Bluesky, 8 milyon dolarlık ilk turunu ve ilk ücretli hizmeti, özel alan adlarını duyurdu

rent a car 34

Meta lansmanından saatler önce beklenen Instagram rakibi, Threads, başka bir Twitter rakibi — Mavi gökyüzü — ek finansman ve ilk ücretli hizmetini duyuruyor. İçinde bir blog yazısı Çarşamba günü şirket, kamu yararına çalışan bir LLC’den kamu yararına çalışan bir C Corp’a dönüştüğünde bu yaz toplam 8 milyon dolarlık başlangıç ​​fonu topladığını paylaştı. Buna ek olarak, Bluesky artık son kullanıcılar için özel alanlar sağlayan ücretli bir hizmet sunacak. hizmette tanıtıcı olarak benzersiz bir etki alanına sahip olmak isteyenler.

Bluesky’nin tohum turu şu kişiler tarafından yönetildi: NeoCode.org’un kurucu ortağı Ali Partovi ve eski Twitter Başbakanı Suzanne Xie gibi ortaklara sahip topluluk liderliğindeki bir şirket olan şirket, duyurusunda belirtti. Tura Joe Beda (Kubernetes’in ortak yaratıcısı), Red Hat’tan Bob Young, Replit’ten Amjad Masad, Amir Shevat, Heather Meeker, Jeromy Johnson, Automattic, Protocol Labs, Sarah Drasner, Katelyn Donnelly gibi çeşitli melek yatırımcılar katıldı. Ali Evans, Stav Erez, Kris Nóva, Brad Fitzpatrick, Abdul Ly ve diğerleri.

Fonlar, Bluesky’nin ekibini genişletmek, operasyonları ve altyapı maliyetlerini yönetmek ve ayrıca Bluesky uygulamasını destekleyen AT Protokolünü büyütmek için kullanılacak.

Bluesky’nin geliştirmekte olduğu merkezi olmayan sosyal ağ protokolü, bir başka merkezi olmayan Twitter rakibine güç veren protokol olan ActivityPub’a bir alternatiftir. MastodonVe yakında Meta’nın Threads uygulaması da.

Finansmanla birlikte Bluesky, gelir elde etmek için ileriye dönük bir yol bulma taahhüdünde bulunuyor ve blog yazısında “kullanıcılarımıza neyin gerçek değer sağladığını görmek için farklı stratejiler ve hizmetler üzerinde deneyler yapacağını ve paylaştıklarımızı paylaşmaya devam edeceğini” belirtiyor. sürdürülebilir bir sosyal ağ oluştururken öğrenin.”

Sosyal medya şirketlerinin geleneksel olarak son kullanıcılara ücretsiz kalabilmek için reklamcılığa güvendiklerini, ancak bu durumlarda “kullanıcıların ürün haline geldiğini” açıkladı. Bluesky’nin amacı, ücretli hizmetlerden başlayarak ağını sürdürmek için başka bir yol bulmaktır.

Duyuruda, “Bluesky’nin iş modeli temelde farklı olmalı – biz halka açık bir sosyal ağız ve kodumuzun tamamı açık kaynak, bu nedenle veri söz konusu olduğunda ‘hendek’imiz yok” diyor. “Kullanıcıların kendi verilerine sahip olabileceği ve her zaman ayrılma özgürlüğüne sahip olabileceği bir protokol oluşturmak için yola çıktık ve bu yaklaşım, reklamcılığın baskın iş modelimiz olamayacağı anlamına geliyor” diye ekliyor.

Bluesky’nin ücretli hizmetlerinden ilki, popüler alan adı kayıt şirketi Namecheap ile ortaklaşa sunulan özel alan adları olacaktır.

Bunun öncesinde Bluesky, kullanıcılara tanıtıcı olarak özel bir alan adı belirleme olanağı sunmuştu ve şu ana kadar 13.000’den fazla 100K+ kullanıcılar öyle yaptı. Ancak mevcut çözüm, kullanıcıların etki alanı kayıt şirketleri ve DNS ayarları hakkında bilgi sahibi olmasını gerektirir. Gönderi, yeni ücretli hizmetin, kullanıcıların dakikalar içinde özel bir alan adı kurmasına izin vererek süreci basitleştireceğini açıklıyor.

ayrı ama ilgili duyuru, Bluesky, kullanıcıların kendi seçtikleri bir alan adını seçmelerine ve ardından bunu Bluesky hesaplarına bağlamalarına izin vererek, Namecheap ücretli hizmetinin nasıl çalışacağı hakkında daha fazla bilgi paylaşıyor. Şirket, Namecheap ile ortaklığının şartlarını açıklamadı, ancak bu muhtemelen alan adı satın alımlarında bir tür gelir paylaşımı anlaşması olacaktır.

Bluesky, blog gönderisinde ve ilgili bir dizi dizide diyor Bluesky’nin kendisine gönderiler gelecekte kullanıcılar için paketleyebileceği diğer hizmetleri keşfedeceğini, ancak bunların ne olabileceğine dair ipucu vermedi.

Şirket, son günlerde özel yayınların tanıtılmasıyla özellik setini genişletiyor ve ılımlılık ve güvenlik hakkındaki fikirleri daha geniş kamuoyu geri bildirimi için. Bu kavramlar şirket f sonra geldiademi merkeziyetçilik ve ılımlılık yaklaşımı nedeniyle topluluğunun bazı üyelerinden eleştiri aldı, Bu, nefret söylemi konusunda yeterince sert davrandığını görmedi – bazı kullanıcıları uygulamadan uzaklaştırabilecek ve muhtemelen Threads de dahil olmak üzere diğer çözümlere yönlendirebilecek bir şikayet.

Görsel Kaynakları: Mavi gökyüzü

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın