Konular düşüşte mi? Instagram’ın yeni Twitter rakibini henüz saymayın

rent a car 34

A Wall Street Journal makalesi on Friday, Instagram’ın yeni Twitter rakibi Threads’in şimdiden hız kaybettiği konusunda uyarıyor. Gazete, Sensor Tower’dan üçüncü taraf verilerine atıfta bulunarak, Threads’teki günlük aktif kullanıcı sayısının ikinci hafta 13 milyona düştüğünü ve 7 Temmuz’daki en yüksek noktasından %70’lik bir düşüş olduğunu bildiriyor. Karşılaştırıldığında, Twitter’ın günlük aktif kullanıcı sayısı 200 milyon civarında. Bu görünüşte endişe verici eğilime rağmen, Konuları saymak için henüz çok erken. Diğer ölçütlere göre, uygulama, küresel pazarlardaki kullanıcı tabanını ve çekiş gücünü artırmaya devam ediyor ve bu, özellikle uygulamanın özellik seti geliştikçe, zamanla kullanımını da artırabilir.

Merakla beklenen yeni bir uygulamanın, kullanıcılar hesaplarını kurdukça, arkadaşlarını bulup takip ederken ve uygulamanın yeteneklerini test ederken ilk günlerinde mükemmel kullanım rakamlarına sahip olması bekleniyor. Yenilik eskidikçe, kullanıcılar yeni uygulamayı günlük rutinlerine sığdırmaya devam edip etmeyeceklerini ve nasıl devam edeceklerini belirlerken eski alışkanlıklarına döndükçe kullanım sayılarının düştüğünü görmek de olağan bir durumdur. Ayrıca WSJ, Meta yöneticilerinin nihai bir düşüş planladıklarını ve bu kullanım düşüşünü endişe verici bulmadıklarını belirtiyor.

Biz de yapmıyoruz. Konular, nihai kaderi hakkında henüz herhangi bir belirleme yapmak için çok yeni ve eksik. Sonunda başarısız olan erken bir rekor kıran olabilir mi? Elbette. Ama aynı zamanda meşru bir Twitter katili veya orta düzeyde bir başarı da olabilir. Bunu söylemek için çok erken.

Başlatıldı 5 Temmuz’da dünya piyasalarında, hariç AB, Konular 100 milyon kullanıcıya ulaştı Uygulama istihbarat firmasına göre, gelişinden sonraki birkaç gün içinde Pokémon Go’nun önünde, bu dönüm noktasına ulaşan en hızlı uygulama oldu. data.ai. İlk üç gününde, Twitter’ın günlük aktif kullanıcılarının %18,3’üne veya 298 milyon olan Twitter’a 54,4 milyona sahipti. Geçen hafta data.ai, uygulamanın hâlâ yaklaşık olarak beşte biri Twitter’ın haftalık aktif kullanıcı tabanının.

Görsel Kaynakları: veri.ai

data.ai’ye göre, Threads için uygulama yüklemeleri, lansmanından birkaç gün sonra, 24,5 milyon kişinin uygulamayı dünya çapında iOS ve Android üzerinden indirdiği 9 Temmuz’da zirveye ulaştı. Ancak ilk vızıltı azalıyor olsa da, uygulama son birkaç gün içinde günlük 1 milyon yeni indirmenin kuzeyini izlemeye devam etti, örneğin 16 Temmuz’da 1,76 milyondan 20 Temmuz’da 1,06 milyona kadar. Piyasadaki herhangi bir yeni uygulama, bunun gibi sayıları görmekten heyecan duyacaktır, ancak belki de Threads, ana uygulaması Instagram’ın doğası ve daha geniş Meta kaynakları tarafından sağlanan ağ efektlerinin avantajına sahip olduğu için daha sert bir şekilde değerlendirilmelidir.

Data.ai, uygulamanın şu anda 185,32 milyon kümülatif küresel indirme gördüğünü tahmin ediyor.

Görsel Kaynakları: veri.ai

Görsel Kaynakları: veri.ai

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, Threads’in, indirmelerin hala arttığı gelişmekte olan mobil pazarlarda popülerlik kazanmasıdır. data.ai’nin analizi, ABD’nin yalnızca üçüncü en büyük pazarı olduğunu gösteriyor. 17 Temmuz itibarıyla Hindistan ve Brezilya, sırasıyla 60,1 milyon (%32,6) ve 40,2 milyon (%21,8) ile daha fazla kuruluma sahip. ABD 27,8 milyon indirme veya %15,1 sağladı. Bu yüzden analitik firması Benzer web’ler ABD Android kullanım düşüşlerinin analizi – 7 Temmuz’da 21 dakika – 14 Temmuz’da 6 dakika – hikayenin tamamını anlatamıyor.

Sensor Tower verilerinin gösterdiği gibi, Threads kullanımı şimdilik azalmış olsa da, erken kullanım rakamları Twitter’a rakip olma potansiyelini gösterdi. Piyasadaki ilk birkaç gününde, Threads kullanıcıları 9.4 uygulama oturumunda uygulamada günde ortalama 15 dakika harcıyorlardı. Bu, data.ai’nin Twitter, Truth Social, Mastodon ve Bluesky’yi içerdiğini söylediği “mikroblog” kategorisi ortalamalarından daha fazlası. Mikroblog kullanıcıları daha sonra 7,8 uygulama oturumunda günde ortalama 12,5 dakika harcadı.

Son zamanlarda insanları Threads’i daha fazla kullanmaktan alıkoyan şey, uygulamanın konseptiyle ilgili hayal kırıklığı değil, Twitter’a kıyasla mevcut özellik seti olabilir. Konular, şu anda herkese açık olmasına rağmen, etkin bir şekilde hala bir beta – tamamlanmamış bir uygulama – kronolojik zaman çizelgesi, takip akışı, beğenilerinizi görüntüleme yeteneği, tamamen işlevsel bir web sürümü, bir düzenleme düğmesi, birden çok hesap için destek ve daha fazlası gibi kullanıcıların bir mikroblog aracında istediği bir dizi özellik olmadan. Bu özellikler, Threads’in açık kaynak Twitter alternatifi Mastodon’a güç sağlayan protokol ActivityPub ile planlanan entegrasyonu ile birlikte hala üzerinde çalışılmaktadır.

Birinde Konular üzerinde konu (ha), aslında kullanıcılar, uygulamanın öldüğü anlatısına karşı uygulamayı savunmak için koştu, insanların daha sabırlı olması ve gerekli özellikleri beklemesi gerektiğini belirtti ve diğerlerine Instagram’ın bile bir gecede başarılı olmadığını hatırlattı.

liderliğindeki başka bir yazı sosyal medya danışmanı Matt Navarra, “threads is…” sorusuna Instagram başkanı Adam Mosseri, “devam eden bir çalışma” yanıtını verdi. Yüzlerce başka yanıtın yanı sıra birçoğu, uygulamayı Twitter’dan daha iyi bir “fırsat”, bir “ilham”, “heyecan verici” ve daha fazlası olarak nitelendiren olumlu mesajlar gönderdi – Threads’in zaten bir hayran topluluğu oluşturduğunun bir göstergesi.

Diğer bir gösterge, uygulamanın 20.000 inceleme arasında 3,8 yıldızla verilen ABD App Store puanıdır. Puan kaybettiği yere bakıldığında, uygulamayı küçümseyenlerin çoğu, eksik doğası nedeniyle bunu yapıyor, onu “umut verici bir başlangıç” olarak adlandırıyor, ancak belirli özelliklerin olmaması nedeniyle yıldızları kaldırıyor gibi görünüyor. Karşılaştırıldığında, Instagram’ın 4,7 yıldız derecelendirmesi var ve Facebook’un 2,3 puanı var. Bu incelemelere ve diğer çevrimiçi sohbetlere dayanarak Threads’in lehine olan bir başka şey de, birkaç kullanıcının belirttiği gibi, uygulamanın şimdilik Twitter’dan “daha az toksik” hissettirmesidir.

Twitter kullanıcıları ise şimdiden Threads’in mezarında dans ediyorlar, WSJ raporu sayesinde, gerçek şu ki, Threads’in iki haftalık kullanım düşüşünü bildirmek ve Threads’in ölmekte olduğu sonucuna varmak için henüz çok erken. Rekorları alt üst eden ve kullanıcı eklemeye devam eden bir uygulamanın önünde hâlâ çok yol var ve ilgiyi yeniden kazanmak için insanların istediği özellikleri sunmak için zamanı var.

Merkezi olmayan sosyal ağ Twitter rakibi yedi yaşındaki Mastodon bile, Elon Musk’ın Twitter ile yanlış adımlarının ardından büyümeye devam ediyor. Twitter’ın satın alınmasından sonra Mastodon aylık 2,5 milyon aktif kullanıcıyla zirve yaptı. Threads başlatıldığında, Mastodon aylık 1.7 milyon kullanıcıya düştü. O zamandan beri tekrar büyümeye başladı, şimdi görüyor Aylık 2,1 milyon aktif kullanıcı. Bu şeyler gelgitler yaşar.

Ayrıca yeni uygulamaları denemeye daha istekli bir çevrimiçi kültür var – bu ister Threads ve Bluesky gibi Twitter alternatifleri, ister Lemmy ve Kbin gibi Reddit alternatifleri veya eski moda Facebook yerine TikTok gibi yeni ağ kurma yolları olsun.

Artı, Konuların başarılı olması için Twitter’ın tamamen başarısız olması gerekmez. Kullanıcılar aralarında seçim yapabilir veya ikisini birden kullanabilir. Bu mutlaka sıfır toplamlı bir oyun değildir.

Bununla birlikte, Meta’nın yıllar içinde (basitçe satın almak yerine) inşa ettiği neredeyse her şeyi kapattığı için başarılı yeni uygulamalar başlatma konusunda harika bir geçmiş performansı yok. Konular bir gün mezarlığına eklenen başka bir uygulama olabilir.

Ancak bu arada, şimdi ile bir uygulama tahmini 116 milyon kullanıcı ve büyümek “ölü” olmaktan çok uzaktır.

Görsel Kaynakları: Titreme Miktarı


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın