastodon’un arkasındaki protokol olan ActivityPub için desteği bu uygulamada oluşturmaya kararlıyız. Merkezi olmayan bir ağla birlikte gelen bir dizi komplikasyon göz önüne alındığında lansman için bitiremedik, ancak geliyor, ”dedi Instagram başkanı Adam Mosseri dedi ki başlatmadan önce. “Bunun neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, işte bir nedeni: Bir gün Threads’ten ayrılabilirsiniz veya umarım öyle olmaz, platformunuzdan çıkabilirsiniz. Böyle bir şey olursa, izleyicilerinizi başka bir sunucuya götürebilmelisiniz. Açık olmak bunu sağlayabilir.”

Ancak bu seçim, Threads’i diğer Mastodon müşterileriyle de rekabete sokar; bunlara aşağıdakiler gibi bağımsız uygulamalar da dahildir: Fildişi ve Mozilla tarafından finanse edilen Mamut. Flipboard, Ortave WordPress.com sahibi otomatik Twitter çıkışının ortasında Mastodon ekosistemine de yatırım yaptık. Ancak Meta’nın açık merkezi olmayan sosyal ağa girişi endişeler yasa çıkarmayı planladığını”kucaklamak, uzatmak ve söndürmekGoogle’ın web tabanlı e-postayı nasıl ele geçirdiğine benzer şekilde, bu gelişmekte olan pazara hakim olmasını sağlamak için tasarlanmış bir strateji.

Konular yakında dağıtılacak ve ActivityPub aracılığıyla Mastodon ile uyumlu hale getirilecek

Görsel Kaynakları: İş Parçacığı

‘Düşünceleriniz için Instagram’

Henüz Threads’in yakalanıp yakalanmayacağını görmemiz gerekiyor, ancak bu kesinlikle büyük bir zaman Meta’nın ayak parmaklarını mikrobloğa sokması için. Bununla birlikte, konu başarılı bağımsız uygulamalar oluşturmak olduğunda Meta’nın iyi bir geçmişe sahip olmadığını belirtmekte fayda var.

Yıllar boyunca şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda bağımsız uygulamayı kapattı. Merhaba Hareketler, Kağıt, dürtme, kamera, Ev, Sapan, Odalar, Riff, cıvata, Lifestage, Gruplar, yapışkanlı, anlar, Bildir, Şenlik ateşi, Kement, Novi ve diğerleri dahil Bumerang, Hiper Atlama, doğrudan, IGTVVe İş Parçacığı Instagram’dan ve neredeyse tüm deneyleri dahili inkübatörden, NPE TakımıBARS, E.gg, Forecast, Collab, Kit, Hobbi, Tuned ve daha fazlası gibi.

Konulara erişmek için, kullanıcıların öncelikle mevcut Instagram oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak kimlik doğrulaması yapmaları gerekir. Uygulama daha sonra ad, kullanıcı adı, fotoğraf ve takipçiler gibi mevcut hesap ayrıntılarıyla doldurulacaktır. Doğrulama, yeni uygulamaya da devredilecektir.

Bu entegrasyon, Instagram’ın yeni uygulamasına, şirketin daha önce ima ettiği kayıtlar açısından hızlı bir başlangıç ​​​​sağlıyor. sızdırılmış pazarlama materyalleri“tek dokunuşla herkesin Instagram’da takip ettiği hesapları takip edebileceğini” belirtti.

Ağınıza anında erişimin ötesinde, uygulamanın Instagram entegrasyonunun bir başka yararı da, kullanıcıların Instagram’daki engelleme listelerini taşıyacak olmasıdır. Ayrıca, Instagram ile aynı Topluluk Kuralları kapsamında çalışır ve nelere izin verilip nelerin verilmediğini anlamayı kolaylaştırır. Kullanıcılar ayrıca, gönderilerinin her birine hangi kitlelerin yanıt verebilmesini istediklerini değiştirebilecekler.

Instagram, kullanıcıların Reels, Stories ve Feed’lerde fotoğraf ve video paylaşmanın dışında bağlantı kurması için başka yollar deniyor. “yayın kanallarının lansmanı” Şubat 2023’te içerik oluşturuculara metin, resim, anket, tepki göndererek takipçilerle daha doğrudan bağlantı kurmanın bir yolunu sunan, GIF’ler ve daha fazlası kullanıcıların Instagram gelen kutularındaki mesajlarda. Meta CEO’su Mark Zuckerberg o zamandan beri bu özelliği ürün haberlerini göndermek için kullanıyor.

Görsel Kaynakları: İş Parçacığı

Yeni uygulamanın piyasaya sürülmesinden önce, sızıntı yapan Alessandro Paluzzi de dahil olmak üzere birkaç geliştirici ve tersine mühendis, nasıl çalışacağını keşfetmek için Instagram’ın kodunu araştırıyordu. Uygulamanın 500 karakteri destekleyeceğini buldu – şu anda Twitter’ınkinden daha az Ücretli aboneler için 10.000olsa da, ondan daha 280 karakter ücretli olmayan kullanıcılar için. Bir noktada, Meta’nın da olduğunu keşfetti. uygulamayı aramak “Düşünceleriniz için bir Instagram.”

Başka bir kaynak, sosyal medya danışmanı Matt NavarraMayıs ortasında, Meta’nın aktörler, yapımcılar, yazarlar, yönetmenler, şovmenler, sporcular ve komedyenler gibi yüksek profilli etkileyicilere ve ünlülere odaklanan bir ön sürüm uygulamasını denemek için erken benimseyenleri aradığını bildirmişti.

Bugünkü lansman, Instagram’ın sosyal paylaşım için metin tabanlı güncellemeleri ilk kez denemesi değil. Şirket geçen Aralık ayında tanıtılan Notlar, arkadaşların Instagram DM gelen kutularının hemen üzerinde görmeleri için 60 karakterlik kısa metin gönderileri bırakmanın bir yolu. Özellik, Haziran ayında müzik paylaşımı desteğiyle güncellendi. Instagram’ın bir zamanlar ayrı bir uygulama başlattığından bahsetmiyorum bile. İş Parçacığı, bu bir nevi Snapchat gibiydi. Artık yok.

Konulardaki gizlilik zorlukları

Konular göründüğünde Uygulama mağazası lansmandan birkaç gün önce ön sipariş vermek için, bazı kullanıcılar uygulamanın çok sayıda kullanıcı verisi topladığını fark etti. Apple’ın listesine göre, Threads iOS uygulaması sağlık, finans, satın almalar, kişiler, kullanım verileri, tarama geçmişi ve diğer hassas bilgilerle ilgili verileri toplayabilir.

Ne yazık ki, bu veri toplama, TikTok ve Twitter gibi diğer büyük sosyal platformlardan veya Meta’nın kendi Instagram ve Facebook’undan pek farklı değil. Ancak “bir sonraki Twitter” olmak için yarışan pek çok uygulamayla (eğer böyle bir şey mümkünse), kullanıcıların daha az şüpheli gizlilik uygulamalarına sahip bir platform seçme yetkisi vardır. Yine de, kullanıcıların Instagram ağları yerleşik olacağından, Threads’in bir ayağı var.

İle devam ediyor Meta’nın uygulama ailesi arasında gizlilik endişeleri, Konular başlatılmayacak AB’de – en azından şimdilik değil. Gardiyan‘nin Meta’daki kaynaklarının, veri kullanımıyla ilgili yasal belirsizlik nedeniyle lansmanı ertelediği bildirildi. Dijital Piyasalar YasasıMart ayında geçti. Meta’nın bu değişen AB mevzuatına karşı temkinli davranmak için nedenleri var; Mayıs ayında şirket yaklaşık para cezasına çarptırıldı. 1,3 milyar dolar Avrupa Birliği kullanıcı verilerini işlenmek üzere ABD’ye ihraç etmek için.

Şimdilik, AB kullanıcılarının aralarından seçim yapabilecekleri bir Twitter alternatifi daha var. Başından itibaren Konulara erişimi olanlara gelince, kullanıcılar artık Meta’nın uygulama ailesinin dikkatlerinin daha da büyük bir bölümünü almasını isteyip istemediklerine karar verebilirler.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın